Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırmanın Cezası Nelerdir?

Yeni yapılan düzenleme ile beraber sigortasız işçi çalıştırmanın yüksek bedelli bir cezası var bu nedenle bu yazımızda sigortasız işçi çalıştırmanın cezası nelerdir? Sorusunu sizler için ele alıyoruz.

Yayınlanma:
Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırmanın Cezası Nelerdir?

Sigortasız kaçak işçi çalıştırman devlet tarafından yüksek bedelli cezaların alınmasını sağlıyor. Bu nedenle işverenler tarafından sigortasız bir şekilde çalıştırılan işçi kaçak durumuna düşüyor yeni yapılan düzenleme ile beraber işçi ve işveren arasında sigorta yaptırılması şartı konuldu. Özellikle bedene dayalı işler başta olmak üzere herhangi bir sağlık sorununda işçinin yararlanması için sigorta da zorunlu hale getiriliyor.

Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bu başlık altında sigortasız işçi çalıştırmanın ceza hesaplamasını belirleyeceğiz. Öncelikle sigortasız bir şekilde çalışmanın cezası 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 102. Maddesi esas alarak belirleniyor. Burada aynı zamanda kanunun belirttiği üzere denetmen, müfettiş, diğer kamu kurumları tarafından sigortasız işçi çalıştırmanın cezası çok yüksektir.

Burada ilk olarak işe giriş bildirgesinin sunulmamasının tespiti üzerine her bir sigortalı işçi brüt asgari ücretin iki katı hesap alınarak belirleniyor.

Prim hizmet belgesi ile beraber aynı zamanda prim hizmet beyannamesi de burada aynı zamanda her bir dönemde de sigortalı olarak brüt asgari ücretin iki katı tutarına hesaplanıyor.

Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezası 2021

Burada düz bir hesaplama da yapıyoruz. İşveren tarafından işe girişi verilememesinden sigortalı kişinin başına 7155,00 TL,

Bunun yanı sıra hizmet beyannamesinin de sunulmaması ile beraber bunun halinde de yine sigortalı başına bir dönem için de 7155,00 TL tutarında bir idari para cezası uygulanıyor.

Sigortasız işçi çalıştırma şikayet nereye, nasıl yapılır?

Sigortasız bir şekilde işçi çalıştırma ihbarı için de birçok yöntem bulunmaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşıldığı zaman bunun ihbarı aşağıdaki yerlere yapılabiliyor.

  • SGK merkezlerine dilekçe ile beraber
  • Online olarak CİMER üzerinden
  • Alo-170 işçi ihbar numarası üzerinden yapılabiliyor.

Burada sigortasız işçi ihbarında işçi unvan ve adres bilgilerinizi de vermeniz gerekiyor. Denetim sonrası bu ihbarı yapılan kişilerin bilgisi verilmemektedir.

Sigortasız İşçi Nasıl Tespit Edilir?

Sigortasız işçi tespiti için işyeri hakkında şikayet gelmiş olması gerekir. Sigortasız işçilerin tespit edilebilmesi için şikayet gelen işyerinin sigorta ekipleri gönderilir. Ekiplerin yaptığı incelemeler neticesinde eğer işyerinde sigortasız işçi çalıştırıldığına dair tutanak tutulursa işveren bu durumda ceza ödemekle yükümlü olur. Bunun dışında iş veren tutanak tutulduğu gün sigortasız çalıştırdığı işçi için sigorta girişi yaparsa para cezasında kurtulabilir.

Aksi halde tutanak işleme alındığı zaman işveren sigortasız işçi çalıştırdığı için belirlenmiş ücreti ödemek durumunda kalır. Sigortasız çalıştırılan işçiler ile alakalı bir yaptırım uygulanmaz. Para cezası yalnızca işyeri üzerinden işverene kesilir. İş veren kesilen cezanın kendisine tebliğ edilmesinden sonraki 30 günlük süre içerisinde bu cezayı ödemezse Sosyal Güvenlik Kurumu’nun iş yerine dava açma hakkı olur.

Sigortasız İşçi Nasıl İhbar Edilir?

İşten sigortası olarak çalıştırılması veya işvereni şikayet hakkını getirir. Şikayet hakkı kapsamında işçiler işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na şikayet edebilirler. Bunun için oluşturulacak şikayet dilekçesinde işverenin adı, iş yerinin adı, iş yerinin adresi, SGK sicil numarası ve çalışıldığı tarihler yer almalıdır.

Direkt incelendikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı müfettişler iş yerinde gerekli incelemeyi yaparlar. İnceleme neticesinde kayıt dışı istihdam tespit edilirse konuyla alakalı tutanak tutulur. Bunun dışında sigortasız çalışan kişi tespit edilmesinin ardından işverenin den tüm haklarını talep edebilir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar ONAYLANMAMAKTADIR. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.