Sigortasız Ev Hanımlarına Emeklilik İmkânı

Yalnızca sigortalı çalışan kişilerin emeklilik hakkına sahip olduğu sistemde barış yasası ile ev hanımlarına emeklilik imkanı da tanınmıştır.

Yayınlanma:
Sigortasız Ev Hanımlarına Emeklilik İmkânı

Ev hanımlarına emeklilik imkanı yapılan yeni düzenlemeler ve barış yasası çerçevesinde mümkün kılınmıştır. Barış yasası ile birlikte gelen pek çok değişikliğin içerisinde hiçbir sigorta girişi bulunmayan ev hanımlarının da emekli olmasına imkan tanınmıştır. Buna göre; 18 yaşından büyük olmak kaydıyla hiçbir sigorta girişi yapılmayan ev hanımları Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek kendilerine sigorta yaptırabilmektedirler. Böylece ev hanımları normal emeklilik sisteminde işverenin ödemekle yükümlü olduğu sigorta primini kendisi ödeyerek emeklilik hakkını elde etmiş olur. Emeklilik hakkının yanı sıra ev hanımları; sigortalı kaldıkları süre boyunca sağlık hizmetlerinden de ücretsiz faydalanabilmektedirler.

İsteğe Bağlı Sigortaya Başvurmak

Ev hanımları sigorta primlerini kendileri ödeyerek isteğe bağlı sigorta imkanıyla emeklilik hakkı elde edebilirler. Bu durumda isteğe bağlı sigortaya başvurmak için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek dilekçe vermeleri gerekmektedir. İsteğe bağlı sigorta durumunda girişin 1 Ekim 2008 sonrasında yapılmış olması kişinin Bağ-Kur şartlarına göre emekli olmasına sebep olmaktadır. Ancak Bağ-Kur prim ödemesi konusunda dezavantajlıdır. Bağ-Kur emeklileri SSK emeklilerine göre daha fazla prim ödemektedir. Bu çerçevede isteğe bağlı sigorta hakkından yararlanan ev hanımları da yüksek prim ödeyerek emekli olabilmektedirler. Ancak daha önce sigorta girişi yapılmış olan ev hanımları için isteğe bağlı sigorta durumunda SSK’dan emekli olabilme hakkı da tanınmıştır.

İsteğe Bağlı Sigorta için Yapılması Gerekenler

Ev hanımlarına isteğe bağlı sigorta hakkının kullanılması adına yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle başvuran kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bununla birlikte sigorta primini her ay düzenli olarak ödemesi gerekmektedir. Ayrıca isteğe bağlı sigorta hakkından faydalanan ev hanımlarının sigorta başlangıcından itibaren sigortalı çalışmamaları ya da part time şeklinde çalışmaları gerekmektedir. Aksi halde isteğe bağlı sigorta işlemleri askıya alınmaktadır. Bunlara ek olarak isteğe bağlı sigorta hakkından yararlanan kişinin kendi sigortalılığı nedeniyle aylığa bağlanmamış olması gerekmektedir. Bu şartlar tamamlandığı zaman ev hanımları da emeklilik hakkı kazanabilmektedirler.

Sigorta Primini Elden Yatırmak

Kişiler isteğe bağlı sigortalılık hakkından yararlanabilmek için sigorta primlerini elden yatırırlar. Özellikle ev hanımları için bu sistem oldukça faydalıdır. Yasada yapılan yeni düzenlemeler neticesinde ev hanımlarının da sigortalı olabilmesi mümkün olmuştur. Ancak bunun için ev hanımlarının elden sigorta primlerini yatırması gerekir. Sigortalılık durumları hizmet dökümünde açıkça bildirilir. Bunun dışında sigortalılık şartlarını tamamladıkları takdirde yatırdıkları primler sayesinde emekli olmaya hak kazanırlar. Kişilerin emekli olması ileriki yaşlarda da yaşam standartlarını korunabilmesi adına oldukça önemlidir. Bu sebeple ev hanımları yeni düzenlenmiş bu sistemi oldukça sık şekilde kullanırlar. Bu sistemden faydalanabilmeleri için yalnızca Sosyal Güvenlik Kurumu’na konu ile alakalı başvuru yapmaları gerekir. Devam eden süreçte primlerini yatırdıkları takdirde bir olumsuzlukta karşılaşmadan kolayca emekli olabilirler.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Şartları

İsteğe bağlı sigortalılık şartları arasında kişinin 18 yaşını doldurmuş olması bulunmaktadır 18 yaşını doldurmamış kişiler için isteğe bağlı sigortalılık şartı yerine getirilmemiş olur. Bu sebeple sigorta primleri yatırılamaz. Bunun dışında kişilerin Türkiye'de ikamet etmesi gerekir. Türk vatandaşı olmasalar bile ikametlerininin mutlaka Türkiye'de olması gerekir Bunun dışında kişinin sigortalı olma zorunluluğu bulunacak şekilde çalışmaması isteğe bağlı sigortalılık şartlarından biridir. Bunun yanı sıra kişiler isteğe bağlı sigortalılık durumunda part time olarak bir iş yerinde çalışabilirler. Bu durum isteğe bağlı sigortalılık halini etkilemez.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.