Sigortasız Çalışılan Günler Nasıl Sigortalı Sayılır?

Yasa gereği çalışanların sigortalı olması gerekir. Bazı nedenlerden dolayı sigortasız çalışan kişilerin bu durumu emeklilik sürelerine etki edebiliyor.

Yayınlanma:
Sigortasız Çalışılan Günler Nasıl Sigortalı Sayılır?

Sigortasız çalışılan günler nasıl sayılır? Sigortasız çalışılan zamanlarda kişilerin sosyal güvenlik sistemlerine dahil edilmemesi ciddi sorunlar yaşatabiliyor. Fakat sigortasız çalışanlar hizmet tespit davası açarak sigorta sistemine dahil edilebilir. Sigortasız olarak çalışanların mutlaka hizmet tespit davası açması gerekir. Hizmet tespit davaları beş yıl içerisinde açılmalıdır. Beş yıl içerisinde sigortasız çalıştığı döneme ait dava açmayan kişilerin hakları kayboluyor. Bu süreçte faal olarak işyerinde çalışmaya gerek yoktur.

Sigortasız çalışan kişiler sonradan sigortası olursa beş yıllık hak düşürücü sürenin geçerli olması için işten ayrılma tarihi baz alınmaktadır. Sigorta tescilinin mutlaka yaptırılması gerekir. Aksi durumda hak kaybına uğrayabilirsiniz. Sigortalı geçen her günün emeklilik dönemine etkisi bulunur.

Dava Süresine Dikkat Edin

Sigorta tescili davası açmak için noterden ihtar çekmek gerekir. Noter ihtarının bir avukat tarafından hazırlanması hukuki olarak önemlidir. İhtarda sigortasız geçirilen tüm günlerin hesaplanarak geriye dönük ödeme talep edilir. İşyerinden çıktığınız zaman çalışma süresi 5 yılı geçmemesi durumunda ihtar gönderebilirsiniz. Bu Sürenin beş yılı aşması durumunda hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Beş yıllık sigorta tescili kapsamında sigortasının hesaplanmasında temek konu kesintisiz çalışmasıdır. Çalışanın bir kez işten ayrılması durumunda hak düşürücü süre işlemeye başlar. Bu bakımdan sigortasız çalışılan yerden çıkış yaptıktan sonra tekrar aynı yerde çalışırsa hak düşürücü süre durmayacaktır. Çalışan kişinin çıkış tarihinden itibaren işlemeye devam eder. Bu yüzden çıkış tarihini göz önünde tutmanız gerekir.

Ancak elinizde resmi bir kayıt ve kanıt yoksa sigortasız çalıştığınızı tespit ettirmeniz son derece zor olacaktır. Bunun için belge ve tanıklarla delillerinizi net bir şekilde sunmanız önem kazanacaktır. Aksi halde hak düşürücü süreler dava açmanızı engelleyebilir.

Hak Düşürücü Süre

Beş yıldan daha eski tarihe ulaşan sigortasız çalışma durumunda ise dava konusunda birkaç istisna bulunur. İşveren çalışan ile ilgili belgeleri SGK’ya bildirmişse, beş yıllık hak düşürücü süre içinde işlemeyecektir. İtiraz davalarında çalışanın SGK’ya girişinin kesinlikle yapılmaması gerekir. Açılacak dava kapsamı içerisinde çalışanın sigortasız olarak çalıştığını kanıtlaması gerekir. Bu tür davalarda aynı dönemde işyerinde çalışan kişilerin tanıklığı büyük önem taşımaktadır. Sigortasız olarak çalışıyorsanız ve hakkınızı geri almak istiyorsanız SGK’ya davanızı açabilirsiniz.

Hizmet Tespit Davası

Hizmet tespit davası söz konusu olduğunda dikkatle üzerinde durulması gereken bir diğer durumda eksik ödenen primlerin tespit edilebilmelidir. Bazen iş yerlerinin değişmesi bazen de mücbir sebepler gündeme geldiğinde bu tespit işlemlerinin bilirkişiler gözetiminde yapılması gerekmektedir.

Tespit işlemlerinin yapılmasının ardından varsa eksik günler eklenerek çalışma süreleri belirlenmektedir. Bununla birlikte hizmet tespitlerinin başarıyla sonuçlanması gerektiğinde hizmet tespit davası açılması beraberinde ilgili emeklilik işlemleri hız kazanabilir. Yaş haddine ulaşan ama eksik primleri olan kişiler bu açığı kapatabilir. Sonrasındaki süreçte ise askerlik ve doğum gibi durumlardaki borçlanmalar ele alınır. Bu borçlanmaların şekillenmesi gerektiğinde de hizmet süreçlerinin tespit edilmesine ihtiyaç duyulabilir.

Emeklilik Tespit İşlemleri

Hizmet tespiti davası sonucunda varsa eksik günleriniz sürecinize dahil edilir. Emeklilik hakkınız varsa bu süreler üzerine ödenen primler eklenerek emeklilik işleriniz için gereken başvuru süreçleri belirlenir. Böylece emeklilik konusunda alınması gereken birçok tedbirin de zamanlaması gerçekleşmiş olacaktır. Günümüzde emeklilik için gereken yaş haddi kadınlarda 63, erkeklerde 65 olmuştur. Ancak ilk işe giriş tarihi bu süreçte belirleyici olup bu yaşlar değişebilmektedir

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.