SGK İşten Çıkış Kodları, Çıkış Kodumu Nasıl Öğrenirim?

Sgk işten çıkış kodları, çıkış kodumu nasıl öğrenirim ? sorusu birçok kişi tarafından çokça merak ediliyor bu yazımızda bu konuyu ele alacağız.

Yayınlanma:
SGK İşten Çıkış Kodları, Çıkış Kodumu Nasıl Öğrenirim?

Sgk işten çıkış kodları, çıkış kodumu nasıl öğrenirim ? sorusuna bağlı olarak birçok kişi bu konuyu merak ediyor. İşten ayrılan çalışanların bununla beraber aynı zamanda işten çıkış tarihi ile beraber bu günden itibaren 10 gün içinde işveren ile beraber aynı zamanda elektronik ortam ile beraber işten çıkış belgesinin de Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilmesi gerekiyor.

Burada aynı zamanda çalışanlar için de işten ayrılış belgesinin işten çıkış kodları aynı zamanda işsizlik maaşı almak için de büyük önem arz ediyor. Burada aynı zamanda çalışanların da daha çok birçok kişi sıklıkla işten çıkış belgesi örneğini nasıl alınabilir. İşten ayrılış bildirgesi de nereden alınır gibi soruları da merak ediliyor bu yazımızda bu konuyu ele alıyoruz.

Sgk İşten Çıkış Bildirgesi Nedir?

Sgk işten çıkış bildirgesi yapmak için bununla beraber aynı zamanda işten çıkan kişilerin çıkış tarihinin elektronik ortam üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi için kullanılan belge. Burada aynı zamanda işten çıkış bildirgesinde yer alan işveren ve işçi kimlik belgesi aynı zamanda işçinin de SGK üzerinden işten ayrılış nedeni ve bununla beraber son 2 aya ait olan prime esas kazanç ve gün bilgileri gibi birden fazla bilginin bulunması gerekiyor.

İşten Çıkış Kodunu Nasıl Öğrenebilirim?

Çalışan kişi işten çıkış belgesini elektronik ortamda yani e devlet sistemi üzerinden görüntülemez. Burada dikkat etmeniz gereken nokta işten çıkış belgesi kodları e devlet üzerinden alınmıyor.

SGK işten çıkış bildirgesinde aynı zamanda işten ayrılma kodunun öğrenilmesi için SGK işten çıkış bildirgesinin yapılması gerekiyor. İşten çıkış bildirgesini işvereninizden veya Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden de temin edebilirsiniz.

Burada aynı zamanda işveren tarafından verilen işten ayrılış bildirgesi düzenlenmesi için de aynı zamanda bununla beraber burada aynı zamanda bir nüshasının imzalama işlemlerinden sonra çalışana sunulması gerekiyor.

SGK İşten Çıkış Kodları Nasıl Belirlenir?

SGK İşten çıkış kodları işten çıktıktan sonra kalan haklarını talep edebilmeniz ve sahip olduğumuz haklar bakımından oldukça önem taşımaktadır. Bu sebeple İşten çıkış kodunuzu gerçek çıkış Nedenini de bağlı olarak verdirmeniz gerekir. İşten çıkış kodunun farklı bir nedene bağlı olarak verildiği durumlarda konuya itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. SGK İşten çıkış kodları nasıl belirlenir? SGK İşten çıkış kodlarına belirlenmesinde iş akdinin hangi sebeple ya da işveren işçi arasında hangi tarafın iş akdinin feshedilmesi kararını vermesi noktasında belirlenir. Fesih sürecinin tamamlanmasının ardından bu kod Kesinlikle doğru şekilde bildirilmelidir. Hatalı çıkış kodunun düzeltilmesi işçi çıkış tarihinden sonra devam eden 10 gün içerisinde düzeltilebilir. İşçinin çıkış tarihini geçen 10 günlük süreden sonra hatalı çıkış kodu düzeltilemez ve işçinin bu anlamda işverene dava açma hakkı olur.

Yeni Eklenen Çıkış Kodları?

Yeni eklenen çıkış kodları kapsamında ahlak ve iyi niyet ihlali kapsamındaki tüm suçlar için ayrı çıkış kodları belirlenmiştir. Bu çıkış kodlarının belirlenmesi kişinin ihbar ve kıdem tazminatı hakkının değerlendirilmesi konusunda oldukça önemlidir. Bu sebeple ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış sebebiyle çıkış kodu uygulanan kişiler için farklı değerlendirmeler yapıldığında çıkış kodunun doğru girilmiş olması oldukça önemlidir. Çıkış kodlarının bu denli önemli olması sonradan düzeltilme durumunun da ortaya çıkmasına sebep olur.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar ONAYLANMAMAKTADIR. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.