SGK Cenaze Yardım Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

Cenaze yardım parası, yakınları kaybetmiş kişilere verilen ödenektir. SGK cenaze yardım parası nasıl alınır, nereden alınır yazımızda anlattık.

Yayınlanma:
SGK Cenaze Yardım Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

SGK cenaze yardım parası nasıl alınır? sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Cenaze yardım parasını yakını kaybeden kişiler alabilmektedir. Bu yardımın, ödeneğin alınabilmesi için gerekli kurumlara başvuru yapılması gereklidir. Başvuru için de belirli bir süre ve belirli şartlar bulunmaktadır. Başvuru yapmayan kişilerin bu yardımdan yararlanması mümkün değildir. Peki, SGK cenaze yardım parası nasıl alınır?

SGK cenaze yardım parası, vefat edenin yakınlarına verilir. Yakınlık sıralamasına göre önce vefat edenin eşine, eşi yoksa çocuklara, çocukları da yoksa ebeveynlerine onlar da vefat etmiş ise vefat edenin yakınlarına verilmektedir. Bu yardımın verilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Vefat eden kişinin sigortalı olması koşulu bulunmaktadır. Bu şartların karşılanma durumu bulunuyorsa ve zamanında başvuru gerçekleşti ise ödenek başvuran herkese verilmektedir.

SGK Cenaze Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK cenaze yardım parası başvurusu, dilekçe ile yapılmaktadır. Dilekçe içerisinde vefat edenin ölüm tarihi mutlaka yer almalıdır. Bu dilekçe ile vefat edenin yakını Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine ve Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezlerine başvuruda bulunabilir. Cenaze yardım parası dilekçesinin yanı sıra başvuranın kimlik belgesi, vefat edenin ölüm belgesi gibi belgeler de gereklidir.

Eğer vefat edenin ölüm işlemleri henüz tamamlanmamışsa başvuru sahibi ölüm belgesini SGK’ye teslim etmek zorundadır. 5 sene içerisinde cenaze yardım parası başvurusu gerçekleştirilmez ise yardımda yararlanma hakkı kaybedilmektedir. Cenaze ödeneğinin alınması adına hak sahipleri tarafından ölüm tarihini gösteren bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yapılması gerekmektedir. Sigortalının ölüm tarihi nüfus kütüğüne işlenmemesi halinde dilekçe ile beraber sigortalı çalışanın ölü tarihini belirten alakalı makamlar tarafından düzenlenmiş olan ölüm belgesinin kuruma verilmesi gerekmektedir.

SGK Cenaze Ödeneği Ne Kadar?

SGK cenaze ödeneği miktarı her yıl enflasyon baz alınarak güncellenen bir tutardır. Cenaze yardım parası desteği SSK veya Bağ-Kur kapsamında sigortalılar ve Emekli Sandığı’na göre değişiklik göstermektedir. 2021 yılı cenaze ödeneği Bağ-Kur ve SSK üzerinden sigortalı olanlar için 918 Türk Lirası, Emekli Sandığı’na bağlı olan kişiler için ise 3.149.94 Türk Lirasıdır. SGK cenaze ödenekleri devlet tarafından vefat edenin yakınlarına veya cenazesini kaldıranlara yapılan sadece tek seferlik bir ödemedir. Cenaze ödeneği için zaman aşımı hakkın doğmuş olduğu tarih itibari ile 5 yıl olmaktadır.

Cenaze Ödeneği Alabilme Şartları

Kurum yönetim kurulu tarafından belirlenmesi sonrasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı bünyesinde onaylanan tarife üzerinden ölen sigortalı çalışanın ailesine bir defa yapılan yardıma cenaze ödeneği denilmektedir. Cenaze ödeneği alabilme şartları bulunmaktadır. Bunun için iş kazası ya da meslek hastalığı sonrasında veya devamlı olarak iş görmezlik geliri ile malullük ile yaşlılık maaşı alırken ölen kişinim ailesine cenaze ödeneği verilmektedir.

Ayrıca sigortalı kişi için en az 360 gün olan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi belirtilmişse ölen sigortalı kişinin hak sahiplerine verilmektedir. 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi belirtilen kişilerin hak sahiplerine cenaze ödeneği yapılması adına ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmamaktadır. Cenaze ödeneği kimlere ödenir sorusunda ilk olarak eşine yok ise çocuklarına verilmektedir. Çocukları yoksa anne ve babasına verilirken anne ve babası olmayanların kardeşlerine verilmektedir. Cenazenin bu kişiler haricinde gerçek ya da tüzel kişiler tarafından kaldırılması halinde belgelendirilmesi gerekir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.