Şampuan Çeşitleri ve Kullanımı

Çok çeşitli kozmetik malzemeleri arasından size uygun şampuanı bulabilmeniz için şampuanlar hakkında araştırarak, edindiğimiz bilgileri sizlere sunuyoruz

Yayınlanma:
Şampuan Çeşitleri ve Kullanımı

Bu yazımızda şampuanlardan elde edeceğiniz maksimum yararı sağlamanız için sizinle bazı küçük püf noktalarını paylaşıyoruz. Kozmetik mağazalarına veya marketlere gittiğinizde raflarda düzinelerce farklı türde şampuan çeşitleri görürsünüz. Bu kadar çok çeşit arasından size uygun ürünü bulabilmeniz için şampuanlar hakkında araştırarak, edindiğimiz bilgileri aşağıda sizlere sunuyoruz.

Şampuan Nedir Nasıl Çalışır

Piyasada satılan şampuanlar, genellikle yapışkan sıvı formundadır. En yaygın kullanılan tipik formül sodyum lauril sülfat ya da sodyum lauret sülfat içeren türlerdir. Bu bileşenler saç ve saç derisi üzerindeki yağ ve kiri önce emülsifiye eder, daha sonra saçta gevşetilmiş olan birikimi ( yağ ve kir) saçın durulanması ile birlikte ortamdan uzaklaştırır. Pek çok şampuan içeriğine saç derisinde olabilecek bakteri gelişimini engelleyebilmek için koruyucu ilave edilir. Bazı şampuanlara da, tüketicinin gözünde ürünün cazibesini arttırmak için parfüm eklenir.

Şampuanda kullanılan formülün içeriğine bağlı olarak bazı şampuanlar saça farklı özellikler verebilir. Bu amaçla temel temizleyici maddelerin yanı sıra daha başka kimyasallar da ilave edilir. Örnek vermek gerekirse, saçı yumuşatmak için şampuana silikon, nemlendirmek için de Hindistan cevizi yağı ilave edilebilir.

Şampuan Türleri

Şampuanlar başlıca 4 ana grupta incelenebilir.

1. Kepek Önleyici Şampuan

Yapılan araştırmalar milyonlarca insanın kepek problemi yaşadığını gösteriyor. Olaya bu açıdan yaklaşıldığında kepek önleyici şampuanların neden bu kadar çok satılan ürünler listesinde olduğu da anlaşılır. Kepek oluşumu yalnızca kafa derisindeki kuru pulların açığa çıkması olarak düşünülmemelidir. Kepek oluşumu, kafa derisinde cilt hücrelerini çok fazla oranda döken bir mayanın gelişmesi birlikte ile oluşan seboreik dermatit türleri arasında tanımlanan bir hastalıktır.

Tam da bu nedenle kepek şampuanları içeriğinde genellikle ketiokonazol ya da çinko pirition içerirler. Her iki kimyasal madde de antifungal /antimikrobiyel özelliktedir.

Kepek şampuanından en iyi sonucu elde edebilmek için şampuanı saçınıza sürdükten sonra saç diplerinize iyice masaj yapın. Şampuanın içindeki aktif kimyasalın çalışabilmesi için, durulamadan önce 1 dakika bekleyin. Daha sonra saçınızı ılık suyla durulayın.

2. Co-Wash Ürünler

Co-wash ürünler ile saç yıkandığında, ürünün % 50’si saçı temizlerken, kalan % 50’si saçı yumuşatır. Geleneksel şampuanların ise %95’i saçı temizlerken, % 5’i nemi saçta bırakır. Eğer saçlarınız boyalı, kıvırcık vb. kuru saç grubunda bulunan türde ise size Co-Wash ürünler ile yıkama yapmanız önerilebilir. Co-Wash ürünlerde bulunan saç temizleme maddeleri miktarı, geleneksel şampuanlarda olduğundan daha düşüktür. Fakat bu miktar da saçın temizlenmesi için yeterlidir. Böylece hem saçınız temizlenir, hem de saçınızı besleyen doğal yağlar ortamdan uzaklaştırılmamış olur.

Co-Wash ürünleri fazla köpük oluşturmaz, yani köpüğü ayarlıdır. Bu durum sizde saçınız temiz olmuyormuş gibi bir his uyandırmamalıdır. Günlük şampuanlama yerine her gün Co-Wash uygulaması yapabilirsiniz.

3. Şampuan Barları

Şampuan barları normal şampuanlar ile aynı bileşenleri içerir. Fakat sıvı formda değil katı formda imal edilirler. Bu tip şampuanların en önemli avantajı hayatınızdaki ambalaj miktarını azaltmasıdır.

4. 3’ü 1 Arada Şampuan, Saç Kremi, Vücut Yıkama

Tek bir ürün ile her şeyi yapabilmek isteyenler için ideal ürünlerdir. Bu şampuan türleri hem saçta hem de vücutta kullanılabilen temizleyici kimyasalları içerirler. Bahse konu ürünlere saçlarınızda ipeksi bir görünüm oluşması için silikon ilave edilir. Bu ürünler pratik olmasına rağmen güzellik uzmanları, her bir üründen tam fayda sağlanması için şampuan, saç kremi ve vücut yıkama için hazırlanan ürünlerin ayrı ayrı kullanmasının daha uygun olduğu konusunda hemfikirler.

Şampuanı Doğru Kullanmak

Her uygulamada olduğu gibi, saç şampuanlamada da doğru ve yanlış yöntemler vardır. Saç şampuanlamadan en verimli şekilde yararlanmak için, öncelikle saçınızı suyla ıslatın. Saçınız ıslak olduğunda daha az şampuan yeterlidir.

Ortalama bir çorba kaşığı şampuanı saç derinize dökün. Saç yağının ve kirinin en yoğun olduğu yer saç derisidir. Saçınızın geri kalanı durulama sırasında kendiliğinden temizlenir. Şampuan kullanırken reklamlarda gördüğünüz gibi saçınızı başınızın üzerine toplamayın. Şampuan uygularken, saçınızı dairesel hareketlerle ovmaktan kaçının. Bu işlem saçınızda kırılmalara sebep olabilir. Dairesel hareketlerle ovalamak yerine parmak uçlarınızla saçınıza aşağı, yukarı ve yan hareketlerle masaj yapın.

Saç derinizi şampuanladıktan sonra iyice durulayın. Şampuan kalıntısı saç tellerinize yapışarak onları matlaştırabilir. Bu nedenle durulama işlemine önem verin. Durulamanın yeterli olup olmadığını anlamak için parmaklarınızı saçınıza sürdüğünüzde bir gıcırdama sesi duymalısınız. Bu sesi duyduğunuzda, durulama tamamlanmış demektir.

Bu arada yapılan bilimsel araştırmalar, saçınızı soğuk suyla durulamanın parlaklığı artırmak üzerinde herhangi bir etkisi olmadığın belirtiyorlar. Saçınızı günlük olarak şampuanlıyorsanız, bir kez şampuan uygulamanız yeterlidir. Saçınızı haftada bir ya da daha seyrek aralıklarla şampuanlıyorsanız veya saçınıza şekil vermek için çeşitli ürünler kullanıyorsanız, çift şampuan yapabilirsiniz.

Şampuan Neden Köpürür

Şampuanın köpürme miktarı, içinde bulunan bileşenlerle ilgilidir. Şampuan köpüğünün ana işlevi şampuanın içindeki temizleyici maddeleri saça ve saç derisine yaymaktır. Fakat köpüğün çok olması şampuanın daha iyi temizlediği anlamına gelmez. Bu düşünce tamamen psikolojiktir. Saçta bulunan yağ, şampuanın köpük oluşturmasını önler. Bu nedenle de saçınız temizlendikçe daha fazla köpürür.

Kuru Şampuan Nasıl Çalışır

Modern yaşamda kullanılan kuru şampuanlar, saçlarınızı su harcamadan temizleyebilmeniz için 1940’larda piyasaya sürüldü. Daha sonra hacimli saç görünümü oluşturmak ya da gevşek saç dalgalarına hacim katmak için tercih edilen bir şekillendirme aracı oldu.

Tam olarak doğruyu söylemek gerekirse, kuru şampuan geleneksel şampuan ile aynı işi görmez. Kuru şampuan daha çok saçın temiz görünmesini sağlar. Saça hacim kazandırması olumlu yan etkileridir.

Kuru şampuan saça bir sprey şişesinden püskürtülür. Saçta bulunan fazla yağın emilmesi için temel bileşen olarak nişasta içerir. Saçınıza temiz bir görüntü verir. Kuru şampuanın saç derinizdeki yağı emmesi için yaklaşık 5 dakikalık bir zaman dilimi gerektirir. Bu nedenle kuru şampuanı saçınızın üzerine püskürtün ve 5 dk. bekledikten sonra tarayın.

Kuru şampuan gerçek şampuan ile aynı işlevi göremez. Gerçek şampuanlar saç köklerinin etrafını besler ve saç tellerinizin daha sağlıklı olmasına yol açar. Ayrıca gerçek şampuan ile kafa derisine masaj yapıldığı için, kan dolaşımına da olumlu etkisi vardır.

Şampuanda Olması Ya Da Olmaması Gereken Bileşenler

Yukarıda da belirtildiği gibi şampuanlar, çoğu kez ortamdaki yağın ve kirin uzaklaştırılması için yüzey aktif maddeler içerir. Ayrıca olabilecek herhangi bir mikrobiyel üremenin önlenmesi için, şampuanlar paraben ya da sodyum benzoat gibi koruyucular da içerir.

Fakat şampuan seçimi yaparken içindeki birkaç bileşene daha dikkat edilmesi gerekir.

Sülfat İçermeyen Şampuan

Şampuan alışverişi yaparken şişenin üzerinde ‘’sülfat içermez’’ ibaresini görebilirsiniz. Sülfatlar ağır temizleyicilerdir. Saçınızı köpürterek temizlerken, aynı zamanda kafa derinizin ve saçınızın kurumasına da yol açabilir. Yapılan araştırmalarda sülfat içermeyen şampuanların da yeteri kadar temizleyici madde içerdiği saptandı.

Esasen şampuanların hepsinde saçın rengini solduran ve yağı uzaklaştıran bileşenler bulunur.

Kuatlar ( Kuaterniyum Amonyum Bileşikleri)

Eğer saçlarınız çok hassas ya da hasar görmüş ise şampuan alırken içeriğinde kuaterniyum ya da setrimonyum klorür bulunmasına dikkat edin. Bu kimyasallar çeşitli amaçlarla kullanılabilirler. Bu nedenle şampuan şişesinin üzerinde yazan kullanım amacını okuyun. Kuatların başlıca etkileri şunlardır:

  • Saç güçlendirme
  • Saç kırılmalarını önleme
  • Saç tellerinin dolaşıklığını açma

Bilimsel açıdan bu bölümde bahsedilen kuatların güvenliği henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Fakat yasal olarak kullanım izni vardır.

Silikonlar

Eğer saçlarınız ince telli ise, silikon saç tellerini ağırlaştıracağı için bu tip şampuanları tercih etmeyin. Saçlarınızı düzeltmek istiyorsanız, dimetikon gibi silikon içeren şampuanlar çok kullanışlı olabilir. Dimetikon içeren şampuanlar hasar görmüş ya da boyalı saçlarda mükemmel sonuç verir.

Buna karşılık güzellik uzmanları silikonlu şampuanları, saçları kuruttuğu için pek tavsiye etmiyorlar. Silikon ya da dimetikon içeren şampuan çeşitleri kullanırken bu noktayı da göz önünde bulundurmalısınız.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar ONAYLANMAMAKTADIR. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.