Rüya Nedir ve Bir Rüya Nasıl Oluşur

Rüya nedir ve bir rüyanın nasıl oluştuğunu tam olarak ne tür ilkelerinin olduğu kısa ve öz bir şekilde anlatmaktayım.

Yayınlanma:
Rüya Nedir ve Bir Rüya Nasıl Oluşur

Rüya nedir?

Bilinçdışı isteklerimiz ve arzularımız, hayal ve rüyalarla kendini dışa vurabilir. Rüyalarda şifrelenmiş mesajlar bulunur. Her şeyden önce rüyalar bir ihtiyaçtır. Şöyle ki normal bir uyku süresi sekiz saatliktir ve her iki saatlik uyku döneminde ortalama her birey 15 ile 20 dakika sürebilen üç ya da dört rüya görülebilir. Uyuyan bir insanın rüya görüp görmediğini, onu gözleyen bir kişi tarafından farkedilir. Rapid Eye Movement (REM) yani göz kürelerimizin hızlı hareketlerine verdiğimiz isimdir. Uyku sırasında, gözlerimiz kapalıyken göz kapaklarımızın altında bulunan göz küreleri hareket etmeye başladığında bireyin rüya görme dönemine girdiğini söyleyebiliriz. Göz küreleri hareket ettiği sürede (ortalama 15 ile 20 dakika) rüya devam etmektedir. Tam da bu esnada uyandırılan bir insan rüya gördüğünü söyleyebilir.

Yapılan laboratuar çalışmalarına göre uyuyan insanların Rem dönemlerine girdiklerinde uyandırılmaları halinde Rem'siz bir uyku oluşmuştur. Rem döneminin uzun süre boyunca engellendiğinde bireylerin gündüz uyanık iken hayal gördükleri ya da halüsinasyon yaşadıkları tespit edilmiştir. Bu durumun her sağlıklı insanda ortaya çıktığı gözlenmektedir. Aslında uyanık iken görülen halüsinasyon görmek psikotik bir bozukluktur. Bu da rüya görmenin bireyin vazgeçemeyeceği fizyolojik bir ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Bir takım yapılan çalışmalara göre rüyalar anlamsız, bağlantısız ve rastgele oluşan düşünce akımlarıdır. Hiçbir anlam ve özellik taşımaz. Psikolojik yaklaşımların rüyalarda farklı farklı değerlendirilebilir.

Bir rüya nasıl oluşur?

Her rüyanın bir senaristi vardır ki bu senarist, id ile ego XE "ego" arasında bulunan, id'in yapısından da egonun yapısından da haberdardır. İki tarafı da izleyen ve gözetleyen farklılaşmış olan bir ego parçasının görevidir. Her rüyanın yazarı aslında kişinin kendisidir. Rüyadaki her figür, sahne, duygu egonun bu parçası tarafından özenle seçilerek hazırlanır ve uygulanır. Rüyaların yazılması çok zor ve içinde ciddi yapılandırmalar bulunan kompleks ve karmaşır bir senaryodur. bu senaryolar ise akıl, zeka, planlı ve gelecek hamlelerde dolu tayin edilen bir yetenektir. Her insanda bu yetenek bulunmaktadır. Rüyaların içeriği kişi tarafından belirlendikten sonra bir kurgu oluşur. Bir rüyanın farklı şekillerde aşamaları bulunur. Bunlar aşağıdaki gibi şöyle sıralayalım:

 • Rüyanın esasını cürufla saklamak

Gördüğümüz rüyalar bir öz ve esas içermektedir. Rüyanın kurgulanmasının temel olarak amacı bu özü ifade etmektir. Esasın tehlikesine, sansür gibi vermiş olduğu gizliliğe göre rüya, esası ve özü saklayacaktır. Örnek, moloz yığınları ile örtülü gibi bir şekil ve fragmanla doldurulur. Özü saklama amacındaki kabuk kısmının bir özelliği yoktur. Burası dolgu maddesidir. Dolgu maddesinin seçimini de kendine has bir özelliği ve yararı vardır. Rüyalarda olabilecek tehlikelerin şiddet derecesine göre rüyada gereksiz materyalinin veya cürufunun çoğaldığı ve hedef şaşırtıldığı gözlenmiştir. Rüyamızda açık ve net olan şeyleri rahatça gözlemleyebilir ve hissedebiliriz. Bunlar rüyanın özü yada esası değil, egonun bilinçli kısmının dikkatini çekmeye yönelik gereksiz sayılan malzemelerdir.

 • Rüyada flûluk ilkesi

Rüyada açık ve net bir şekilde görünen, hissedilen ve algılanan materyaller: ego XE "ego", gerçeklik ve süperego için yeteri kadar olmayan malzemelerdir. Algımız ve görüntümüz flûluştikçe tehlikenin şiddeti artmaktadır. Bir rüya içinde geçiştirilen, tam görülmeyen ve flû olarak algıladığımız kısımlar rüyanın esasını yada özünü barındırmaktadır.

 • Rüyanın duygu ilkesi

Flûleşen bölgeler, geçitirdiğimiz yerler imaja ve algıya dönüşemeyen kısımlardır. Fakat acayiptir ki flûleşen bölümlere odaklanıp, bireyin ne hissettiği sorulduğunda, o karanlık kısımdan nasıl bir duyguyu hissettiği sorulduğunda kişi görmediği, ve duymadığı ve algılayamadığı şeyleri çok net şekilde tanımlayabildiğini fark etmiştir. Arkasından da birisini kovalamaktadır ancak o görmemektedir.

 • Rüyada deformasyon ilkesi

Rüyada açık olarak ortaya konulan mesaj engelleyici güç tarafından sıkıntı olarak hissedilecekse rüyanın o kısmına deformasyon yapılır. Deformasyon iki şekilde yapılabilir: a objenin belirli bir kısmının flûleştirilmesi, b objenin belirli bir kısmının değiştirilmesidir.

 • Rüyada yoğunlaştırma (kondensasyon) ilkesi

Rüyada bulunan düşmanlıklar, öfkeler ya da yasak cinsel dürtüler, oluşturulan bir figür üzerinden oluşturulabilir. Bir hayat boyunca çeşitli nesnelere karşı oluşan öfke ve şiddet duyguları içinde olan dürtüsel yapı, her bir öfke nesnesi için bir rüya senaryosu oluşturamaz.

 • Rüyanın ekonomiklik ilkesi

Rüyaların her bir figüre mümkün olduğu kadar az materyal ile optimum yarar elde edebilmek rüyaların temel amacıdır. Rüyaların ekonomiklik prensibi, bir dürtünün hedeflediği, o gün içinde yeni öğrendiği nesne ilişkisinin tecrübesini de kazanır. Rüyalar öfke veya sevgi objelerini tek figür üzerinden tamamlayabilmektedir.

 • Rüyada zoom ilkesi

Rüyanın içeriğinde normal bir akış vardır. Bireyin dikkati özellikle belirli bir figür, renk, cisim, eşya yada ses üzerine odaklanırsa bu materyallerin önemli bir içeriği olduğu hatırlanmalıdır. Dıştan izlendiğinde anlamsız gözüken bir figür, eşya, ses yada bir başka olayın linkini veya cağrışım oluşturmak için kullanmıştır. Rüya sırasında zoom yapılan herhangi bir obje veya fenomen oldukça önemlidir, dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir.

 • Rüyaların rakam, isim ve kelimelere odaklaması

Rüya içeriğinde izlenen ve odaklanılan sayılar, tarihler ve isimler özel önemi haizdir. Bunlar bilgisayar ortamında dosyalanarak giriş şifreleri gibidir.

 • Bütününün parçalanması ilkesi

Tehlike arz eden nesneler bütün olarak algılanır. O bütünün bir şeyi temsil XE "temsil" ettiği bilinmektedir, fakat o bütünün bir parçası yoktur. Rüyanın herhangi bir boyutunda, o figürde aynı parça oluştuğu halde o parça yok olmuştur. Sanki bütün olarak yani tamamı rüyada şekillendiğinde, suç işlemiş ve kaygı düzeyi artmış olacaktır.

 • Rüyanın figür değiştirme ilkesi

Rüyada esas ya da özü gizlemeye yönelik çeşitli figürler farklı çeşitli figürler yerine ikame edilebilmektedir.

 • Simgeleştirme, rüyaların simge kullanma ilkesi

Rüyalar esas içeriği saklamak amacıyla esasla fonetik açıdan olarak kelime benzerliği açısından anlam ve materyal açısından ve kıyas açısından yakınlık arz edebilecek her türlü materyal ile simgeleştirilmiştir. Simgeleşen materyal rüyanın gizli içeriklerini bize anlatır ve ifade etmeye çalışır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar ONAYLANMAMAKTADIR. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.