Rapor Param Yattı Mı Nasıl Öğrenebilirim?

Sigortalı olarak çalışan memur veya işçiler PTT rapor parası sorgulama sayfasını kullanarak ücretlerin yatırılıp yatırılmadığını öğrenebilir.

Yayınlanma:
Rapor Param Yattı Mı Nasıl Öğrenebilirim?

Rapor param yattı mı nasıl öğrenebilirim? Rapor paralarının son durumu çalışanlar tarafından merak ediliyor. Rapor paraları e-Devlet üzerinden kolayca sorgulanabiliyor. Bunun için ilk olarak e-Devlet şifresini kullanmanız gerekiyor. E-devlet şifresi alabilmek için sizlere en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekir. Bununla beraber rapor parası sorgulamak için ALO 170’i arayabilirsiniz. e-Devlet rapor parası nasıl sorgulanır?

  • e-devlet üzerinden sisteme giriş yapın.
  • “Kurumlar” menüsü üzerinden “Sosyal Güvenlik Kurumu” sayfasına girin.
  • SGK tarafından sunulan hizmetler içerisinde “4A / 4B İş görmezlik Ödemesi Görme” bölümüne tıklayın.
  • Açılan sayfa üzerinde rapor parası sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Rapor Parası Nedir?

Rapor parası halk arasında iş görmezlik ödeneği adıyla biliniyor. Rapor parasını almak isteyenlerin belirli şartları karşılaması gerekir. Geçici süreyle iş görmezlik raporu alan vatandaşlar çalışmadığı günlerin ödeneğini ‘Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan alır. Rapor parasının asıl amacı işveren ve çalışan kişilerin arasında ortaya çıkabilecek maddi problemlerin önüne geçmektir. Raporun mutlaka tabipler kurulu tarafından onaylanması gerekir.

Rapor Parası Nereden Alınır?

Rapor paraları PTT üzerinden yapılır. Bununla beraber Ziraat Bankası da bu ödemeleri gerçekleştirir. T.C kimlik numaralarınızı kullanarak ödemelerinizi alabilirsiniz. Rapor alındıktan sonra işverene teslim edilmesi gerekir. İşveren bu raporu SGK’ya ilettikten sonra rapor sahiplerine 15-20 gün içerisinde ödemeler gerçekleştirilir. İş görmezlik raporu parası SGK ile anlaşmalı bankalar üzerinden de yapılabilir. Çalışanlar rapor parasını iki ay içerisinde almaz SGK parayı geri alır.

Hangi Durumlarda Geçici İş Görmezlik Raporu Alınır?

Geçici süre ile iş görmezlik raporu alması için kanunda geçen durumlardan en az bir tanesini yaşaması gerekiyor. Sigortalı olarak çalışan kişiler iş yerinde kaza geçirmesi durumunda bu rapordan yararlanabilir. Herhangi bir sağlık problemi nedeniyle alınan raporlarda bir zorunluluk bulunmaz.

Ödeme Nasıl Yapılır?

Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafından ödemeler gerçekleştirilir. Sigortalı olarak çalışan kişilerin aldığı raporda istirahatte kaldığı günleri yatarak geçirmesi durumunda ödeme miktarı günlük kazancın yarısı şeklindedir.

--

Unutulan İş Görmezlik Raporu Ne Zamana Kadar Verilir?

İş görmezlik raporu almak isteyen kişilerin bu raporu iş yerlerine vermeyi unutmaları halinde geçerlilik süresine dikkat etmeleri gerekmektedir. Kanunen tanınan süre ve iş yerinin verdiği sınırlı ek süre kapsamında iş görmezlik raporunu en kısa sürede teslim etmelisiniz. Genellikle 3 gün içinde verilmesi gereken rapor bir haftaya sarkabilmektedir. Yasal olarak güncellemeleri de takip etmek faydalı olacaktır.

  • Bir nedenle rapor alamadığınızda rapor çıkarabilmeniz için geçerli diğer koşulları kanunen araştırabilirsiniz. Rapor yazılamayan durumlar varsa hastane tarafından gecikme gerekçeleriyle beraber değerlendirilebilmektedir.
  • Bir kişinin rapor parası alabilmesi için mutlaka bir hastalık kaydı olması gerekmektedir, aksi halde para ödemesi olmamaktadır. Hastalık kapsamının içeriği ayrıca bir araştırma konusu olarak ele alınabilmektedir.

Rapor Almayan Biri İş Görmezlik Parası Alabilir mi?

İş yerinde çalışırken bir nedenle işe devam edemeyen kişiler rapor almadığında, rapor parası da alamamaktadır. Rapor parası alabilmek için en temel gereksinim olan raporu, geçerliliği olan bir sağlık kurumundan doğru bir şekilde almış olmanız gerekmektedir. Rapor içeriğinde olması gerekenden farklı bir bilgilendirme ve yanıltıcı hastalık vs. olması durumunda cezai işlem uygulanabilmektedir.

Yatan İş Görmezlik Raporu Kaç Aya Kadar Çekilir?

Rapor paranızın yattığını unutmuşsanız ve bunu çekmek istiyorsanız en geç iki aylık sürede çekimi tamamlamanız gerekmektedir. İş görmezlik raporu bu süre zarfında çekilmemesi halinde SGK iadesi olabilmektedir. Kurumun kendisine yeniden başvuru yaparak sorgulamada bulunabilirsiniz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.