Ölen Babadan Dul Kıza Maaş Bağlanması

Vefat durumunda sigortalı kişilerden aylık kalma durumu olabilir ve ölen babadan dul kıza maaş bağlanması da bu çerçevede mümkündür.

Yayınlanma:
Ölen Babadan Dul Kıza Maaş Bağlanması

Ölen babadan dul kıza maaş bağlanması ölüm aylığı adı altında kanunlarca onaylanmış haklardan biridir. Kişiler sigortalı çalıştıkları süre sonunda, işverenleri tarafından brüt maaşlarından kesilerek yapılan ödemeler neticesinde emekliliğe hak kazanırlar. Emeklilik ücreti kişinin çalıştığı sürede maaşından kesildiği için nakdi yardım değil, yatırımın geri alınması olarak adlandırılabilir. Bu sebeple bu para hak edildiği için emekliliğe hak kazanmış kişinin vefat etmesi durumunda hak sahipleri ortaya çıkmaktadır. Kişinin emekli maaşı bu hak sahiplerine bölüştürülerek ölüm aylığı adıyla yatırılmaktadır.

Ölüm Aylığı Hak Sahipleri

5510 sayılı kanuna göre vefat eden sigortalı kişinin emekli maaşı hak sahiplerine bölüştürülerek maaş olarak ödenmektedir. Gerekli şartların yerine getirilmesinin ardından dul ya da yetim maaşı alabilmek mümkündür. Ölen babanın dul kızına maaş bağlanması için koşullar arasında, kanuna konu olan hak sahibi kızın resmi olarak da kesinlik boşanmış olması ve yeni bir evlilik durumu içerisinde bulunmamış olması gerekmektedir. Bunun dışında vefat eden kişinin emekli maaşının kendi adına olması gerekmektedir. Aksi halde vefat eden babanın dul kızı hak sahibi olarak görünmemektedir. Dul kıza vefat eden babadan maaş bağlanması durumunda söz konusu hak sahibi kız yeniden evlilik yapana kadar bu haktan faydalanabilmektedir. Ancak hak sahibi kız tekrar resmi evlilik yaptığı zaman bu maaş otomatik olarak kesilmektedir.

Ölen Babadan Dul Kıza Ne Kadar Maaş Bağlanır?

Kızın maaşa bağlanmasının ardından ödenecek miktar kanunda açıkça belirtilmiştir. Eğer başka bir hak sahibi yani başka bir çocuk yoksa dul kıza vefat eden babanın emekli maaşının %50’si oranında aylık bağlanmaktadır. Kızın evlenmesi durumunda kesilen maaş eğer tekrar bir boşanma durumu yaşanırsa kızın başvurması neticesinde tekrar bağlanmaktadır. Bu şekilde kız, vefat eden babanın maaşından evlenmediği süre boyunca yararlanabilmektedir. Ancak başka bir hak sahibi yani kardeş varsa maaş oranı %25’e düşmektedir. Yani vefat eden babanın maaşının %25’i oranında kardeşlere maaş bağlanmaktadır.

Dul Kıza Bağlanan Maaş Ne Zaman Kesilir?

Vefat eden sigortalı babadan dul kızına bağlanan maaş çeşitli durumlarda kesilebilir. Kızın tekrar bir evlilik yapması bağlanan dul maaşının kesilmesi için oldukça önemli bir etmendir. Dul maaşı hangi durumlarda kesilir? Dul olan kız tekrar bir evlilik yaptığı zaman vefat eden sigortalı babasından aldığı maaş kesintiye uğrar. Bunun dışında Türk vatandaşlığından çıkması ya da çıkarılması da dul maaşının kesilmesi açısından olumsuz bir durumdur. Kişinin Türk vatandaşı olmadığı tespit edildiği zaman aldığı dul maaşı kesilir. İki eşinin ölümünden sonra dul maaşı almaya hak kazanan eş bu aylıklardan yalnızca birini tercih edebilir ve yalnızca bu aylığı alabilir.

Dul Maaşı Ne Kadardır?

Eşten aldığı dul maaşı yıllık olarak zamlanır güncel dul maaşını öğrenebilmek için internet sitesinden yardım alabilirsiniz. İnternet sitesi ile alacağınız bu bilgi size en doğru bilgiyi verecektir. Dul maaşı vefat eden eşin maaşının yüzde 50'si kadar bağlanır. Maaşının yüksek olması kişilerin alacağı dul maaşını farklı olmasına sebep olur. Bu sebeple dul maaşı hesaplama için internet sitelerinden ücretsiz hizmet alabilirsiniz. Bu anlamda alacağınız tüm hizmetler size ücretsiz olarak sunulur bu şekilde internet üzerinden kolay yoldan ne kadar dul maaşı alacağınızı hesaplayabilirsiniz. Bu sistem oldukça pratik ve faydalı bir sistemdir. Bu sebeple kişiler tarafından tercih edilir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar ONAYLANMAMAKTADIR. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.