Nasıl Futbol Hakem Olunur ve Süreç Nasıl İlerliyor!!!

Türkiye’de Futbol Hakemi Nasıl Olunur, Yazar olarak aktif faal hakemi olarak amatör de maç yönetmeye devam ediyorum size nasıl hakem olunur hakkında önemli bilgiler paylaşacağım.

Yayınlanma:
Nasıl Futbol Hakem Olunur ve Süreç Nasıl İlerliyor!!!

Hakem olabilmenin ilk şartı mezuniyet durumunuzun en düşük “Lise” kategorisi olması lazımdır. Yaşadığınız şehirde hakem olabilmeniz için o ilin hakem ihtiyacı olması gerekiyor, hakem alımı ilanı yayınladıktan sonra (yayınlanan bilgiler genellikle her ilin hakem kurulu ve hakemlerin bağlı olduğu web sitelerin den veya sosyal medya hesaplarından paylaşılıyor) buradan mail yolu veya ilin istemiş olduğu şartlara göre başvurulmaktadır.

Başvurunuz incelendikten sonra yüz yüze mülakat şeklinde sizlerle görüşmeler yapılmaktadır. Mülakat içeriği ağırlıklı olarak futbol bilginiz veya futbol oynadınız mı yani kısacası futbol hakkında bilgi sahip olmanız gerekiyor. Tahsil durumu ve yabancı dil bilmeniz sizi diğer adaylardan öne çıkaracak unsurlardır.

Mülakatınız başarılı olup kabul edildiğiniz zaman sizi belirli programlar şeklinde yüz yüze eğitim ve saha içeresinde bayrak eğitimi düdük eğitimi hakem psikolojisi hakkında detaylı ve pratik eğitimler verilmektedir, artık aday hakem olarak kariyerinize başlıyorsunuz.

Aday Hakem,

Aday hakem kategorisi başlangıç seviyesidir, bu seviye de ağırlıklı olarak diğer hakemlerin için maçları izleniliyor buralardan bilgi toplamak ve futbol oyun kuralları hakkında bilgi topluyorsunuz.

Aday hakemler de sene içerisinde maça çıkıyor tabi ama bunlar daha çok okul maçları veya minik kategori olarak belirtilen U11 vb. bu tarzlara çıkmaktadır. Aday hakemler sene içerisinde topladıkları ve tecrübe edebildiği her şeye elde ediyor ve sene sonunda il hakemi olmak için sınav ve koşu yapılmaktadır, buralardan da başarı elde ederse il hakemi olarak lisansı çıkıyor ve lisanslı hakem olarak kariyerine devam ediyor.

İl Hakemi,

İl hakemi olarak göreve başladıktan sonra başarılı maç çıkarma durumuna göre sene içerisinde biraz daha yaşı büyük olarak U-19 veya 2.Küme maçlarına tercih edilebiliyor.

Kişinin sene içeresinde çıkarmış olduğu maçlar ve saha dışı karakteri de hızlı yükselmesine etki etmektedir. Eski futbol hakemlerinin çoğul kısmı askeri kökenli kişiler olduğu için hakemlikte saygı çok önemlidir.

Kişi burada da başarılı olduğu zaman güzel bir sene geçirdiği zaman İl Hakem Kurulunun belirlemiş olduğu kriterleri de karşılarsa sene sonunda yükselme şansı olur.

Bizde sene sonları 40 tane 75 mt. Koşu parkuru ve futbol oyun kurallarından başarılı olursan sene içerisinde maç grafiğine göre İl Hakem Kurulu tarafından Bölgesel Hakem için teklif ediliyorsun.

Herkesin aklındaki soru bu hakemleri nasıl orta veya yan hakem oluyor, arkadaşlar bu tamamen sizin yeteninize ve isteğinize kalmış bir şey tamamen size bağlı.

Bölgesel Hakem ve Bölgesel Yardımcı Hakem,

Bölgesel Hakem ve Bölgesel Yardımcı Hakem, bu klasmandaki hakemler kendi bölgesinde takımların maçlarına çıkarlar genellikle, bazen farklılık gösterebilir.

Ulusal Hakemliğe terfie aday olabilecek hakemler bazen BAL liginde iyi maçlara yönlendirebilirler bölge fark etmeksizin, bu klasmandaki hakemler İHK bağlı ama aynı zamanda kendi bölgesinin sorumlusu MHK tarafından görevli bir gözlemci vardır aynı zamanda.

Bu hakemler sene içeresinde aynı zamanda 3.Lig’e 4.hakem olarak gidebiliyorlar.

Bu klasmandaki hakemler sene içerisinde göstermiş olduğu performanslara göre Ulusal Hakemliğe aday gösterilir ve kural sınavı koşu sınavı ve sözlü mülakattan başarılı olanlar ulusal hakemlik için hak kazanabilirler.

Dip Not: İngilizce Bilgisi sizi diğer hakemlerden her zaman bir adım öne atar J

Ulusal Hakem ve Ulusal Yardımcı Hakem,
Bu klasmandaki hakemler, ağırlıklı olarak 3.Lige maça giderler. Bu hakemlerin bölge ayrımı yoktur.

Türkiye içeresinde herhangi bir 3.Lig kategorisinde herhangi bir maça gidebilir.
Bu kategorideki hakemler yeni çıktıkları zaman daha kolay sayılabilecek maç diye tasvir edilen maçlara verilir.

Bu kategorideki hakemler tecrübelerine göre 2.Lig’e dördüncü hakem olarak da gidebilirler.
Tecrübelerine göre de 2.Lig’e hakem olarak gidebilirler.

Bu klasmandaki hakemler sene içerisinde göstermiş olduğu performanslara göre Üst Klasman Hakemlik aday gösterilir ve kural sınavı koşu sınavı ve sözlü mülakattan başarılı olanlar Üst Hakemlik için hak kazanabilirler.

Üst Klasman Hakemi ve Üst Klasman Yardımcı Hakem,

Bu klasmandaki hakemler, ağırlıklı olarak 1.Lige maça giderler.
Türkiye içeresinde herhangi bir 1.Lig kategorisinde herhangi bir maça gidebilir.

Bu kategorideki hakemler yeni çıktıkları zaman daha kolay sayılabilecek maç diye tasvir edilen maçlara verilir veya 4.hakemlik yapabilirler.

Bu kategorideki hakemler tecrübelerine göre Süper Lig’e dördüncü hakem olarak da gidebilirler.

Tecrübelerine göre de Türkiye kupasında Süper Lig takımlarının maçlarına hakem veya yardımcı hakem olarak gidebilirler.

Üst Klasmandaki hakemler Süper Lig için 1.Lig seviyelerinde ciddi bir zaman geçirmesi lazım ve bu da hakemin tecrübesine ve yeteneğinde olan durumdur.

Üst Klasmandaki hakem tecrübesine göre de Süper Lig’de belirli bir zaman 4.Hakem 1.Lig de belirli bir zaman orta hakem olarak devam edip başarılı maçlar çıkartır ise Süper Lig’de artık maç yönetebilir seviyesine gelir.

Türkiye’de Süper Lig Hakemleri

Günümüzde Türkiye Süper Lig’de düdük çalan hakemlerin bir kısmı TFF tarafından profesyonel sözleşme imzalanmıştır. Bu sözleşmeye tabi tutulan hakemler dışarıdan herhangi bir iş yapamaz, sadece odaklanmaları Futbol içinde olsun denilerekten böyle bir yol seçildi.

Hakemlerin Antrenman Yapısı

Amatör, BAL ve Ulusal hakemler kendi İHK belirlemiş olduğu antrenman programına göre idmanları yapmaktadır.
Hakemlerin antrenman günleri ağırlıklı olarak Salı-Perşembe şeklindedir.

Üst Klasman Hakemlerinin ise TFF belirtmiş olduğu programa tabi tutulmuştur ve bunların kontrolü akıllı saatler tarafından yapılmaktadır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar ONAYLANMAMAKTADIR. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.