Kıdem Tazminatı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı, çalışanların bilgi sahibi olması gereken konulardandır. Kıdem tazminatı nedir ve nasıl hesaplanır öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Yayınlanma:
Kıdem Tazminatı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Kıdem Tazminatı nedir? sorusunun yanıtı neredeyse tüm çalışanlar tarafından merak edilmektedir. Kıdem Tazminatı, gerekli koşullar sağlandığında çalışanlar tarafından kazanılan ve çalışanların maddi hakları gözeten tazminata verilen isimdir. 4857 sayılı İş Kanunu ile şartları belirlenen ve yasalar ile güvence altında tutulan bir haktır. Çalışanların çalıştıkları süreç boyunca verdikleri emek ve hizmetin karşılığı kıdem tazminatı ile ödenmektedir. Kıdem tazminatının belirlenmesinde bazı şartlar bulunmaktadır.

Kıdem Tazminatı, belirlenen bazı durumlar sebebi ile kıdem tazminatı alabilme hakkı bulunmaktadır. Bu durumlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Askerlik gerekçesi ile erkek çalışanların işlerinden ayrılmaları.
  • İşçinin çalışma süreci içerisinde vefat etmesi.
  • Çalışanın emeklilik gerekçesi ile işini bırakması.
  • Çalışanın haksız sebep ve gerekçesiz olarak iş sözleşmesinin sonlandırılması.
  • Çalışanın geçerli bir gerekçe sebebi ile işten ayrılması durumu.
  • Kadın işçinin evlilik nedeni ile 12 ay içerisinde işten ayrılması.
  • Emeklilik yaşını bekleme amacıyla işten ayrılma durumu.
  • Çalışanın psikolojik taciz gerekçesi ile işten ayrılması.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için iş yerinde en az 12 ay çalışması gerekmektedir. Bu durum söz konusu ise ve kıdem tazminatı alınabilmesi için gerekli koşullar olmuşsa çalışan tazminat almaya hak kazanır. Peki, kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? Kıdem tazminatı, çalışana çalıştığı her sene için 30 günü kapsayan brüt ücret tutarında yapılan ödemedir. Bu ödemede tavan miktar bulunmaktadır ve brüt ücreti tavan miktarından fazla olan çalışanlara tavan tutardan fazla kıdem tazminatı ödenmemektedir.

Kıdem Tazminatı hesaplanırken işçinin çalışma süresi belirledikten sonra çalışılan yıl sayısı ise ek ödemeler dahil brüt ücret çarpılır. Daha sonra ise 1 yıla ulaşmayan çalışma süresi belirlendikten sonra günlük brüt ücret miktarı ile çarpılır. Kıdem tazminatı hesaplamada yapılan son işlem ise bulunan tutardan damga vergisi kesilmesidir. Tüm bu işlemlerden sonra belirlenen tutar ise işçiye ödenmesi gereken kıdem tazminatı miktarıdır. Bu tutarın ödenmesi de zorunludur.

Kıdem Tazminatı Kimlere Verilir?

Bir iş yerinde 1 yılı dolduran tüm çalışanlara kıdem tazminatı verilmektedir. Çalışanların hizmet süreleri arttıkça ödenecek kıdem tazminatı miktarı da değişmektedir. Bu konuda 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14.maddesini incelemek gerekir.

Koronavirüs salgınından sonra tedbir olarak ele alınan bazı sektörlerde de normalleşme kapsamında değişiklikler yapıldı. Hibrit çalışma sisteminden sonra da kıdem tazminatında değişimler gündeme geldi.

İşverenler tarafından iş akdi sonlandırılan işçiler, çalıştıkları şirkette 1 yıl ve üzerinde çalışıyorsa kıdem tazminatı almaya hak kazanabilirler. Bu durumda işverenin ödeme yapmaması halinde iş mahkemelerine başvuru yapılarak yasal faizlerle birlikte ödemeler talep edilebilir.

İstifa Eden Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Peki, iş yerinden kendi isteğiyle ayrılanlar için kıdem tazminatı alma şansı var mı? İşte bu konuda net olmanız gerekiyor. Çünkü iş akdi işveren tarafından sonlandırılmayan adaylar kıdem tazminatı almaya hak kazanamazlar.

Ancak işten ayrılma gerekçesi haklı bir gerekçeyse bu durumda kıdem tazminatı ödenebilir. İş yerlerinde yoğun çalışmaların söz konusu olduğu durumlarda sağlık problemi yaşayan işçiler kıdem tazminatı almaya hak kazanabilir.

Meslek hastalığı, iş kazası, askerlik, evlilik ve benzer birçok durum söz konusu olduğunda işçilerin işten ayrılmaları durumunda kıdem tazminatı almaları gündeme gelebilir.

En önemli şart, en az 1 yıl kesintisiz olarak bahsi geçen iş yerinde sigortalı olarak çalışıyor olunmasıdır. Bunun dışındaki süreçler işten ayrılma durumuna göre değişmektedir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar ONAYLANMAMAKTADIR. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.