İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları Nelerdir? Nasıl Alınır?

İş kazası maaşı nasıl alınır, meslek hastalığı maaşı nasıl alınır, şartlar nelerdir öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Yayınlanma:
İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları Nelerdir? Nasıl Alınır?

İş kazası maaşı nasıl alınır? sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. SGK veya Bağ-Kur kapsamında sigortalı olarak çalışan kişilere çalışma sürecinde geçirdikleri kazalar veya meslekleri nedeniyle yakalandıkları rahatsızlık nedeni ile maaş bağlanabilmektedir. Bunun nedeni çalışanların geçirdikleri kazalar veya yakalandıkları hastalıklar nedeni ile artık çalışamayacak olmalarıdır. Bu durum ile karşılaşan sigortalı çalışanların maaş talebinde bulunma hakları vardır. Peki, iş kazası maaşı nasıl alınır?

Meslek hastalığı maaşı nasıl alınır? sorusunun cevabı ile iş kazası maaşı nasıl alınır sorusunun cevabı aynıdır. Bu maaşları talep edebilmek ve alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra yaşanan kazalar veya hastalıkların ciddiyetine bağlı olarak maaşlarda değişkenlik görülebilmektedir.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları

İş kazası ve meslek hastalığı maaşı alma şartları şu şekilde sıralanabilir;

  • Meslek hastalığına yakalanan veya iş kazası geçiren çalışanların sigortalı çalışan olması zorunludur.
  • Geçirilen kaza öncesinde mağdurların çalıştıkları kurumda çalıştıkları belgelenmelidir.
  • İş kazası sonucu maaş talebinde bulunabilmek için kazanın mesai saatleri içerisinde yaşanmış olması önemli şartlardan biridir.
  • Maaşın alınabilmesi için çalışanların %10 güç kaybı yaşamış olmaları gereklidir.
  • Yaşanılan iş kazalarının işverenler tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmiş olması aranan şartlardan biridir.
  • Meslek hastalığı bulunan veya kaza geçiren çalışanların sağlık durumlarını gösterecek onaylı sağlık raporları alması gerekmektedir.

İş Göremezlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışma sürecinde kaza geçiren, mesleği nedeni ile sağlıkları etkilenen çalışanlara iş göremezlik maaşı verilmektedir. İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan sigortalı çalışanların iş göremezlik maaşı alabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurularını gerçekleştirmeleri gereklidir. Kazaların işverenler tarafından SGK’ye bildirilmesi iş göremezlik maaşı alabilmek için yeterli olmayacaktır. Başvuru için dilekçe, nüfus kayıt örneği, onaylı sağlık raporu gibi belgeler alınmalıdır. Gerekli belgeler tamamlandıktan sonra kuruma giderek iş göremezlik maaşı başvurusu yapılmalıdır.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Nedir?

İş kazası bir işçinin ölümü belirleyen veya hayatını tehlikeye atan bir olay tarafından kısmen ya da tamamen zarar görmesi, kişinin mesleğini yürütmesine engel olunmasıdır.

”Meslek hastalığı" ise, belirli bir iş performansının doğrudan bir sonucu olarak ortaya çıkan, işçinin psiko-fiziksel kapasitesine her durumda zararlı olan bir patoloji veya hastalıklı bir olayı ifade eder.

Bu nedenle meslek hastalığı belirli bir risk faktörüne uzun süre maruz kalmanın bir sonucu olarak gelişme eğilimindeyken, iş kazası genellikle ani ve çoğu zaman travmatik bir olayın sonucudur. Ortak payda her durumda bir azalmadır. İşçinin görevlerini yerine getirme, hatta mesleğini bütünüyle (geçici veya kalıcı olarak) yerine getirme yeteneği, az ya da çok doğrudan "iş vesilesiyle" meydana gelir. Belirli bir bağlamda belirli bir iş etkinliğinin gerçekleştirilmesi ile psiko-fiziksel hasar arasında, yani nedensel nitelikte bir ilişki yaratılır. Transit "kazalar" söz konusu olduğunda, işçi işyerine giderken veya işyerinden çıkarken meydana gelen kazaları da ilgilendirmektedir.

Bu nedenle, işçinin güvenliğini ve sağlığını korumak, sadece riskleri mümkün olduğunca ortadan kaldırarak veya her halükarda azaltarak, faaliyetini yürütebilecek duruma getirmek değil, aynı zamanda - bir kaza veya hastalık uzmanına - çalışma yeteneği bozulur. Bu nedenle, aslında bir kaza veya meslek hastalığı durumunda işçiyi korumayı engelleyen durumlarda iş kazaları ve meslek hastalıkları gündeme gelmektedir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.