Hızlı Uzayan Gür Ve Parlak Saçlar

Biz kadınlar için en önemli akseuar sağlıklı ve parlak saçlarımız olmaktadır. Saçlarımızın görüntüsü adeta günümüzün nasıl geçeceğini bile belirlemektedir.

Yayınlanma:
Hızlı Uzayan Gür Ve Parlak Saçlar

Saçlarımızın iyi göründüğü bir günde dışarıya çıkmak ve eğlenmek ister iken saçlarımızın kötü göründüğü bir günde evden hatta yataktan bile çıkmak istemeyebiliriz. Bu nedenle saçlarımızın bakımına oldukça özen gösteririz. Bunların yanında saçlarımız ruh halimize göre farklılık gösterebilir ve adeta ruh halimizin yansıtıcı bir aracı olmaktadır. Örneğin bir duruma sıkıldığımızda ve moralimiz bozulduğunda hatta depresyona girdiğimizde soluğu kuaförde almak ister ve saçlarımızı kestirmek ya da boyatmak isteriz. Genellikle ruh halimizdeki bu sıkıntıdan saçlarımızda bir değişiklik yaparak kurtulmak isteriz. Bu anlamda saçlar, biz kadınlar için kurtarıcı bir işleve sahip olmaktadır. Dış görünüşümüz için saçlarımızı kullanır ve en ufak bir değişikliğin bile bizi güzelleştirdiğini düşünürüz. Mutlu ya da mutsuz olduğumuzda ufak dokunuşlar yaptırmak ister ve bazen saatlerce ayna karşısında saçlarımızın bakımı ve şekillendirmesi ile uğraşabiliriz. Bu bakımdan saç bakımı ve şekillendirmesi için çeşitli ürünlere yüzlerce lira verebilmekte ve doğru ürünler için uzun araştırmalar yapmaktayız. Bu anlamda internet teknolojisinin gelişmesi adeta bir kurtarıcı olmuş ve aradığımız ürünü çok kısa bir sürede bulmamıza ve doğru saç bakım sırlarına ulaşmamıza yardımcı olmaktadır. Saç bakıkmı dendiğinde öncelikle karşımıza iki seçenek çıkmaktadır. Bunlardan biri doğal yöntemler ile saç bakımı yapmak diğeri ise yapay ürünler ile bakım yapmak olmaktadır. Kadınlar çoğu yapay olan marka ürünleri tercih etmektedir. Bunun yanında doğallıktan yana olanlar ve sadece doğal yöntemler kullanmak isteyenler de mevcut olmaktadır. Özellikle içinde bulunduğumuz küresel pandemi döneminde evde uygulanabilecek saç bakım önerileri oldukça dikkat çekmek ve çeşitli arama motorlarında aratılmaktadır. Evde bulunduğumuz bu süreç içerisinde pek çok kadın ısıdan ve işlemden uzak durmak ile birlikte saçlarını doğal yöntemler ile uzatmak istemektedir.

Peki, doğru saç bakımı nasıl yapılmaktadır? Hangi doğal ürünler bakım yaparken kullanılmalıdır? Saç bakımı için ürün seçerken nelere dikkat edilmelidir? Saç uzamasını sağlayan doğal yağlar nelerdir? Saç bakım ürünleri ve markaları nelerdir?

Saç bakımı yaparken saçımızın uzunluğu ve gürlüğüne göre ürün miktarı kullanmaya önem gösterilmelidir. Gereğinden fazla ürün kullanımı, özellikle kimyasal kullanılan ürünlerde yarardan çok zarar verecektir. Bu nedenle saçımızı daha sağlıklı bir grünüme kavuşturmak isterken daha da zarar görmesine neden olabiliriz. Bunun yanında her reklamı yapılan ürünü kullanmamak da yararlı olacaktır. Unutulmamalıdır ki saçlarımız oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Biz kadınlar için saç bakımı oldukça önemli olmakta ve özellikle beğenmediğimiz bir saç modeline sahip olduğunda hemen saçlarımızı uzatarak o modelden kurtulmak isteriz. Buna karşın hatalı olan işlemlerden kurutlmak isterken daha da hatalı bir işlem yaptırmaktan da uzak durmalıyız. Öncelikle bilmediğimiz saç bakım çeşitlerinden uzak durmamız gerekmektedir. Örneğin eğer saçlarımızı boyattıysak ve rengi hiç beğenmediysek ve tekrar eski rengine döndürmek istiyorsak bir kuaföre danışmakta yarar vardır. Saç boyamayı bilmeyen kişilerin saç boyasına sarılması pek doğru değildir. Saçlarınızı kurtarmak isterken daha çok yanmasına sebep olabilirsiniz. Bu gibi pek çok nedenden ötürü yapacağımız her işlemde kuaförümüze danışmak gerekmektedir. Bunun dışında eğer doğal ürünlerden yana bir kişi iseniz kullanacağınız özellikle doğal yağlar için aktar gibi yağları ve yararlarını bilen kişilere danışmak gerekecektir. Bu gibi yağlar için internetten edinilecek her bilgi doğru olmamak ile birlikte iyice araştırdıktan sonra kullanmak daha iyi olacaktır. Bu anlamda internet üzerinde karşımıza çok çeşitli bilgi çıkmakta ve bazı bilgiler sağlıklı olmamaktadır.

Saçlarımızın bakımı için öncelikle en dikkat edilmesi gereken şey saç tipimize uygun ürünler ve yöntemler kullanmaktır. Bu açıdan saç tipimizi belirlemeli ve o doğrultuda yol almalıyız. Marka ürünler tercih edecek kişiler için özellikle bu basamak oldukça önemlidir. Örneğin ince telli ve seyrek saçlara sahip kişilerin ince telli saçlar için olan ürünleri tercih etmeleri gerekmektedir. Aynı şekilde kalın telli ve gür saçlı olan kişiler, ince telli saçlar için olan ürünleri kullandıklarında ürünlerden beklenen verimi alamayabilirler. Bu nedenle saç tipine göre olan uygun ürünleri kullanmak, ürünlerin etkisinin kendisini daha iyi göstermesine neden olacaktır. Bir başka mevzu ürün seçimidir. Her ne kadar bazı markalar saç yıpranması, kırıkları onarma, saç uzatma gibi spesifik alanlara uygun ürünler üretiyor olsalar da doğal ürünler kullanmak saçları fazla kimyasal maddeden koruması nedeniyle daha uygun görünmektedir. Doğal ürünler hem saçlara zarar vermeyecek hem de markalara harcanan paranın çoğunun cebinizde kalmasını sağlayacaktır.

Bu nedenden dolayı doğal ürünlere yönelmek faydalı olacaktır. Peki, saç bakımı yaparken hangi doğal ürünler nasıl kullanılmalıdır?

Saç bakımı konusunda kullanılması gereken doğal ürünler tabi ki doğal ve bitkisel yağlar olmaktadır. Bu yağlardan kuşkusuz en önemlisi doğal zeytinyağı olmaktadır. Zeytinyağı saça parlaklık vermesi, beslemesi ve uzamasına yardımcı olması açısından oldukça faydalı olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken unsur kesinlikle yağım doğallığına dikkat edilmesidir. Çeşitli markalardan alınan zeytinyağlarının doğallığı beklenen düzeyde olmayabilir bu nedenle güvenilir olan satıcılardan doğal yağ almakta fayda vardır. Zeytinyağı ısıtılarak ya da oda sıcaklığında hali ile saça sürülebilmektedir. Özellikle saç diplerinize masaj yaparak uygulamak saç diplerindeki ve köklerindeki kan akışını hızlandıracak ve saçların uzamasına yardımcı olacaktır. Zeytinyağı saçınızda saçınızın gürlüğü ve uzunluğuna göre en az bir saat olmak üzere bekletilmeli ve ardından bol su ile durulanmalıdır. Bu yağ sayesinde saçlarınız kaybettiği parlaklığı geri kazanacak ve ışıltılı bir görünüme sahip olacaktır. Zeytinyağı tek başına olduğu gibi başka bitkisel yağlar ile karştırılarak da saça uygulanabilmektedir.

Zeytinyağı haricinde saç bakımı konusunda en popüler olan yağlardan biri de badem yağı olmaktadır. Badem yağının en önemli etkisi saç çıkarmasıdır. Saçların hem uzamasına yardımcı olur hem de seyrek saça sahip kişilerde saç oluşumuna yardımcı olmaktadır. Badem yağı saçların uzamasına yardımcı olmakta ve parlaklık kazandırmaktadır. Badem yağı tek başına uygulanabileceği gibi zeytinyağı gibi farklı bitkisel yağlar ile karıştırılarak da kullanılabilmektedir. Badem yağı saç dışında kirpi ve kaşlar için de kullanılmaktadır. Kirpik ve kaşları seyrek olan kişiler badem yağını bu bölgelerde kullanabilir ve kirpiklerinin uzamasına ve boşluk olan bölgelerde kaşlarının çıkmasına yardımcı olabilirler. Badem yağı biraz önce bahsettiğimiz zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gerekn nokta fazla kullanmamaktır. Zeytinyağı içine bir ya da iki tatlı kaşığı badem yağı dökmek yeterli olacaktır. Doğal yağlar olmalarına rağmen fazlaya kaçırmamakta yarar vardır. Buna ek olarak özellikle badem yağı kullanırken saç ve kıl çıkmasını istemediğiniz yerlere bulaşmamasına dikkat etmeniz gerkemektedir. Örneğin kaşlarınıza sürdüğünüz yağın yanak ve alın bölgenize bulaşması bu bölgelerde saç ve kıl oluşumuna sebep olabilmektedir.

Badem yağı dışında saç bakımı için kullabılacak olan bir diğer doğal ürün aloe vera olmaktadır. Aloe vera içerdiği vitamin ve mineral desteği ile adeta eşsiz bir bitkisel ürün olmakta ve evde kolayca yetiştirilebilmesi nedeni ile de ulaşımı oldukça kolay olmaktadır. Aloe vera bitkisinin özünün saça uygulanması, saça oldukça nem vermektetir. Bu anlamda saçlarınız oldukça ışıltılı ve sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır. İçerdiği vitamin ve mineral desteği saçların uzamasını sağlamak ile birlikte sağlıklı kalmasına ve kırıkların onarımına yardımcı olacaktır. Buna ek olarak saç derisinde oluşan yara ve kepeklenme gibi sorunlara iyi gelecek ve kaşıntılı bölgelerin yatışmasına ve iyileşmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle sorunlu saç derilerinde ilaç gibi kullanılabilmektedir. Aloe vera saç derisine masaj yaparak uygulanabilmekte ve saçın uzunluğu ve gürlüğüne bağlı olarak belirli bir süre bekletilmelidir. Aloe vera saça uygulandığında belirli bir süre havlu yardımı ile saçınızı sarıp bekletmeli ve ardından iyice durulanmalıdır.

Aloe vera, zeytinyağı ve badem yağı haricinde argan yağı, hint yağı, çörek otu yağı gibi bitkisel yağlar birbiri ile karıştırılarak kullanılabilmektedir. Özellikle bu yağları zeytinyağı içerisinde kullanabilir ve saçınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Böylelikle sağlıklı uzayan gür ve parlak saçlara sahip olacaksınız. Burada unutulmaması gereken nokta kullandığıknız yöntemi belirli bir süre boyunca kullanmak ve ilk seferden fazla bir sonuç beklememektir. Kullandığınız yöntemi belirli bir süre düzenli bir şekilde kullandığınızda sonuç gözle görülür olacaktır. Bu yağlara ek olarak yumurta akı ve balın saçlara faydalı doğal ürünler olduğu bilinemkte ve bir kür oluşturarak saçlara uygulanması tavsiye edilmektedir. Bunlar dışında doğal olmayan ama zararlı da olmayan saç uzatma ürünleri için eczanelere başvurabilir ve çeşitli ürünlerden faydalanbilirsiniz.

Bakım yağları dışında saçlarınızın uzamasını sağlayacak noktalar duş alırken ve saçları tararken dikkat etmektir. Saçlarınızı duş sırasında çok soğuk ya da çok sıcak su ile durulamak saç köklerine zarar verecek ve saçların uzamasını durduracaktır. Bu nedenle ılık su kullanımı yerinde olacaktır. Buna ek olarak duş sonunda hafif soğuk su ile saçları durulamak, saç köklerindeki kan dolaşımını hızlandıracak ve saçların uzamasına yardımcı olacaktır. Saçlarınızı tararken fazla bastırmak yine saçlara zarar verecektir. Bu nedenle oldukça yumuşak ve masaj yapar gibi taramak saçlarınıza iyi gelecektir. Duş sonrası sert havlular kullanmak yine saçlara zarar verecek bir hareket olmaktadır. Bunun nedeni ıslak saçların, kuru saçlardan daha hassas olmasıdır. Sert havlular kullanmak saçların daha kolay kırılmasına ve zarar görmesine neden olacaktır. Bu nedenle yumuşak havlular tercih edilmelidir. Saçları tarama işlemi saç diplerine bakım yaptığı için uzamasına yardımcı olacaktır. Bunun dışında bol su içmek yine saç bakımı için önerilen bir işlem olmaktadır.

Bu yöntemlerin dışında özellikle karantina süreci yaşadığımız şu günlerde saçlarınızı ısı ve işlemden uzak tutmak yararınıza olacaktır. Isı ve işlemden uzak tutup bakım yaptığınız sürece saçlarınız sağlıklı ve gür bir şekilde uzayacaktır.

Saç bakımı konusunda çok bilinen yanlışlardan bir tanesi saçı sürekli yıkamaktır. Saçları her gün yıkamak sanıldığının aksine saça zarar vermektedir. Saçın sağıklı kalabilmesi için kendi yağı ile beslenmesi gerekmekte olduğundan sık sık saç yıkamak tavsiye edilmemektedir. Aynı şekilde saçları diplerden iyi sıkarak toplamak yine saç tellerinin yıpranmasına neden olduğu için saçlarınızı sıkarak toplamamanız tavsiye edilmektedir.

Saçlarımız yapısı gereği oldukça hassas olmaktadır. Bu nedenle doğal hava olaylarından bile saçlarımızı korumak gerekmektedir. Fazla güneşe maruz kalan saçların renginin açıldığı bilinmek ile birlikte, güneş saç tellerinin kurumasına neden olmaktadır. Bu nedenle nemli ve ışıltılı olan görüntüsünü kaybedebilmektedir. Saçların özellikle yaz aylarında fazla güneşe maruz kalmaması önerilmektedir. Bunun yanında rüzgar ve yağmur gibi hava olayları da fazla maruz kalındığında saça zarar verebilmektedir. Rüzgar ve yağmur saçların nemsiz kalmasına neden olacak ve zarar verecektir. Bunlara ek olarak kullanılan şampuan ve saç kremlerinin saç tipine uygun seçilmesi gerekmektedir.

Saç açısından en önemli faktör kuşkusuz genetik yapı olmaktadır. Kişilerin genetik yapıları saç tiplerini belirlemekte ve saçın yapısı genetik yapı ile oluşmaktadır. Saçın uzama sıklığı ve ince ve kalın telli gibi olma durumu tamamen olmasa da büyük ölçüde genetik faktörler tarafından belirlenmektedir. Her insanın saçı bu nedenle aynı derecede uzamamaktadır. Örneğin bazı kişilerin genetik faktötlere bağlı olarak ayda 2 santimetre uzarke, bazı insanların da 1 santimetre uzamaktadır. Saçlarımızın durumunu belirleyen bir diğer unsur da beslenme şeklimiz olmaktadır. Bol su içmenin dışında protein ağırlıklı beslenmek saçlarımızın daha sağlıklı olmasına neden olacaktır. Aynı şekilde vitamin ve mineral tüketimine dikkat etmek gerekmektedir. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bunların dışında kaliteli olmayan ve fazla kimyasal madde içeren ürünler kullanmamaya dikkat etmek yararınıza olacaktır. Piyasada satılan her türlü ürünün mutlaka saçlara iyi gelmediğini akılda bulundurmakta yarar olacaktır. Bu nedenle yapılan reklamlara aldanmamak ve ürünlerin içeriğini iyice analiz ederek kullanmak gerekmektedir. Bu yöntemlere ek olarak saç tipinizi iyi tanıyan kuaförlerinize danışarak size uygun ürünlerden haberdar olabilirsiniz. Bu konuda eğer saç dökülmesi ve çeşitli saç derisi problemleri yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bu doğal yöntemler dışında çeşitli markaların ürünleri de kullanılabilmektedir. Bu ürünler yardımı ile saç uzatma işlemi yapılabilmekte ve saçların kırıklarının onarılması beklenmektedir.

Bu ürünlerden en popüler olanları Bioblas ve Bioxin olmaktadır. Her iki saç ürünü de saçların uzamasına ve seyrek saça sahip kişilerde saç oluşumuna katkı sağlamaktadır. Özellikle erkeklerin daha çok tercih ettiği bu ürünler kadınlar için de kullanılabilmekte ve saç oluşumuna katkı sağlamaktadır.

Bunların dışında son dönemlerin en popüler saç bakım ürünlerinden biri Dax Supergro olmakta ve bu ürün saçların uzamasında oldukça etkili olmaktadır. Son zamanlarda pek çok sosyal medya fenomeni tarafından reklamı yapılan ürün oldukça uygun fiyatlı olmak ile birlikte saçların uzamasına ve yıpranmış uçların onarılmasına katkı sağlamaktadır. Bu ürünün aldığı en büyük eleştiri saçtan zor arındırılıyor oluşu olsa da doğru kullanım yöntemleri ile oldukça faydalı görünmektedir.

Saçlar için oldukça faydalı ürünlerden biri de keratin bakım ürünleri olmaktadır. Keratin saç için oldukça faydalı olmaktadır. Bu nedenle pek çok kuaförde keratin bakımı yapılmaktadır. Bu bakımı kuaförde yaptırabileceğiniz gibi keratin içeren çeşitli ürünleri kullanmak da faydalı olacaktır. Keratin bakımı saçlara yumuşaklık vermenin yanında oldukça parlak görünmesine imkan sağlayacak ve yıpranmış özellikle işlem görmüş saçların onarımını sağlayacaktır.

Duş sonrası ıslak ya da kuru saçlara uygulanabilecek ürünlerden biri de Elseve’in mucizevi yağlar kremi olmaktadır. Yapısı itibari ile pek çok kişinin favorisi olan krem 6 farklı çiçek özü içermekte ve saçlara oldukça yumuşak bir yapı kazandırmaktadır. Özellikle kuru ve sert saç tipine sahip kişiler tarafından kullanılmakta olan ürün saça gerekli nemi kazandırmakta ve parlaklık sağlamaktadır.

Bu gibi ürünlerin dışında mutlaka saç tipinize uygun pek çok ürün bulabilirsiniz. Örneğin kıvırcık saçlara sahip bireyler doğal bukle yapan kremler kullanabilir ve buklelerinin daha doğal ve canlı görünmesine yardımcı olabilir. Saçları kuru ve nemsiz kişiler, nem veren kremler kullabilir ve saçlarının daha ışıltılı ve parlak görünmesine yardımcı olabilirler. Saçları yağlı olan kişilerin de daha da saça yağ kazandıran ürünlerden uzak durmaları gerekmektedir. Bu şekilde doğru ürün seçimi yaparak saçlarınızın doğru bakıma sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer saçlarınızın tipini kendiniz belirleyebilecek bir bilgiye sahip değilseniz mutlaka kuaförünüze danışabilirsiniz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar ONAYLANMAMAKTADIR. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.