Erkeklere Dul Maaşı ve Ölüm Aylığı Bağlanabilir Mi?

Erkeklere dul maaşı ve ölüm aylığı bağlanabilir mi? Sadece kadınlar mı dul aylığı alabilir? Sorularının cevapları için makalemizi okumalısınız.

Yayınlanma:
Erkeklere Dul Maaşı ve Ölüm Aylığı Bağlanabilir Mi?

Erkeklere dul maaşı ve ölüm aylığı bağlanabilir mi? sorusunun yanıtı son dönemde oldukça merak ediliyor. Dul maaşı denildiğinde ilk olarak sadece kadınlar akla geliyor. Sigortalı çalışan eşin vefat etmesi halinde eşin talebi üzerine dul aylığı bağlanması mümkün. Bu durum sadece eşi vefat eden kadınlar için değil erkekler için de geçerli bir durumdur. Ölüm aylığı alabilme durumu da yine hem erkekler için hem de kadınlar için geçerli bir durum.

Erkeğe ölüm aylığı bağlanır mı? Ölüm aylığı sigortalı çalışanın vefatında sonra yakınlarına sağlanan maddi destektir. Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı çalışanların vefat etmesi durumunda aile yakınlarına aylık bağlamaktadır. Bu aylığın bağlanabilmesi için bazı koşulların bulunması gerekmektedir. Örneğin yakınlarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için vefat eden sigortalı çalışanın 5 yıl boyunca sigorta primini yatırmış olması gerekmektedir.

Kimler Ölüm Aylığı Alabilir?

Ölüm aylığı, vefat edenin yakınlarına anne, baba, eş ve çocuklara bağlanabilir. Eşi vefat eden erkeğe ölüm aylığı bağlanabilmesi için kişinin yeni bir evlilik yapmaması gerekir. Evlilik yapılması halinde aylık kesintiye uğramaktadır. Ölüm aylığı bağlanabilmesi için eşin sigortalı çalışan olması ve düzenli gelire sahip olması durumu gözetilmez ve talepte bulunulduğunda ölüm aylığı bağlanır. Fakat ölüm aylığı alacak kişinin çalışan olması durumunda ölüm aylığı ücreti farklılık gösterebilmektedir. Vefat edenin erkek çocuğuna ölüm aylığı bağlanabilmesi için yaş şartı mevcuttur. 18 yaşını doldurana kadar erkek çocuklar maddi destek alabilir. Bu durum erkek çocuğun eğitim süreci ile de uzayabilmektedir. Lisede okuyanlar 20, üniversite eğitimini sürdürenler ise 25 yaşına kadar ölüm aylığı alabilmektedir. Bu yaşları dolduran erkek çocuklarından ölüm aylığı kesilmektedir.

Anlaşılacağı üzere erkeklerin dul maaşı alabilmesi mümkündür. Bu aylığın alınabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunulmalıdır. Sigortalı eş durumunda erkeklere dul maaşı verilebileceği gibi baba veya annenin vefatından sonra da ölüm aylığı alabilmektelerdir.

Ölüm Aylığı Almak İçin Başvuru Yapılmalı Mı?

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden ölüm aylığı almak için tüm gerekli olan şartları yerine getirmek ve yazılı olarak SGK’na başvuru yapılması gerekmektedir. Tüm şartların yerine getirilmesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmayanlara otomatik olarak aylık bağlanması mümkün olmaz. Gerek anne, baba ile koca üzerinden maaş kazandığını bilmeyenler gerek ise dul kalan erkeklere ölüm aylığı bağlandığı hakkında bilgi sahibi olmayanlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması ile hak sahibi olduklarını alabilmeleri son derece önemli olmaktadır.

Ölüm Aylığı Alabilme Şartları

Ölüm aylığı almak isteyen erkekler için ölmüş olan eşin en az 1800 gün malullük, yaşlılık ile ölüm sigorta primi bildirilmiş olması şartı bulunmaktadır. Bunların yanı sıra eski adı ile Sosyal Sigortalar Kurumu üzerinden yani 4A’lı olan kişilerin en az 5 yıl sigortası ile 900 gün primi bulunması halinde yine de maaş bağlanmaktadır. Eşin çalışıyor olması veya emekli olması halinde maaşta belli oranda kesintiler yapılmaktadır.

Bunun dışında maaş almayı hak etmiş olan çocukların bulunmasında ödenecek para eşit şekilde pay edilmektedir. Ölen eşin maaşını almaya hak sahibi olan erkeklerin çalışması halinde maaş kesintiye uğramaz. Ancak maaş yeniden evlenince kesilmez. Ölüm aylığı bağlanan kişiler geride kalan eş, çocuk ile anne ve babaya bağlanabilir. Ölen kişinin eşinin çalışması dul maaşı almasına kesinlikle engel değildir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.