Emekli Olanlar İşsizlik Maaşı Başvurusu Onaylanır Mı?

Emekli olanlar işsizlik maaşı başvurusu onaylanır mı? Emekli olan kişilerin çalışma süreçlerine devam edebilme hakları vardır.

Yayınlanma:
Emekli Olanlar İşsizlik Maaşı Başvurusu Onaylanır Mı?

Emekli olanlar işsizlik maaşı başvurusu onaylanır mı? Sorusu son zamanlarda günden yer alıyor. Sosyal ve güvenlik hukuk süreçlerine göre emekli olan kişilerin; işsizlik maaşlarına başvurma hakları yoktur. Çünkü emekli olan kişilerin zaten emeklilik aylıkları bulunuyor. İşsizlik maaşından yararlanma koşullarında ise; hiçbir yerden maaş alınmaması gerekir.

Genel olarak günümüzde emeklilik işlemlerini tamamlayanlar; maaşlarını düzenli aralıklarla alırlar. Bu durumdan kaynaklı olarak günümüzde emeklilikte çalışma sistemi biraz daha farklı bir şekilde işlemektedir. Günümüzde pek çok emekli; çalışma hayatlarına devam etmektedir.

Emekliler Özel Sektörde Çalışabilir Mi?

Emekli olma belirli koşulların sağlanması ile kazanılmış bir haktır. Genel olarak emekli olan kişilerin hem maddi açıdan hem de alışkanlıklar açısından çalışma hayatlarına devam etmek isterler. Özelliklede son yıllarda emeklilerin özel sektör platformlarda sayıları artmıştır. Emeklilik sonrası özel sektörde çalışma sistemi her geçen gün daha çok yaygın haline geliyor. Fakat normal çalışanlar ile emeklilik olduktan sonra çalışanlar arasında çalışma haklarında bazı değişiklikler oluyor.

Genel olarak normal çalışanlar ile emekli olduktan sonra çalışanlar arasında; çalışma platformunda değişiklik yoktur. Sosyal ve güvenlik kurumu tarafından sunulan haklarda değişiklikler yer alır. Genel olarak emekli olduktan sonra çalışan personellerin; bazı devlet ödemesi çeşitlerinden hakları olmuyor. Çünkü bu tarz hak çeşitleri maaş sorunlarından kaynaklı olarak sunulur. Emekli olan kişilerin ise; çalışma platformlarındaki maaşları dışında zaten emeklilik maaşları oluyor.

Emekli İçin Yaşı Bekleyenler İşsizlik Maaşını Alabilir Mi?

Genel olarak bakıldığında sosyal ve güvenlik kurumu maaş çeşitlerinin düzenli olarak ödenmesini istemektedir. Çift maaş hakkı günümüzde sıklıkla sunulan bir hak değildir. Günümüzde emekli yaşını beklerken işsizlik maaşı çeşitlerinde faydalanabilir. Söz konusu olan hukuki süreç için işsizlik maaşı alma koşullarını sağlar.

Son zamanlarda işsizlik maaşı için başvuran kişilerin sayısı artmıştır. Fakat her işsizlik maaşı için yapılan başvuru onaylanmaz. Onaylanma sürecini kapsayan koşulların dışında bir durum olması işsizlik maaşının alınması için yeterli değildir.

İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı bir diğer adıyla işsizlik ödeneği Türkiye Cumhuriyeti tarafından belli şartları taşıyan kişilere bağlanmış bir maaştır. Devletimizin sosyal devlet anlayışı çerçevesinde işsiz kişilerinde toplumda yer edinebilmesi, geçimlerini bir sürede olsa sağlaya bilmeleri için bağladığı bu maaşı alabilmek için belli şartları taşıyor olmak gereklidir.

Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir?

İşsizlik maaşı alabilmek için belli şartlar olması gerekli dedik peki bu şartlar nelerdir?

  1. En son çalıştığı iş yerinden kusuru bulunmadan işveren tarafından işten çıkarılmış olmak
  2. En son çalıştığı iş yerinden çıkarılmadan önce en az 120 gün süre ile sigortalı çalışıyor olmak
  3. En son çalıştığı iş yerinden çıkarılmadan evvel son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi yatırmış olmak
  4. En son çalıştığı iş yerinden çıkarıldıktan 30 gün sonra işsizlik maaşı alabilmek amacıyla en yakın İŞKUR kurumuna başvuruda bulunmak.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda sayılan şartları taşıyan kişiler işsizlik maaşı alabilmekte olup başvuru için şunları yapması gerekmektedir. İşten çıkarılan kişi işten çıkarılma tarihinden itibaren 30 gün içinde İŞKUR kurumuna başvuruda bulunmalıdır. Başvuruyu şahsen veya www.iskur.gov.tr adresinden yapabilir. Haklı sebepler dışında 30 gün içinde başvuruda bulunmayan kişiler için yukarıdaki şartları taşısa dahi işsizlik maaşı alma hakkı son bulacaktır. İşten çıkarılma tarihinizi en doğru e-devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar ONAYLANMAMAKTADIR. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.