Doğum İzni Süresi Nasıl Hesaplanır?

Doğum izni, çalışan anne ve babalara tanınan haktır. Doğum izni kaç gündür, nasıl hesaplanır merak edenler için makalemizi hazırladık.

Yayınlanma:
Doğum İzni Süresi Nasıl Hesaplanır?

Doğum izni kaç gündür? sorusu doğum sürecindeki haklarını öğrenmek isteyen anne ve babalar tarafından yanıtı merak edilen bir soru olabilir. Kamu kurumlarında veya özel sektörde çalışanlar fark etmeksizin çalışan anne ve babalara doğum izni hakkı verilmektedir. Anne ve babanın izin süreleri farklılık gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra izin süreleri sadece babalar için geçerli olacak şekilde özel sektörde ve kamu kurumları değişiklik gösterebilir.

Doğum izni süresi hesaplama, çalışan anne adayları için merak konusudur. Doğumdan önce ve doğumdan sonra olmak üzere çalışan annelere doğum izni verilmektedir. Bu izin ücretli izne tabidir ve doğumdan önce kullanılmak istenilmeyen ücretli izin günleri doğum sonrası izin günlerine dahil edilebilmektedir.

Doğum İzni Nasıl Hesaplanır?

Doğum izni doğum öncesinde başlayan bir izin sürecidir. Peki, doğum izni nasıl hesaplanır? Çalışan annelere doğumdan önce 8 hafta izin süresi ve doğumdan sonra ise yine 8 hafta izin olmak üzere ücretli doğum izni hakkı verilir. Bu durum tekli doğumlar için geçerlidir. Çoklu doğumlar ise doğum öncesi 10 hafta ve doğum sonrası da 10 hafta olmak üzere izin verilir. Bu izin hakkı kanun düzenlemeleri ile korunmaktadır.

Bu izinler çalışanların isteğine bağlı olarak doğuma 3 haftaya kalana kadar kullanılmayabilir. Doğum öncesinde kullanılmak istenilmeyen 5 haftalık izin süresi ise doğum sonrası izin süresine eklenmektedir. Doğum izni tamamlandıktan sonra ise çalışan annelere günde 1,5 saat süt izni hakkı verilmektedir. Hamilelik döneminde gerçekleşen tüm doktor kontrolleri için ise çalışanlara ücretli izin verilmektedir.

Babalık İzni Kaç Gün, Nasıl Hesaplanır?

Annelere verilen doğum izninin yanı sıra babalara verilen izinler de merak konusudur. Babalık izinleri çalışan kurumlara göre değişebilmektedir ve annelere göre oldukça kısa izin süreleridir. Özel sektörde çalışan babalara verilen izin süresi 5 gün iken kamu kurumlarında çalışanlara verilen babalık izni süresi 10 günü kapsamaktadır. Bu izinler de ücretli izin olarak hesaplanmaktadır.

Doğum İzninde Maaş Kesintisi Olur Mu?

Doğum iznine çıkan bir kadın çalışanın aldığı maaşı şirket ödemez. Kadın çalışan 16 haftalık doğum raporu aldığında doğum izni maaşı SGK tarafından ödenir. Aynı zamanda bu dönemde kadın çalışanın alacağı maaş 2/3’ünü SGK ‘’analık geçici iş görmezliği’’ veya ‘’doğum parası’’ adı altında ödemektedir. Fakat kişinin çalıştığı işyeri kendi inisiyatifi ile izinli olduğu süre boyunca kadın çalışanına ödeme yapabilir. Bu tamamen işyerine bağlı bir durumdur ve işyeri doğum izni boyunca kadın çalışanına hiçbir zaman ödeme yapmak zorunda değildir.

Doğum Parası İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Doğum parası almak isteyen kadın işçilerin son 16 haftasının kalması gerekmektedir. SGK ile kadın çalışanın hizmet verdiği işyeri ile arasında bir yazışma geçmelidir. Yapılan yazışma doğrultusunda kadın çalışanın doğum parası başvurusu için süreç başlamış olur. Dolayısı ile işyeri ile GK arasında bir yazışma geçmeli ve durumdan çalışan kişi haberdar edilmelidir.

Doğum Parası Nereden Alınır?

Doğum yapacak kadın çalışanların merak ettiği bir diğer konu da ‘’doğum parası nereden alınır?’’ sorusu olmaktadır. Öncelikle doğum parası annenin adına PTT’ye yatırılmaktadır. Sadece PTT üzerinden doğum parası alınabilir. Devlet tarafından annelere sağlanan bir hizmet olduğu için PTT harici başka bankalardan doğum parası alınamaz. Ayrıca doğum parası doğum yapacak kadının tanıdıklarına verilmez. Bizzat annenin parayı almaya gitmesi gerekir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.