Dermatologların İnanmanızı İstemediği 11 Retinol Efsanesi

Kozmetik sektöründe retinolün önemi ve bu konuda doğru bilinen yanlışların bilimsel çalışmalarla karşılaştırılması üzerine yazılmış bir makale

Yayınlanma:
Dermatologların İnanmanızı İstemediği 11 Retinol Efsanesi

Bütün retinol içeren ürünlerin tamamını kapsayan bir terim olarak ‘’retinoid’’ kelimesi kullanılır. Retinoidler yalınızca birkaç damla retinol serumu ya da retinol krem ile cildinizin pigmentasyonunu azaltabilir, dokusunu ve tonunu iyileştirebilir. Retinoidlerin cildiniz üzerinde bu kadar güçlü etkilere sahip olması, beraberinde bir takım yanlış inanışları da getiriyor.

Bu yazımızda retinol nedir, retinoidler ne zaman kullanılmalı, ne zaman asla kullanılmamalı, retinol çalışma mekanizması nedir, hassas ciltler için retinol uygun mudur vb. pek çok soru hakkında derlediğimiz bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

1. Retinol, Retinoik Asit Gibi R İle Başlayan Bütün Ürünler Aynı İşlevi Görür

Bu yargının cevabı hem evet, hem de hayırdır. Reçeteli retinoik serum ürünleri yaşlanmanın gözle görülür etkileri ile mücadele eder. Reçetesiz satılan ürünlerin ise, öncelikle hücre bazında retinoik aside dönüştürülmesi gerekir.

Kullanıma hazır olarak piyasaya sunulan ürünlerde retinol adı verilen bileşen A vitamininin kullanılmaya değer tek türevi olarak görülmektedir. Retinol, retinoik asitten daha yumuşak bir bileşendir. Fakat retinolün de retinoik asit krem ile aynı işlevi yaptığını bildiren pek çok çalışma bulunuyor. Aradaki fark retinolün daha uzun sürede sonuç vermesi olabilir.

Aynı yaklaşım pro-retinol olarak tanımlanan türevler için söylenemez. Başlıca pro-retinol ürünleri şunlardır:

  • Aka
  • Retinil almitat
  • Retinil asetat
  • Retinil linoleat

Bu bileşenler retinolden daha hassas olup, daha da az etkilidir. Bahse konu retinoid bileşenlerinden sadece Retin-A reçete ile satılır. Diğer bileşenler rahatça tezgahtan alınabilir.

2. Retinoidler Cildinizi Peeling Mekanizması İle Yeniler

Önceleri retinoidlerin ölü deri hücrelerini süpürdükleri düşünülüyordu. Ciltte görülen soyulma ve kızarıklık glikolik asitten elde edilen peeling etkisi ile aynı değildir. Bu belirtiler retinoidlerin istenmeyen yan etkileridir. Retinoik asit kullanan insanların daha iyi görünmelerine sebep olan faktör, soyulma değildir.

Retinoidler daha derin düzeye çalışır ve sağladıkları başlıca yararlar şunlardır:

  • Kolajen üretimini arttırır.
  • Cildi pürüzsüzleştirir.
  • Pigmentasyonu hafifletir.

3. Retinoid Gün İçinde Kullanılmamalıdır Güneş Yanığı Riskini Arttırır

Bu varsayım dermatologlara göre tamamen yanlıştır. Bu efsanenin doğru bölümü retinoidlerin güneş ışığında parçalandığıdır. Bu nedenle güneş ışığı görmeyen opak şişelerde ambalajlanırlar. Daha verimli çalışmaları için gece kullanılmaları tercih edilmelidir. Klinik çalışmalara göre, retinoidler cildi güneş yanığına karşı daha hassas hale getirmezler.

4. Retinoidleri Daima Kuru Cilde Uygulayın

Çoğu kez retinoid kutularının üzerinde ‘’Kuru cilde tatbik ediniz’’ ifadesi görülebilir. Fakat bilimsel çalışmalar, nemli ya da ıslak cildin retinoid çalışması üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı gösteriyor. Ayıca cildin nemli olması da retinoidin etkinliğini en üst seviyeye çıkarmaz. Retinoidin ne oranda size yararlı olacağı sadece cildinizin kimyası ve retinoid reseptörleri ile ilgilidir.

5. Retinoidlerin İstenen Etkiyi Sağlaması İçin 4 İla 6 Hafta Beklemelidir

Yapılan bilimsel çalışmalar bu sürenin 2 katı hatta 3 katı olduğunu ortaya koyuyor. Piyasada satışa sunulan ürünler sonuçların haftalar sonra görülebileceğini iddia etse de, deneysel çalışmalar retinoik asidin cilt üzerinde gözle görünür şekilde etkili olabilmesi için, ortalama 12 hafta beklenmesi gerektiğini söylüyor. Bu nedenle başladığınız tedaviyi 12 haftadan önce terk etmeyin.

6. Yumuşak Retinoidler Güçlü Retinoidler Kadar Etkilidir

Ürünün etiketinde ‘’Hassas ciltler için uygundur’’ yazısı gördüğünüzde bunun anlamının üründe kullanılan bileşenlerin düşük konsantrasyonlu aktif bileşenler olduğunu bilmelisiniz.

Yine de hassas cildi olan bireyler için bu ürünler önerilmektedir. Bu sayede hassas cilde sahip iseniz, birkaç haftalık bir zaman zarfında cildiniz bir tüpü tolere eder. Bu aşamadan sonra cilt hücreleri daha kuvvetli bileşenleri tolere edebilir. Böylece birkaç hafta sonra daha güçlü bir retinoide geçilebilir.

7. Cildiniz Tahriş Olursa Retinoid Uygulamasını Bırakın

Dermatologlar siz A vitamini kullanmaya başladıktan sonra, tahrişin alevlenmesinin beklenen bir olgu olduğunu ifade ediyor. Yapılan deneylerden alınan sonuçlara göre klinik olarak 2 ya da 3 hafta sonra deri hücreleri retinoik aside adapte olur ve içeriği tolere edebilir hale gelir. Bu bölümde tahriş derken makul bir şekilde kızaran, normale göre daha kuru ve hafifçe soyulmuş bir cilt kast edilmektedir. Hissettiğiniz rahatsızlık uzun sürdüğü takdirde, ürünü sadece haftada 1 kez kullanın veya tercihinize göre daha hafif bir ürüne geçin.

8. Tatilde Retinoid Kullanmayın

Bunun altındaki gerçek, iklim değişikliğinin cildinizin birkaç gün önce evde tolere edebildiği retinoide karşı daha hassas olabileceği ve aniden tepki verebileceğidir. Fakat cilt hücreleriniz retinoidin gücüne alıştıktan sonra, hissedilen tahriş etkisi son bulur. Daha güçlü bir ürüne geçmediğiniz sürece de tahrişin tetiklenme riski çok düşüktür. Bütün bunlara rağmen, eğer uzun mesafeli bir uçuş ya da kayağa gitmek gibi bir durum söz konusu ise retinoid kullandıktan sonra, kuvvetli bir nemlendirici sürmenizde yarar vardır.

9. Plaj Tatilinizde Retinoid Kullanmayın

Bunun altında yine retinoidlerin güneş yanığı riskini arttırdığı efsanesi yatıyor. Oysaki retinoid kullanımı kolajen üretimini arttırmanın yanı sıra foto yaşlanmayı da durdurabilir. Yapılan bilimsel çalışmalar UV ile karşılaşıldıktan sonra, kolajeni parçalayan enzim olan kollajenaz artışının retinoid ürünleri tarafından önlendiğini gösteriyor.

10. Retinoidleri Göz Çevrenize Sürmeyin Bu bölgedeki Cilt Çok Hassastır

Dematologlar bu görüşün de yanlış olduğu fikrinde birleşiyorlar. Araştırmalarda retinoidleri direk olarak göz çevresine uygulayan bireylerin en iyi sonuçları elde ettikleri gösteriliyor. Bu bölgede olabilecek kızarıklık ve pul pul dökülme, yüzün herhangi bir bölümünden daha fazla olmamaktadır. Eğer retinoid içeren ürünler gözünüze kaçarsa, biraz yanma hissedebilirsiniz ama herhangi bir zarar oluşmaz.

11. Retinoid Kullanımından 6 Ay Sonra Cilt Yumuşar

Bu konuda yapılan birkaç klinik çalıma bulunuyor. Buna göre reçeteli satılan retinoidler cildi önemli oranda iyileştirebilir. Reçetesiz satılan retinolün ise kırışıkları düzelttiği ve 12 ay boyunca istemeyen lekeleri yok ettiği saptandı.

Dermatologlar tarafından reçeteli bir retinoide geçmek için bireylerin sabır göstermesinin yararlı olduğu bildiriliyor. Retinol cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılan çok yararlı bileşenlerdir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar ONAYLANMAMAKTADIR. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.