18 Yaş Altı Sigortalılığın Emekliliğe Faydası Var mı?

18 yaş altı sigortalılığın emekliye faydası var mı? Kanuna göre, emekliliğe hak kazanmış sigortalı çalışan kişinin 18 yaş altı sigortalılık hali emekliliğine fayda sağlamaktadır.

Yayınlanma:
18 Yaş Altı Sigortalılığın Emekliliğe Faydası Var mı?

18 yaş altı sigortalılığın emekliliğe faydası var mı? Sorusu son zamanlarda sıklıkla sorulmaktadır. Genel olarak 18 yaş altı sigortalılık, sigortalı çalışarak primini ve yaşını doldurup emekliliğe hak kazanan kişiler için prim faydası sağlamaktadır. 5510 ve mülga 506 sayılı Kanunlara göre sigorta girişi 18 yaşının altında yapılamamaktadır. Bu sebeple kişinin sigorta girişi 18 yaşından önce yapılmışsa da hizmet dökümünde 18 yaş ve sonrası görüntülenmektedir.

Yani bu nedenle kişi 18 yaşını doldurduğu zamandan itibaren sigortalı sayılmaktadır. Aksi durumun yaşanması halinde para cezası bulunmaktadır. Çünkü 18 yaş altı çocuk sayılır. 18 yaş altı emeklilik işlemleri de birey çocuk işçi olarak sistemde görülebilir. 18 yaş altı sigortalılık fayda sağlamaz mı? Sigortalı çalışan kişinin resmi sigorta girişi 18 yaşına girdiği tarihten itibaren görüntülenebilse de 18 yaşından önce sigorta girişi yapılmış ve primleri ödenmiş ve primler de kişiye fayda sağlamaktadır.

18 yaş altı emekliliği; çocuğun 18 yaş sonrası çalışma sürecindeki emeklilik sistemi etkiler. Genel olarak 18 yaş altı emekliliğin avantajları ilk önce fark edilmez. Emeklilik dönemlerinde istenilen avantaj yakalanmış olur. Bu yüzden de uzun vadeli olarak düşünüldüğünde 18 yaş altı emeklilik oldukça avantajlı bir durumdur.

18 Yaş Altı Sigorta Girişi

Sosyal Güvenlik Kurumunca sigortalılık konusunda kesin olarak bildirilmiş maddeler bulunmaktadır. Bunlardan en net olanlarından biri de 18 yaşın altında yapılan sigorta girişlerinin kişi 18 yaşını doldurduktan sonra geçerlilik kazanmasıdır. Aksi durum yaşanması günümüzde olanaksızdır. Eğer çalışan kişi sigorta girişi yapıldığı zaman 18 yaşını doldurmamış ise sigorta giriş başlangıcı 18 yaşına girdiği zaman olarak kabul edilir.

Ancak 18 yaşını doldurana kadar geçen süre zarfında ödenen primlerin haksızlığa mahal vermemesi için kullanılması gerekmektedir. Bu sebeple kanuna göre 18 yaşından önce sigortalanan kişinin o zamana kadar ödenen primleri 18 yaşından sonra gün sayısına ilave edilmektedir. Böylece ödenen primler kişiye emeklilikte fayda sağlamaktadır. Bu durumda 18 yaş altı sigorta primleri 18 yaşından önce değersizdir. Bu primler 18 yaş sonrası emeklilik sistemi için anlam kazanmaktadır.

18 Yaş Altı Sigorta Girişi Faydaları

18 yaşının altında sigorta primi ödenmeye başlayan kişiler bunun avantajını emeklilikte yaşamaktadırlar. Pek çok kişiye göre 18 yaş altı sigortaların girişleri sistemde yer almadığı için değersizdir. Fakat genel emeklilik sistemlerine göre bu durum güçlü bir avantajdır. 18 yaş aştı sigorta girişi faydaları nelerdir? Böylece kişilerin emeklilik süreleri kısalmakla birlikte sigorta girişinin yapıldığı tarihe bağlı olarak farklı kademelerden yararlanma hakları bulunmaktadır.

Günümüzde erkenden emekli olmak 18 yaş altı sigorta ile hayal olmuyor. Eğer kişinin sigortası 1981 tarihinden önce yapıldıysa 18 yaşını doldurmamış bile olsa sigorta girişi yapılan asıl tarih olarak kabul edilmektedir. Bu şekilde emeklilik yaşı da aşağıya çekilerek 18 yaş altı sigorta girişi emeklilikte avantaj sağlamaktadır. Erken yaşta emekli olarak normal emekli olma avantajı yaşanır. Bununla birlikte bu tarihten önce sigorta girişi yapılan erkek ve kadın çalışanlar için yaş şartı ortadan kalkmaktadır.

Genel olarak son zamanlarda 18 yaş altı sigorta süreçlerinin yaşanması daha yoğun oluyor. Özelliklede ilerleyen süreçlerde ki avantajları ile 18 yaş altı sigortalık daha çok tercih ediliyor. Günümüzde genel olarak part time işlerde bu durumlar yaşanmaktadır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar ONAYLANMAMAKTADIR. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.