Yaz Mevsimine Girerken Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yaz Mevsimine Girerken Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yaz mevsimine girerken hassas cilt bakımında ne gibi uygulamalar yapılmalı ve nelere dikkat edilmeli? Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Günümüzde bozulan iklim dengesi yüzünden bahar mevsimlerini yaşadığımız maalesef pek söylenemez. Artık soğuk havalardan sıcak havalara doğrudan bir geçiş vardır. Bu durum özellikle hassas cilt özelliğine sahip kişiler için özel bir bakıma ihtiyaç duyulacağı anlamına gelir. 

Hava sıcaklığındaki ani değişimler, sert rüzgarlar, havadaki nem oranının alçalıp yükselmesi ya da evimizdeki odaların sıcaklığını kademeli olarak artırıp düşürmek, hassas cilt için her zamankinden daha fazla dikkat gerektiği anlamına gelir. 

Peki yaz mevsimine girerken hassas cilt bakımında ne gibi uygulamalar yapılmalı ve nelere dikkat edilmeli? Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Hassas Cilt Nedir?

Normal, kuru veya yağlı cilt türleri, işlevlerini az ya da çok yerine getirebilir. Fakat hassas cilt, çeşitli zorluklara karşı koyma direnci zayıf olduğu için diğer cilt türlerine göre daha dezavantajlıdır.

Hassas ciltler, zayıf kılcal damarlar, kuruluk, tahriş olmuş bölgeler, çeşitli cilt lekeleri ve kızarıklıklarla kendisini belli eder. Hassas bir cildi bu gibi sorunlardan korumak her zaman için mümkün olmayabilir. Yine de uygun bir bakım yoluyla bunların oluşumunu önemli ölçüde hafifletebilmek mümkündür.

Hassas Cilde Sahip Olanlar İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Bu cilt tipi için en temel konu, günlük bakım ritüellerini aksatmamak ve kimyasal bileşenlerin mümkün olduğunca az kullanıldığı, doğal kozmetik ürünleri tercih etmektir. Metabolizmanıza uygun bir diyet ve bol su alımı da esastır. 

Aldığınız hava ne kadar temiz olursa o kadar iyidir. Bu yüzden doğada uzun yürüyüşlere vakit ayırmalısınız.

Bunlara ek olarak uygun kıyafetler giymelisiniz. Özellikle cildinizin nefes almasına izin veren giysileri tercih etmelisiniz. 

Kozmetik ürün alacakken seçici olmalısınız. Satın aldığınız ürünlerin içeriklerini mutlaka okumalı ve cildinizde tahriş yaratan bileşenleri bilmelisiniz.

Hassas Cilde Sahip Olanlar Hangi Kozmetik Ürünleri Kullanmalıdır?

Günümüzde oldukça gelişen ve kozmetik sektörü, hassas cilt için çok sayıda kozmetik ürün sunar. Bunlar genellikle "hassas ciltler için üretilmiştir" bilgisini üzerinde taşıyan besleyici kremlerdir. Bu bilgi notu, alacağınız ürünün alerjen ve kurutucu madde içermediğinden emin olmanızı sağlar. Hassas cilde sahip kişiler makyaj temizlemek asla unutulmaması gereken bir işlemdir. Gününüz yorgun geçmiş olsa bile, eve döndüğünüzde bakteriyel sorunlardan kendinizi korumak için cildinizi mutlaka temiz tutmanız gerekir. Gündelik bakımda esansiyel bir ürün olan tonik, cilt tahrişlerini hafifletir ve cildin pH derecesini korumaya yardımcı olur. Asitik sabunlardan, yüz temizleme jellerinden ve kireçli musluk suyuyla temizlemekten kaçınmalısınız. Temizleme işlemi için bir tonik yeterlidir. Tonik, cildi kurutmaması için az miktarda ve nazikçe uygulanmalıdır. Hassas ciltler için, cildin ihtiyaç duyduğu miktardan fazla kullanmak zararlı olabilir. Bunun dışında tonik, cildinizin yumuşak, nemli ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Hassas Cilde Sahip Kişilerin Uzak Durması Gerekenler Nelerdir?

Her şeyden önce bilmeniz gereken kural, kullandığınız ürün ne olursa olsun fazla uygulamaktan kaçınmalısınız. Günlük hijyeniniz için her gün duş alabilirsiniz ancak çok uzun süre suyun altında kalmak iyi bir fikir değildir. Bunun dışında uzak durmanız gerekenleri sıralayacak olursak;

- Kremler, maskeler, serumlar, peelingler ve bunlar gibi yoğun kıvamlı cilt bakım ürünleri. 

- Kahve. Maalesef hepimizin sevdiği bu lezzetli içecek, vücudumuz için değerli birçok bileşenin ve besin maddesinin atılmasına sebep olur.

- Alkol. En iyi cilt kurutucudur.

- Güneş. Hassas cilt için en büyük problemlerden biri de güneşten gelen zararlı ışınlardır. Bunun dışında solaryum ve doğal olmayan bronzlaştırıcı ürünlerden de kaçınılmalıdır. 

Sonuç olarak, hassas cilt bakımı için bu birkaç basit kuralı uygulayarak, soğuktan çıkıp sıcağa kavuşacağımız günlere kendinizi hazırlayabilir ve sağlıklı, ışıltılı, güzel görünmenin tadını çıkarabilirsiniz.