Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri ve Maske Uygulamaları

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri ve Maske Uygulamaları

Yağlı ciltler için bakım önerileri toplumda sıklıkla rastlanan bazı yanlış bilinen kanıları ortadan kaldırmaya devam etmektedir.

Bunların arasında en sık bilinen yanlış uygulama ise yağlı cilde sahip olanların nemlendirici kullanmaması, kullanırlarsa ciltlerinin daha çok yağlanacağı düşüncesidir. Sırf bunun yüzünden bile cildini sık sık alkollü tonikler ile yıkamanız tavsiye edilir. Bu bilgilerin hepsinin üzerinin koca uzun bir çizgiyle çizilmesi gerekir. Çünkü yukarıda belirtilen ve adını sıklıkla duymaya alışkın olduğunuz daha binlerce yanlış bilgi vardır. Yağlı ciltlerin de tıpkı kuru ciltler kadar temizlenmeye ve nemlendirilmeye ihtiyaçları vardır.

Yağlı Cilt Tipinin Özellikleri Nelerdir?

Yağlı cilt tipinin özellikleri ilk olarak yüzün yağlı gözeneklerine sahip olması, sıcak ortamlarda diğer zamanlara göre daha hızlı yağlanabilme potansiyellerinin olmasıdır. Yüzünüzü temizledikten kısa bir süre sonra yağlanma hatta parlama oluşuyorsa siyah nokta problemini çok sık yaşıyorsunuz, yağlı bir cilt yapısına sahipsiniz demektir. 

Yağlı Cilde Sahip Olan Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

Yağlı cilde sahip olan kişilerin dikkat etmesi gereken faktörler doğru beslenme alışkanlığı kazanmakla başlar. Aksi halde siyah nokta, sivilce başta olmak üzere çok sayıda cilt problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Çekirdek, cips, yağlı etler, kuruyemiş, mandıra ürünleri, katkılı şekerler, tuzlu atıştırmalıklar gibi yiyecekleri tüketirken iki kez düşünmeli, bu besinleri tüketmekten olabildiğince uzak durmalısınız.  Bunun yerine su ve sıvı tüketiminin artırmalı, yeşil çay gibi bitkisel çayları içerek, düzenli omega 3 asidi almaya özen göstermelisiniz. Bol lifli gıda tüketimine ayrıca önem vermelisiniz.

Yağlı Ciltlerin Günlük Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler Nelerdir?

Yağlı ciltlerin günlük temizliğinde dikkat edilmesi gereken faktörler şunlardır:

 • Yüz bölgesinin sabah akşam olmak üzere 2 kez yıkanması yeterlidir. Daha fazla yıkamaktan ve yıkama işlemini sıcak su ile yapmaktan uzak durmalısınız.
 • Cilt temizliği yapılırken nazik hareket edilmelidir. Kese, lif vb. sert cisimleri kullanırken hafif şekilde, cildi tahriş etmeden oldukça hassas şekilde davranılmalıdır.
 • Yüz temizleme ürünlerini analiz ederek, kendi yüz yapınıza göre imal edilen ürünleri tercih etmelisiniz. Estetik ve cilt uzmanlarından yardım alarak size en uygun hijyenik yüz temizleme ürünlerini kullanabilirsiniz. Süt ya da krem formlu ürünler yerine jel ya da köpük formlu ürünleri cildiniz üzerinde uygulamaya ayrıca özen göstermelisiniz.
 • Sivilce sorunu yaşadığınız zaman, deri üzerinde oluşan nemli ve alerjik yapıyı kurutmak ve hızlıca ortadan kaldırmak için özellikle lokal ürünleri kullanmalısınız. Bu tür ürünleri ise sivilce olmayan bölgelere uygulamaktan kaçınmalısınız. 
 • Sivilceyi sıkmamalı, yaraya dönüşen sivilceleri koparmamalısınız. Aksi halde cildinizde deformasyonlar oluşabilir, derinizde geri dönülmez izlere sebep olabilirsiniz. 
 • Cilt üzerinde temizleme ve uygulama aşamasında uygulanan ürünlere dikkat etmelisiniz.   Yüksek miktarda alkol içeren bakım ürünlerini tercih etmemeye özen göstererek cildinizi yağlandıran ve nefes almasını önleyen bu maddelerden korumalısınız.  Alkol içeren ürünler yağlanmayı hızlandırdığı gibi, cildin bütününe yarardan çok zarar verecek, ciltte kat be kat artan fazla yağ oluşumuna neden olacaktır. 
 • Güzellik ve cilt uzmanınızdan aldığınız tavsiye ile kendi yüz tipinize uygun olan bakım ürünlerini tercih ederek, haftada iki defa olmak üzere yüzünüze peeling uygulayabilirsiniz. 
 • Son olarak her cilt tipine önerilen, oldukça önemli bir konu olan makyaj temizleme ve makyaj işlemi sonrası yüzün bol duru su ile dezenfekte edilmesi kuralını asla atlamayın. Kozmetik ürünleri çok fazla bekletildiği zaman cildi tahriş ederek, zararlı pek çok mikroorganizma oluşumuna davetiye çıkarır. Cildinizi temiz tutmak, hava almasını sağlamak ve hızlı bir şekilde cilt bakım uygulaması yapmak istiyorsanız makyajınızı temizlemeden uyumamaya özen göstermelisiniz. Her cilt bakımı aşamasında daha steril ve sağlıklı bir cilt yapısına sahip olmak için yukarıdaki önerileri dikkate alarak cildinizi korumaya devam etmelisiniz.

Yağlı Ciltler İçin Maske Önerileri 

Yağlı ciltler için maske tavsiyeleri şunlardır:

Yumurta Beyazı Maskesi  

Malzemeler:

 • 1 yumurta beyazı
 • 3 yemek kaşığı limon suyu 

Hazırlanışı:

Yumurta beyazını geniş bir kap içine alın ve iyice çırpın. Yumurta akınının üzerine 3 yemek kaşığı limon suyunu da ekledikten sonra iyice karıştırın. Temiz cildinizin üzerine karışımı nazik şekilde sürerek özellikle göz çevrenize gelmemesine dikkat edin. Yağlı ciltler için bakım önerileri içinde olan bu maske ve cilt bakımı uygulamasını cildiniz üzerinde uyguladıktan sonra 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü bol ılık su ile durulayın. Yumuşak bir havlu yardımı ile cildinizi hassas şekilde kurulayın. 

Bal ve Muz Maskesi 

Malzemeleri:

 • ½ adet muz
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı bal 

Hazırlanışı:

Muzu çatal yardımıyla iyice ezin. Püre haline gelen muzun üzerine bal ve limon suyunu ekledikten sonra limon suyunu da ekleyerek malzemelerden homojen bir karışım elde edin. Karışımı temizlenmiş ciddinize dikkatli şekilde sürerek o sırada maskeyi gözünüzün çevresine bulaşmamasına özen gösterin. 20 dakika süren maske uygulamasından sonra yüzünüzü bol ılık su ile durulayarak yumuşak bir havlu yardımı ile kurulayın.

Not: Bu maske, cildin yağ oranının dengelemesinin yanında ölü derinin canlanmasına ciltte oluşan zararlı mikroorganizmaların ciltten kolayca atılmasına yardım eder. Limon antiseptik özelliği sayesinde akne problemini ortadan kaldırarak cildin daha parlak, pürüzsüz, sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşmasını sağlar. 

Elma Maskesi  

Malzemeler:

 • ¼ elma 
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt  

Hazırlanışı:

Elmayı rendeleyerek püre haline getirin. Daha sonra parçalanmış elmaların üzerine limon suyunu da ekledikten sonra karışımı iyice harmanlayın. Maskeyi göz çevresine gelmeyecek şekilde özenle cildiniz üzerinde uygulamaya dikkat edin. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü iyice duruladıktan sonra yumuşak bir havlu yardımıyla kurulayın.

Not: Bu maske yüzde oluşan fazla yağların atılmasında son derece etkilidir. Cildin parlak yapısını dengeleyerek deriye canlılık kazandırır. Limon antiseptik özelliği sayesinde akne probleminin kolayca önüne geçer. Maske ayrıca cilde daha yeni, genç, estetik ve dinamik bir görünüm kazandırır.

Nane Yoğurt Maskesi  

Malzemeler:

 • 1yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı kil 
 • 3-4 damla nane yağı 

Hazırlanışı:

Kil ve yoğurdu homojen bir kıvam alana kadar karıştırın. Malzemelerin içine nane yağını da ekledikten sonra karışımı yeniden güzelce harmanlayın. Maskeyi göz çevresine gelmeyecek şekilde dikkatli bir şekilde temiz cildiniz üzerinde uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü bol ılık su ile durulayın ve yumuşak bir havlu yardımıyla nazikçe kurulayın. Bu maske cildin yağ oranını dengeleyerek cilde daha sağlıklı, estetik, sıkı ve canlı bir görünüm kazandırır.

Mısır Unu Maskesi

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı mısır unu 
 • ½  portakal suyu
 • 1 tatlı kaşığı kil

Hazırlanışı:

Kıl ve mısır ununu iyice karıştırın. Karışıma portakal suyunu da yavaş yavaş ekleyerek malzemeleri maske kıvama gelinceye kadar karıştırmaya devam edin. Maskeyi göz çevrenize gelmemesine dikkat ederek, temizlenmiş yüzünüze dikkatli bir şekilde sürün. 20 dakika bekledikten sonra cildinize peeling yaparak yüzünü bol duru su ile yıkayın ve yumuşak havlu yardımı ile nazikçe kurulayın. Maske ciltteki fazla yağın altılamasına yardım ederek cildi ölü hücrelerden arındırır. Deriye elastikiyet, canlı, genç ve natürel bir görünüm kazandırır.

Nişasta Maskesi  

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı mısır nişastası 
 • Su

Hazırlanışı:

Mısır nişastasına yavaş yavaş su ekleyerek, karışımı maske kıvananına getirene kadar karıştırın.  Maskeyi göz çevresine gelmeyecek şekilde cildiniz üzerine dikkatlice uygulayın. 20 dakika peeling yaptıktan sonra cildinizi bol duru su ile durulayın. Ardından yüzünüzü yumuşak bir havlu yardımıyla kurulayın. Bu maske ciltteki ölü deriyi temizleyerek cildi yeniden canlandırır. Yağ dengesini korumasının yanında cilde hijyenik, dinamik, doğal ve yumuşak bir görünüm kazandırır.

Yukarıda belirtilen maskeler hastaların en çok tercih ettiği cilt bakım uygulamalarıdır. Yağlı ciltler için özel olarak tercih edilen bu maskeleri gönül rahatlığı ile kullanmak için güzellik ve estetik uzmanlarının da fikrini alarak denemelisiniz. Yağlı ciltler için bakım önerileri kapsamına özellikle kendi cilt yapınız için ideal olan cilt bakım ürünü, maske ve uygulamalarını kullanmaya özen göstermeli, cilt yapınıza özel hazırlanan maskeleri kullanmalısınız.