Takma Kirpik Nasıl Takılır?

Takma Kirpik Nasıl Takılır?

Gür, dikkat çekici ve etkileyici bakışlar için takma kirpik oldukça ideal olacaktır.

Takma kirpik özel günlerde ya da normal yaşantıda sıkça kullanılan bir kozmetik ürünüdür. Takma kirpiğin pek çok çeşidi bulunur. İsteğe göre uzun veya gür ya da daha sade bir görünüm için daha kısa ve daha seyrek takma kirpikler tercih edilir. Kişinin talebine göre pek çok seçenek sunmaktadır. Fakat takma kirpiğin en büyük sorunlarından biri insanların takarken zorlanmasıdır. Bunu öğrenmek için de evde sık sık deneme yapmak gerekir. Günlük kullanımda pek tercih edilmeyen takma kirpikler özel günlerde ise çok fazla tercih edilir. Birkaç pratik sonucunda rahatça takmak mümkündür.

Takma Kirpik Takma Yöntemleri

Herkesin çekindiği ve yapamadığını düşündüğü takma kirpik takımı aslında birkaç pratik ile oldukça kolay olabilir. Takma kirpik takarken ilk olarak paketteki kirpiye cımbız ile çıkarmak gerekir. Bu kirpiye göz kapaklarını pek değdirmeden ölçmek gerekir. Bunun sebebi ise kirpiğin gözlere büyük gelip gelmediğini ölçmek içindir. Eğer takma kirpik gözleri büyük geliyorsa biraz kesmek gerekir. Bu işlemden sonra takma kirpiğin yapıştırıcısına kirpik diplerine ince bir tabaka halinde sürmek gerekir. Bu aşamada yapılması gereken şey yaklaşık 30 saniye kadar yapıştırıcının yoğunlaşmasını beklemektir. Buradaki amaç ise yapıştırıcının kirpikleri tutması için biraz yoğun bir formda olması gerektiğidir. Bu aşamayı mutlaka yapmak gerekir. Kirpi yapıştırırken ortadan başlarsanız daha kontrollü bir şekilde yapıştırmak mümkün olur. Orta kısmı yapıştırıldıktan sonra sırasıyla iç ve dış kısımları yapıştırmak gerekir. Kirpik takma işlemi bittikten sonra kirpik diplerine siyah bir göz kalemi sürülür. Bunun sebebi ise kirpik diplerine yapıştırılan yapıştırıcının görünmemesi içindir.

Takma Kirpik Nasıl Çıkarılır?

Takma kirpik yapımında çok zorlanıldığı gibi takma kirpik çıkarma işleminde de son derece zorlanıldığı bilinir. Takma kirpiği çıkarırken ilk olarak gözde bulunan makyajı temizlemek gerekir. Göz kapaklarında bulunan makyajı pamuk ile hafif bir şekilde çıkardıktan sonra takma kirpikleri çıkarmak çok daha kolay olacaktır. Aslında takma kirpikleri çıkarmak çok zor bir işlem olmasa da büyük özen gösterilmesi gereken bir konudur. Eğer sert bir şekilde çıkarılırsa kirpikler dökülebilir ve zarar görebilir. Bu sebeple ilk yapılması gereken makyaj çıkarıcı jeller ile kirpiği yumuşatmak gerekir. Daha sonra ise köşesinden tutarak yavaş ve kontrollü bir şekilde çıkarmak gerekir. En çok dikkat edilmesi gereken şey yapıştırıcının tamamen yumuşadığından emin olmak gerektiğidir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken önemli şey ise çıkarırken özen göstermek gerekir.

Takma Kirpik Zararlı Mıdır?

Çok etkileyici ve çok dikkat çekici gözlerin oluşmasını sağlayan takma kirpiğin zararları da mevcuttur. Çok güzel bir görüntüye sahip olmanızı sağlasa da göz kapaklarına ve kirpiklere büyük zararlar verebilir. Takma kirpik seçiminde dikkat edilmezse kirpik dökülmeleri ortaya çıkabilir. Aynı zamanda çok sık takma kirpik kullanıldığı zaman kirpikler göze ağırlık yaptığı için gözleri büyük bir ağırlık yaratacaktır. Bu sebeple özel günler haricinde kullanılması uygun değildir. Bir diğer zararı ise takma kirpiği çıkarırken özen gösterilmeden çıkarıldığında kirpikler kopabilir. Kirpiği yapıştırmak için kullanılan kimyasallar gözde enfeksiyon oluşumuna ve kirpiklerin incelerek dökülmesine sebep olur. Aynı zamanda ipek kirpik ve takma kirpik için bir güzellik uzmanına gidecekseniz kullanılan malzemelerin ve aletlerin steril olmasına çok dikkat etmeniz gerekir. Bu aletler ile pek çok hastalık geçebilmektedir.