Saçlarınızın Sağlığı İçin Bunlara Dikkat Edin!

Saçlarınızın Sağlığı İçin Bunlara Dikkat Edin!

Saçlarınızın sağlığı sizin dikkat ve özeniniz ile doğru orantılıdır. Bazı dikkatler için artık yaşam biçimi olması gerektiğini söyleyen uzmanlar, saç bakımı ve sağlığı için bu tür dikkatlerin her zaman sağlanması gerektiği belirtilmektedir.

 

 

Saçlarınızın sağlığı sizin dikkat ve özeniniz ile doğru orantılıdır. Bazı dikkatler için artık yaşam biçimi olması gerektiğini söyleyen uzmanlar, saç bakımı ve sağlığı için bu tür dikkatlerin her zaman sağlanması gerektiği belirtilmektedir. Günlük bazı rutinlere dikkat ederek saç bakımınızı ve sağlığınızı sağlamak mümkün olmakla birlikte bu dikkatlerin neler olduğu içeriğimizde sizlerle buluşacak. Hazırsanız günlük saç bakım ve sağlığı için gerekli rutinlerinizi açıklamaya başlayalım.

 

Hava Şartlarına Dikkat Etmek!

sacbakimi9.jpg

Hava şartları ve çevrenin nasıl olduğu saç sağlığımız için bağlayıcı etkenlerden bir tanesidir. Kirli bir havanın saç sağlığımızı etkilemesi gibi, güneşli bir hava ve rüzgarlı bir havanın saçlara yapacağı etkilerde aynı olmayacaktır. Bu sebeple hava şartlarına dikkat etmek ve bu bağlamda günlük olarak saçlarınızın dikkatini hava şartlarına göre ayarlamanız gerekir. Yağmurlu bir havada aşırı ıslaklıktan korunmak, kirli ve rüzgarlı bir havada saç diplerini mikroplara karşı korumak başvuracağınız bazı örneklerdir.

 

Islak Saça Dikkat!

Islak saç saçın en savunmasız hallerinden bir tanesidir. Bu sebeple saçlarınız ıslakken muhakkak çok daha dikkatli olmanız gerekir. Islak saçı çok sert taramak zayıf olan saçlarınızın köklerine ve beraberinde saç derinize zarar verecektir. Bundan kaynaklı saçlarınız zayıflamaya başlayacaktır. Bu sebeple duş alırken çok sert saç taramaları yapmamanız gerekecektir. Ayrıca yine saçı kuruturken de saça muhakkak nazik davranmanız gerekir. Saçı kuruta esnasında şekil vermek adına çok sert hareketler yapılması yaygın bir yanlışlık olmakla birlikte bunun saçınıza oldukça zarar verdiğini unutmamanız gerekir. Ayrıca saçı kuruturken tarak yerine elleri kullanmak yine sakıncalıdır buna da dikkat ederek saçınız için en uygun tarak ile kurutma işleminiz yapmanız daha faydalıdır.

 

Aşırı Isının Etkileri!

Saça şekil vermek adına başvurulan en büyük yanlışlardan bir tanesi yüksek ısı ile bu uygulamayı yapmaktır. Oysa yüksek ısılar saç için bir numaralı düşmanlardan bir tanesidir. Saçın zayıflamasına, köklerin saç dibinde zarar görmesine ve saçların kırılmasına yol açan aşırı ısı saçları oldukça yıpratan etkenlerin başında gelir. Bu sebeple saçı kuruturken, fön çekerken veya şekil verirken aşırı ısıdan uzak durulması gerekmektedir. Yine aşırı ısıya duş esnasında da dikkat etmeniz gerekir. Aşırı sıcak su saça yine aynı etkiler ile zarar verebilmekte ve saç için gerekli olan besleyici yağları yok edebilmektedir. Bu sebeple duş alırken aşırı sıcak bir su kullanımından da kaçınmak gerekmektedir.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.