Pandemi Sırasında Estetik Yüz Cerrahisi Talebi Artarken Dolgu Uygulaması Talebi Azaldı

Pandemi Sırasında Estetik Yüz Cerrahisi Talebi Artarken Dolgu Uygulaması Talebi Azaldı

Covid-19 salgını sırasında estetik cerrahi taleplerinin şaşırtıcı derece artışının nedenlerini anlatan bir makale

Amerika’da uzun yıllardan beri ilk kez 2020 yılı itibariyle yüz dolgusu yaptırma talebi düştü. Onun yerine insanların estetik ameliyat gibi daha invaziv yaklaşım taleplerinde yükselme yaşandı. 2020 Yılında Koronavirüs salgını nedeniyle hayatımız bambaşka bir hal aldı. Bütün sektörlerin bir şekilde etkilendiği pandemiden, doğal olarak estetik cerrahi alanı da etkilendi.  Salgının bu kadar yaygın olduğu dönemde estetik müdahale isteklerinin düşeceği tahmin edilse de, yapılan araştırmalar pandemi süresince estetik cerrahi taleplerinin arttığını gösteriyor. Covid-19 sırasında en çok talep edilen estetik müdahaleler şunlardır:

 • Burun estetiği
 • Yüz gerdirme
 • Göz gerdirme
 • Boyun gerdirme

Zoom Etkisi Ve Daha Fazlası

Plastik cerrahlar,  yüz estetik cerrahisinde bu kadar fazla artış olmasını, ‘’Zoom etkisi’’ olarak kabul ediyor. Bu konuda etkili başıca faktörler şunlardır:

 • İçinde bulunduğumuz dönemde çok fazla insan uzaktan çalışıyor. Bu insanlar Zoom yardımı ile video konferanslara katılıyorlar. Bu nedenle günlük görüşmeler için, yüz bakımlarına daha  çok dikkat ediyorlar.  

Yeni yaşam tarzında herkes kendini bambaşka bir ışık altında görmeye başladı. Bu durum bireylerin özellikle yüzleri konusunda hiper-farkındalık geliştirmelerini sağladı. Kendilerini incelemeye daha fazla zaman ayıran ve daha fazla fırsat bulan insanlar,  yeni yaşam tarzının kaçınılmaz bir sonucu olarak, daha çok estetik müdahale talep etmeye başladı.

 • Genelde hiç kimse bu kadar uzun süre kendi imajını incelemezdi. Ama bu kez,  toplumdaki bütün bireyler zorunlu olarak yüzlerini inceliyorlar. Ayrıca kamera açısı ve aydınlatmanın değişimi de insanların istenen ya da istenmeyen özelliklerini gizleyip, vurgulayabiliyor. Bu da bazı konularda daha talepkar olunmasına yol açtı.
 • Hastaların estetik cerrahlarına zahmetsizce kendi evlerinden online ulaşabilme rahatlığı da, estetik müdahaleler konusunda bir başka teşvik edici unsur oldu. Yeni imkanlar sayesinde insanlar bireysel hedeflerine ve isteklerine göre özel bir uygulama talep etmek için, alanında uzman doktorlarla daha kolay ve doğrudan bağlantı kurabiliyorlar.
 • Estetik cerrahi talebinde bulunan hastalar içinde bulunduğumuz dönemde daha önceki dönemlere oranla isteklerini daha kişiselleştirdiler. Ayrıca bu dönemde insanlar kozmetik dünyası hakkında da daha bilinçliler.  
 • Pandemi sürecinde daha fazla estetik müdahale tercihinde bulunulmasının bir nedeni de operasyon tamamlandıktan sonra, evden çalışma sistemine devam edileceği için hastaların iyileşme döneminin, iş hayatlarını olumsuz etkilemeyeceğini fark etmeleridir.
 • Covid-19 salgını döneminde insanlar yanak kaldırma, çene büyütme ve yüz liposuction’ı gibi invaziv işlemler için daha istekli ve cesaretli görünüyorlar. Bunun nedeni yukarıda da belirtildiği gibi insanların evden çalışırken işlerinin aksamaması olduğu kadar,  mahremiyetlerini daha kolay koruyabilmeleridir.

Cerrahi işlem sonrası olabilecek şişlik, morarma vb. problemleri gözlerden saklamak, pandemi sayesinde çok daha kolay oldu. Ayrıca insanlar dışarı çıkarken ve topluluk içinde sürekli olarak maske kullandıkları için,  evden çıktıklarında da ameliyatın yan etkilerini eskiye oranla daha kolay gizleyebiliyorlar.

 • İnsanların müdahale sonrası iyileşmek ve dinlenmek için daha çok zamanları olması da bir başka cazibe etkeni oldu.
 • Sürekli maske kullanılması, bireylerin taleplerinin de belli bölgelerde yoğunlaşmasına sebep oldu. Hemen tahmin edebileceğiniz gibi göz ve kaş kozmetiğinde önemli bir talep artışı yaşandı.
 • Salgından ekonomik ölçüde fazla etkilenmeyen insanların daha önceki dönemlerdeki kadar  seyahat, kıyafet ve dışarıda yemek yeme kahve içme vb. olaylar için para harcamalarına gerek kalmadı. Bu da estetik operasyon  isteğinde artış olmasını destekledi.
 • Dışarıda fazla dolaşmanın uygun olmadığı bir dönem, bu tip müdahalelerin yapılması için ideal bir zaman dilimi gibi göründü.
 • Pandemi nedeniyle ofisler, ameliyathaneler gibi çeşitli alanlarda hijyen tedbirleri arttı.  Tıbbi tesislerin ayrıntılı prosedürler uygulaması ile iyi bir sterilizasyon sağladıklarını görmek de hastaları rahatlattı.

Bütün bu sayılan nedenler, pandemi süresince estetik cerrahi taleplerinde artış yaşanmasına yol açtı

Dermal Dolgu Maddesi Talebinde Azalma

Cerrahi prosedür uygulamalarına talep artarken, dermal dolgu işlemi için yapılan talepler ciddi ölçüde azaldı. Bu konuda öne sürülen teorilerden bir tanesi sürekli maske takmanın yüzün alt tarafına yapılan müdahaleleri nispeten daha gereksiz hale getirmiş olmasıdır. Fakat bu teori çok fazla destek bulmuyor. Çünkü estetik müdahale talebindeki artışı etkileyen asıl faktörün, insanların maskesizken kamera önündeki görünüşleri hakkında duydukları endişe olduğu düşünülüyor. Ama bir başka gerçek de yüz özelliklerinin kamera önünde biraz daha büyütülüyor olmasıdır. İnsanlar zaten büyük olarak izledikleri dudaklarını, yanaklarını ya da çenelerini daha fazla büyütmek için istekli olmuyorlar.

Ayrıca dolgu yaptırıldığında sadece 4 yıl sürebilecek bir değişim elde ediliyor. Bireyler daha kalıcı yaklaşımları tercih ediyorlar. Bütün bunların sonucunda da ameliyat tercihi artarken, dermal dolgu istekleri de azaldı.

Estetik cerrahlar,  insanların zor zamanlar geçirirken, kendi öz bakımlarına daha fazla odaklanmalarının morallerini yükseltmek açısından iyi olduğunu belirtiyor. Pandemi süresince estetik cerrahi uygulamalarının artışı sonucu insanların morallerinin yüksek olması, olumsuz olaylara karşı dirençleri de yükseltiyor.