Pandemi Döneminde Lazer Epilasyon

Pandemi Döneminde Lazer Epilasyon

Pandemi döneminde lazer epilasyon gündeme gelen konulardan biri oldu. Pandemi döneminin başlaması ile birlikte pek çok kozmetik işlem zorlu koşullar altında gerçekleştiriliyor.

Pandemi döneminde lazer epilasyon gündeme gelen konulardan biri oldu. Pandemi döneminin başlaması ile birlikte pek çok kozmetik işlem zorlu koşullar altında gerçekleştiriliyor. Salgın döneminde lazer epilasyonların pek çoğu iptal edildi. Seansların iptal edilmesi ile birlikte pek çok kişi büyük bir olumsuzluk yaşamaya başladı. Aynı zamanda bu dönemde nasıl bir yol izleneceği ise merak edilen konular arasında yer aldı. Lazer epilasyondan en iyi sonucu alabilmek için seanslara düzenli olarak gitmek gerekir. Tek seansta tüylerden kurtulmak mümkün değildir. Pandemi döneminde lazer epilasyonu ara verilmesi ile birlikte tüyler yeniden eski haline geleceği için baştan bir tedavi uygulamak gerekir. Seanslara ara vermenin bazı nedenleri olabilir. Bu sebeplerden bir tanesi tedavinin sonuç vermesini beklemektir. Diğer bir sebebi ise oluşan yaraların iyileşmesini beklemektir. Fakat günümüzde seanslara ara  verilme sebebi bunlardan biri değildir. Tamamen salgın sebebiyle ara verilmiştir. Peki lazer epilasyon tedavisi gören kişiler ne yaptı?

Lazer Epilasyon Seans Aralarında Tüy Alınabilir Mi?

Kadınların pandemi döneminde en çok merak ettiği konulardan biri lazer epilasyon seanslarının aralarında tüy almanın olumlu bir sonuç verip vermeyeceği konusundadır. Pandemi döneminde seansları ara verilmesinden kaynaklı olarak insanlar tüylerini farklı yollar ile almaya başladı. Epilatör, ağda, cımbız ve beyazlatma yöntemleri ile tüyleri tıraş etmek mümkündür. Salgın döneminde insanlar lazer epilasyon yapamadıkları için tüylerini almaları gerektiği zaman alabilirler. Tüylerinizi aldığınız zaman bir sonraki tedaviye kadar bir gün geçmesini beklemek gerekir. Aksi takdirde ciltte tahriş gibi problemler meydana gelebilir. Tedavi edilen alanda yer alan tüyler alındığı zaman mutlaka peeling uygulaması gerekir. Pandemi dönemi lazer epilasyon seansları iptal edildiği için insanlar kendi tüylerini kendi alma yoluna gitti.

Lazer Epilasyon Fizyolojisi

Tüy köklerini hedefleyerek yok etmeye yarayan lazer epilasyon büyüme dengesini bozan ve foliküllerin daha ince olmasını sağlayan bir işlem gerçekleştirir. Tüy uzaması çeşitli döngüler ile beraber gerçekleştirilir. Bu aşamalar telojen, anajen ve katagen olmaktadır. Telojen aşamasında uzayan tüylerin dökülme işlemi gerçekleştirilir. Anajen aşamasında ise tüyler son derece aktif bir konumdadır. Son aşama olan katagen aşamasında tüyler dinlenmeye başlar. Anajen fazında yer alan tüyler seanslar halinde yok edilir. Pandemi dönemi lazer epilasyon seansları iptal edildiği için tüyler uzama gösterir. Dönemin bitmesi ile birlikte yeni tedavi programları yapılmaya başlanacaktır. Bu dönemde daha fazla tüy uzaması yaşanabilir. Pandemi döneminde seans iptalinin yaşanması ile birlikte bazı kişilerde dezavantajlar ortaya çıkarken bazı kişilerde tüy dökülmeleri devam etmektedir.

Lazer Epilasyon ve Bronzlaşma

Diğer bir önemli konu ise lazer epilasyon hastalığının güneş ışınlarına ve bronzlaşma seviyesine bağlı olarak durumlarının öğrenilmesidir. Yaz aylarında tedavi görmeye başlayan kişilerde melanin hormonu artış gösterir. Aynı zamanda daha fazla tüy uzaması da söz konusu olur. Pandemi dönemi bittikten sonra yaz aylarından tedavi görecek olan kişilerin güneş ışınlarından kaynaklı olarak çeşitli problemler ile karşı karşıya kalacağı düşünülmektedir. Böyle bir durum söz konusu olacak ise mutlaka enerji ayarlarının azaltılması söz konusu olmalıdır. Aynı zamanda hastaların 2 ya da 3 hafta kadar güneş ışınlarından kaçınması gerekir.

Lazer Epilasyon Tedavi Planlaması 

Pandemi dönemi lazer epilasyon tedavi planlaması tamamen değişmiştir. Bu dönemde pek çok seansın iptal edilmesi ile birlikte pek çok kadın mağdur olmuştur. Mevcut duraklama esnasında pek çok hasta olumsuz sonuç ile karşı karşıya kalmaktan tedirgin olmuşlardır. Tüyler anajen aşamasında aktif büyüme gösterirler. Bu sebeple tedirgin olunacak bir durum söz konusu değildir. Tüyler alındıktan sonra foliküler zarar gördüğü için tekrardan tüy çıkması gibi bir durum söz konusu olmaz. Hastanın ne derece bir tüy azalması istediğine bağlı olarak tedavi planlaması değişiklik gösterir. Pandemi döneminin bitmesi ile birlikte tedavi planlaması yapılmaya başlanır.