Kışın Soyulan Ellerin Nedenleri ve Tedavisi

Kış aylarında ellerde cilt soyulması kadınlarda yaygın bir şikayet olup, nemlendirici kremler veya doğal yağlarla tedavi edilebilecek basit bir sorun gibi görünse de ciltte ağırlaşarak yara ve ülserlere neden olabilir.

Kış aylarında ellerde cilt soyulması kadınlarda yaygın bir şikayet olup, nemlendirici kremler veya doğal yağlarla tedavi edilebilecek basit bir sorun gibi görünse de ciltte ağırlaşarak yara ve ülserlere neden olabilir ve hatta egzamaya neden olur ve soyulmaya genellikle kaşıntı ve deri iltihabı hissi eşlik eder.

Özellikle rutin ev işi uygulamalarında can sıkıcı ve acı verici olan, yemek pişirmek, bulaşık yıkamak ve diğerleri gibi özellikle mevsim değişimlerinde sık sık ellerde cilt soyulmasına maruz kalıyorsanız, bundan kaçınmak için aşağıdaki en önemli nedenleri ve tedavi etmek için bazı çözümleri bildirin.

Kış Aylarında Ellerin Soyulması

Kışın başlamasıyla birlikte genel olarak cilt, özelde el derisi değişen mevsimlerde soyulma ve pürüzlere maruz kalır ve bunun sebebini merak edebilirsiniz. Hava değişiminin bu konuyla ilişkisi nedir ve nedeni genellikle cildin dış tabakası koruyucu bir tabaka görevi gördüğü için soğuk hava maruz kalması sebebiyle cildin kurumasına sebep olur.

Konuyu anlamak için, bunun tutkalla birbirine tutturulmuş tahta levhalara benzediğini ve buradaki tutkalın cildin içindeki nemi tutmaya yarayan bir yağ tabakası olduğunu hayal edin. Cilt bu lipidleri ya güneş ışığı, aşırı temizlik ya da cildin sürtünmesi ya da bazı tıbbi durumlarda ya da kışın ve kuru havalarda nemini kaybettiğinde deri de kuruma meydana gelir.

Cilt, kışın neminin %25'inden fazlasını kaybeder ve cilt kuru cilde neden olan su içeriğini kaybetmeye başlar ve artarsa ​​cilt elastikiyetini kaybeder. Soyulma, sürtünme ve günlük aktivitelerde elleri kullanma ile başlar. Cilt çatlamasına genellikle kaşıntı ve küçük yaralar eşlik eder ve eller herhangi bir tahriş edici maddeye maruz kaldığında yanmaya neden olur.

Kış Aylarında Ellerde Soyulmanın Nedenleri Nelerdir?

Cildin kuruluğu, çatlak veya pullu cilt şeklinde görülebilen en yaygın cilt problemlerinden biridir ve şiddetli durumlarda pürüzlü kırmızı lekeler veya egzama olarak bilinen, ciltte kuruluk ve soyulma şeklinde ortaya çıkar. Soğuk havada, özellikle başka nedenlerden dolayı ellerin derisi soyulur:

Aşırı ısınma

Kış aylarında ısıtıcının aşırı çalışması sonucu ciltte kuruluk meydana gelir ve bu da soyulmaya neden olur.

Uzun süre sıcak su ile duş almak

Sıcak suda banyo yapmak veya onunla bulaşıkları yıkamak, cildin kendisini çevresel faktörlerden koruyan dış yağ tabakasını kaybetmesine ve zamanla su içeriğinin kurumasına ve soyulmasına neden olan etkenlerden biridir.

Sert temizleyiciler kullanmak

Sert cilt temizleyicileri veya bulaşık sabunu kullanmak, özellikle hassas cildiniz varsa ellerdeki cildin soyulmasının ana nedenlerinden biridir. Sabun esas olarak ellerde bulunan doğal yağın kaybedilmesine sebep olduğundan ellerde kuruluk meydana gelir. Bu da soyulmaya neden olur.

Ellerin yetersiz nemlendirilmemesi

Elleri nemlendirme, ciltte koruyucu bir tabaka oluşturduğu ve kaybedilen yağ tabakasını telafi ettiği için özellikle kış aylarında önemli alışkanlıklardan biridir. Bu nedenle nemlendirme basamağının ihmal edilmesi cildin elastikiyetini daha hızlı kaybetmesine ve sertleşmesine neden olur.

El dezenfektanlarının kullanımı

El dezenfektanlarının aşırı kullanımı, özellikle alkol içerenler, cildin doğal yağlarını ve iç nemini kaybetmesine, ciddi yaralara neden olabilen el dezenfektanlarının aşırı kullanımı ile ellerde çatlama ve kuru cilt ortaya çıkabilir, egzamaya ve ülsere dönüşebilir. Herhangi bir tahriş edici maddeye maruz kalmanın yanı sıra soyulma, ağrılar ve kızarıklıkların eşlik ettiği egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarınız olabilir.

Su içmemek

Cildin dışarıdan nemlendirilmesi, iç nemini çabuk kaybetmemeye yardımcı olur, ancak yeterince su tüketmediğinizde, iç hidrasyon olmaz, bu nedenle nemlendirici kremler kullansanız bile cildinizin soyulduğunu ve nedenini fark edebilirsiniz.

Kış Mevsiminde Ellerin Soyulmasını Önlemek İçin Çözümler

Ellerdeki deri soyulması, aşağıdaki sağlıklı günlük alışkanlıkları takip ederek tedavi edilebilecek ve önlenebilecek durumlardan biridir:

  • Cildi nemlendirmek ve üzerinde nemini koruyan bir tampon tabaka oluşturmak için günde iki kez, tercihen yağ bazlı (yağ özlü) veya vazelinli bir nemlendirici kullanın.
  • Duştan hemen sonra veya ellerinizi yıkadıktan sonra nemlendirici uygulayın. Bu, cilt hücreleriniz arasındaki boşlukları kapatmaya ve nemi hapsetmeye yardımcı olacaktır.
  • Sıcak suyu aşırı kullanmayın ve kışın banyo süresini 15 dakikadan fazla uzatmayın çünkü daha uzun süre banyo yapmak cildin yağını ve nemini kaybetmesine neden olur ve genellikle duşta veya yıkamada ılık su kullanılması tercih edilir.
  • Sert sabun ve deterjan kullanımını en aza indirin ve gerekirse ellerinizi cildi kurutmadan temizleyecek, büyük oranda yağ içeren ve sabun içermeyen kremsi dokulu temizleyicileri seçin.
  • Bulaşıkları yıkarken cildiniz hassas ise, cildinizin kurumasına neden olan deterjanlara maruz kalmasını azaltmak için eldiven kullanın.
  • Duşta cildiniz çabuk soyuluyorsa, ellerinizi lif kabağıyla ovmaktan kaçının. Aşırı ovalama cildin yağlarını kaybetmesine ve tahrişe ve iltihaplanmaya neden olur. Kuruysa bile ovuşturmaktan ve okşamaktan kaçının.
  • Soyulan cilde iltihap veya kızarıklık ve kaşıntı eşlik ediyorsa hidrokortizonlu kremler kullanın. Cildi çizmekten kaçının çünkü bu kızarıklıklara ve yaralara neden olabilir ve kaşıntıyı azaltmak için ilaçlı bir nemlendirici veya soğuk su kompresleri uygulamak en iyisidir.
  • İçerdiği nemlendirici yağ asitleri sayesinde en iyisi hindistan cevizi yağı olan geleneksel cilt nemlendiricilerine harika ve etkili bir alternatif olarak cildi nemlendirmek için doğal nemlendirici yağlar ve yağlı olmayan dokusu ile karakterize edilen jojoba yağı kullanın.
  • Kuru cilt soyulmasının nedenlerinden biri güneş ışığı olduğundan, dışarı çıkarken güneş koruyucu krem kullanın.
  • Son olarak, kışın el derisinin soyulmasının sık karşılaşabileceğiniz şeylerden biri olduğunu unutmayın ve bundan kaçınmak için cildinizi nemlendirmek için günde sekiz bardak su içmeye çalışın ve cildinizin kurumasını önlemek için önceki ipuçlarını takip edin.