Hindistan Cevizi Yağının Saç İçin Kullanımı

Hindistan Cevizi Yağının Saç İçin Kullanımı

Hindistan cevizi yağı saç bakımında oldukça yoğun olarak tercih edilmektedir.

Besleyici özelliği sayesinde kırılmış saç tellerinin onarılmasına yardımcı olan Hindistan cevizi yağının birçok kullanım alternatifi mevcuttur. Günlük olarak kullanılabileceği gibi haftada bir kez saç maskesi olarak da kullanılabilmektedir. Hindistan cevizi yağı kullanımında dikkat edilmesi gerekilen önemli unsurlar mevcuttur. Kullanılan yağ miktarı ve uygulama şekli bunların başında gelmektedir. Tüm yağlarda olduğu gibi Hindistan cevizi yağının da fazla kullanılması olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Soğuk ortamda aktı formda bulunan Hindistan cevizi yağı sıcak ortamda sıvı forma girmektedir. Saça uygulanması durumunda katı formda ise ellerin arasına alınarak ısıtılması ve sıvı forma getirilmesi önerilmektedir. Saç uçlarına az miktarda uygulanması saçların kaybettiği nemi kazanmasına yardımcı olmaktadır. Fakat bu aşamada saçların boyalı olup olmadığı da önemli bir detaydır. Çünkü boyalı saçlara yoğun olarak uygulanması saçın rengini açabilmektedir. Bu aşamada haftada bir kez kullanılması yeterlidir. Özellikle sarı saça sahip olan kadınlar Hindistan cevizi yağını maske olarak kullanmamalıdır. Saç rengini kızıllaştırabileceği ihtimali göz önüne alınarak çok az miktarda ürün kullanılması tavsiye edilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Saç derisinde egzama problemi olan kişilerin Hindistan cevizi yağı kullanırken dikkatli olması gereklidir. Saç derisinde ki problemlerin artmaması için deriye temas edecek her şey büyük bir öneneme sahiptir. Hindistan cevizi yağı kullanımında saç derisine temasından kaçınılması tavsiye edilmektedir. Maske olarak kullanılması için öncesinde saç derisinin bir bölümünde test edilmesi tavsiye edilmektedir. Haftada bir kez veya on günde bir kez maske olarak tüm saça uygulanabilmektedir. Bu aşamasa yine saç derisine temasından kaçınılması gereklidir. Saç derisinde yağlanmaya sebep olabileceği ihtimali göz önüne alınarak kişi kendini ve saçlarını en iyi şekilde analiz etmelidir. Bunun haricinde kullanılması ile ilgili herhangi bir yan etki göstermesi mümkün değildir. Özellikle saç uçlarına uygulanması gerekli olan Hindistan cevizi yağı başka doğal içerikli yağlar ile de karıştırılarak kullanılabilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağının Saç İçin Faydaları
Saç yağı olarak kullanılabilen Hindistan cevizi yağı nemli veya kuru saça uygulanabilmektedir. Duş sonrasında nemi alınan saça az miktarda uygulanması gereklidir. Ellerin arasına alınarak ısıtılan Hindistan cevizi yağı saç uçlarına yedirilerek uygulanmalıdır. Saçların elektriklenmesini minimum seviyeye indirerek saçları beslemektedir. Yıpranmış, kırılmış ve kurumuş olan saçların bakımı için ideal bir içeriğe sahiptir. Hindistan cevizi yağı hint yağı, badem yağı veya doğal zeytinyağı ile de karıştırılarak saç maskesi olarak kullanılabilmektedir. Birçok faydası bulunan Hindistan cevizi yağı düzenli kullanım sonucunda olumlu etkiler göstermektedir.
Saçın nemsizlik sorununu ortadan kaldırır.
Saç tellerini besler.
Saç tellerinin zayıflamasını engeller.
Saçın daha hızlı uzamasını sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?
Hindistan cevizi yağı hindistan cevizinden elde edilen doğal bir yağdır. Beyaz renge sahip olan bu yağ henüz olgunlaşmamış Hindistan cevizlerinden elde edilmektedir. 24 derecenin altında ki ortamlarda katı formda bulunurken 24 derecenin üzerinde ki ortamlarda sıvılaşmaktadır. Vücut, saç ve cilt bakımında yoğun olarak tercih edilen Hindistan cevizi yağı içerisinde birçok mineral barındırmaktadır. Aynı zamanda diş bakımında da kullanılabilen Hindistan cevizi yağının diş etlerini güçlendirerek dişleri beyazlattığı bilinmektedir. %87’si doymuş yağ olan Hindistan cevizi yağı kullanım şekline göre belirlenerek uygulanmalıdır. Anti bakteriyel özelliği sayesinde cilt bakımının vazgeçilmez adımlarından birini oluşturduğu bilinmektedir. Tamamen doğal içeriğe sahip olan Hindistan cevizi yağı yemeklerin içerisinde de kullanılabilmektedir.