Güneş Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hem yaz aylarında hem de kış aylarında cildinize en iyi şekilde koruyabilmek için güneş kremi tercihi yapmanız gerekir.

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte cilt daha hassas bir hale gelmeye başlar. Güneş içerisinde bulunan UV ışınları ise cilde ciddi oranda zarar verir. Bu zararlı etkiden korunabilmek için güneş kremini düzenli bir şekilde kullanmak gerekir. Güneş ışınları yanık ve cilt renginde değişiklik gibi cilt problemlerine sebep olabilir. Uzun süre dikkat edilmediği zaman cilt kanseri oluşumuna bile sebep olur. Açık ten rengine sahip olan kişiler ve bebekler güneş ışınından en çok etkilenen kişilerdir. Aynı zamanda güneşe alerjisi olan kişilerde ciddi oranda etkilenirler. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak daha sağlıklı bir cilt yapısına ulaşabilmek için düzenli bir şekilde güneş kremi tercih etmek gerekir. Peki, güneş kremi tercih ederken nelere dikkat etmek gerekir? Cilt tipinizi göz önünde bulundurarak güneş kremi tercih etmeye büyük bir önem göstermeniz gerekir. Doğru güneş kremi tercih edilmediği zaman güneş ışınlarından korunmak mümkün olmaz.

Cilt Tipine Uygun Güneş Kremi

Güneş kremi tercihinde bulunurken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri cilt tipine uygun olarak seçilen güneş kremleri olmaktadır. En doğru korumayı sağlayabilmek için cilt tipinize uygun olan güneş kremlerinde tercih etmelisiniz. Yağlı cilde sahip olan kişiler için farklı, kuru cilde sahip olan kişiler için ise farklı güneş kremleri önerilir. Cildiniz ile uyumsuz güneş kremleri tercih ettiğiniz zaman alerjik reaksiyonlara ortaya çıkabilir. İlk olarak cilt doktorunuza başvurarak cilt tipinize uygun olacak kremi alabilirsiniz. Bu şekilde çok daha faydalı bir sonuç almak mümkün olur. Yağlı ciltlere sahip olan kişilerin su bazlı güneş kremleri kullanması çok daha ideal bir tercih olur. Kuru ciltlere sahip olan kişiler ise nemlendirici içeren güneş kremlerini tercih ederek daha parlak ve canlı bir cilt görünümüne sahip olup, güneş ışınlarından da büyük oranda korunmuş olurlar.

Krem İçeriğini İnceleyin

Kozmetik ürünleri tercih ederken yapılan en büyük hatalardan biri içeriğinin iyi bir şekilde incelenmemesidir. Geniş spektrumlu olan kremleri tercih ederek UVA ve UVB ışınlarına karşı en büyük kurmayı sağlamak mümkün olur. UVA ışınları cilt renginde koyulaşma ve güneş lekesi gibi oluşumlara sebep olurken, UVB ışınları ise cilt kanseri oluşumunu tetikleyen zararlı ışınlardan biridir. Güneş kremi tercihi yaparken mutlaka içeriğine iyi bir şekilde bakmak gerekir. Titanyum dioksit ve çinko oksit bulunduran güneş kremleri çok daha üstün bir koruma sağladığı için bu kremleri tercih etmeye büyük bir önem göstermek gerekir. Aynı zamanda güneşin zararlı etkileri olan UV ışınlarına karşı bariyer oluşturup, cildi tam anlamı ile korumaktadır. İçeriğine bakılmadan tercih edildiği zaman üstün koruma sağlayan kremleri tercih etmek mümkün olmaz.

Koruma Faktörü Belirleme

Güneş kremi tercihi yaparken cilt hassasiyetinize bağlı olarak koruma faktörü belirleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. SBF değeri güneş kremi tercih ederken dikkat edilmesi gereken içerikler arasında yer alır. SBF değeri güneş kreminin koruma faktörü olarak da adlandırılabilir. İnsanların güneş kremi ile ilgili bildikleri en büyük yanlış ise yüksek faktörlü olan güneş kremlerinin daha üstün koruma sağlaması yönündedir. Yüksek faktöre sahip olan güneş kremleri daha uzun süre koruma sağlar fakat daha üstün bir koruma sağlamaz. 30 faktöre sahip bir güneş kremi 2,5 saate yakın bir koruma sağlar ve %100 olacak şekilde koruma imkânı sağlar. Yaz aylarında sağlıklı bir şekilde bronzlaşmak için mutlaka 30 faktör güneş kremlerini tercih etmeniz gerekir. Kısa süre içerisinde güneşten etkilenen kişiler ise geniş spektruma sahip, yüksek faktörlü güneş kremlerini tercih ederler. Bu şekilde koruma faktörü belirleyerek cildiniz ile en uygun olan güneş kremini tercih edebilirsiniz.

Üretim ve Son Tüketim Tarihine Dikkat Edin

Üretim ve tüketim tarihi her üründe olduğu gibi güneş kremi tercihi yaparken de dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Tarihi geçmiş güneş kremleri kullanmak cildinize ve yüzünüzde bulunan organlara çeşitli zararlar verebilir. Rafta çok fazla bekleyen güneş kremlerinin koruma içeriği azalmaya başlar. Yakın tarihte üretilmiş olan güneş kremlerinde tercih ederek üstün koruma imkânına ulaşmak mümkün olur. Aynı zamanda son kullanım tarihi geçmiş ya da geçmek üzere olan güneş kremlerinden de kesinlikle uzak durmak gerekir. Aynı zamanda güneş kremlerinin son kullanma tarihine yaklaşmadan bitirilmesi de büyük bir fayda sağlar. Güneş kreminin son kullanma tarihi bittiği zaman kullanmadan çöpe atmanız gerekir. Son kullanma tarihi geçmiş olan güneş kremlerini de kullandığınız zaman güneş ile temas ettiği gibi cildinize çeşitli zararlar verir.

Zamanlamaya Önem Verin

Güneş kremi faktörüne bağlı olarak ne kadar süre güneş altında dayanıklı olabileceğini öğrenmek mümkün olur. Güneş ışığına çıkmadan yarım saat önce cildinize güneş kremi uygulayıp tamamen cildiniz ile temas etmesini sağlayabilirsiniz. Suya girdiğini zaman hala koruma etkisini sağlayabilmek için güneş kremini 2 saatte bir olmak üzere yenilemek gerekir. 30 faktör bir güneş kremi iki buçuk saat koruma gösterir. Süre dolduktan sonra mutlaka yenilemek gerekir. Fakat güneş kreminin üzerine yeniden kullanmak uygun değildir. Bu sebeple cildinizdeki güneş kremini çıkardıktan sonra yenisini sürmeye dikkat ediniz. Uzun süreli bir koruma sağlamak istiyorsanız daha yüksek faktörlü güneş kremlerinde tercih edebilirsiniz. Bir defa sürdüğünüz güneş kreminin gün boyu sizi koruması mümkün değildir. Bu sebeple zamanlamaya çok büyük bir özen göstermek gerekir. Tüm bu kurallara dikkat edildiği zaman cildinize en uygun olan güneş kremini seçip, güneş ışınlarına karşı üstün bir koruma imkânı sağlayabilirsiniz.