Göz Altı Morluklarından Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Göz Altı Morluklarından Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Göz altı morlukları çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelmektedir. Özellikle yorgunluk ve düzensiz beslenme gibi durumlar göz altında oluşabilecek morluklara sebep olmaktadır.

Sağlıksız beslenme, uyku bozukluğu, alkol ve stres durumları gözleri ciddi oranda etkiler. Çevresel faktörlerden kaynaklı olarak ve göz altı morlukları meydana gelebilir. Genetik olarak meydana gelen göz altı morlukları dışında diğer sebeplerden kaynaklı olan morluklar doğal yöntemler ile birlikte ortadan kalkabilir. Çeşitli sağlık problemlerinden dolayı da meydana gelmiş olabilir. Böyle bir problem ile karşı karşıya kaldığınız zaman ilk olarak bir doktora başvurup hangi sebepten dolayı olduğunu öğrenip, daha sonra doğal yöntemlere başvurmak gerekir. Doğal maddeler içerisinde yer alan maddelerden kaynaklı olarak göz altı torbaları ve morlukları kısa sürede ortadan kalkar.

Salatalık ve Patates

Göz altı morlukları denildiği zaman akla ilk gelen maskeler dan biri salatalık ve patates ile yapılan maskedir. Morlukların ortadan kalkması adına büyük bir fayda sağlamaktadır. Uykunuzu tam alamadıysanız ya da yorgun bir gün geçiriyorsanız gözlerinizin altında morarma ve şişlik gibi durumlar söz konusu olabilir. Böyle bir durumda patates ya da salatalığı büyük dilimler halinde kesip buzdolabına atınız. Soğuduktan sonra göz kapaklarınızın üzerine yerleştirerek hem gözlerinizin dinlenmesini sağlayıp hem de göz altında oluşan morluklara ortadan kaldırmanız mümkün olur. 15 ile 20 dakika arasında bekletmek gerekir. Fakat salatalık uygulayacaksınız 25 dakikaya kadar bekletmeniz mümkündür. Günün yorgunluğunu atmak için de ideal bir yöntem olur. Yoğun iş temposu ile çalışan kişilerin her akşam gerçekleştirmesi gereken işlemlerden biridir.

Limon ve Badem Yağı

Limon cildi besler ve nemlenmesine yardımcı olur. Badem yağı ise limonun asit etkisini kırmasından kaynaklı olarak büyük bir fayda sağlamaktadır. Her ikisini bir araya getirerek maske oluşumunu gerçekleştirmek gerekir. Bir süre beklettikten sonra göz altlarınıza yavaş bir şekilde uygulayınız. Fakat bu işlemi gerçekleştirirken gözlerinize çok yakın olacak şekilde yapmamaya özen göstermeniz gerekir. Masaj yaparak uyguladıktan sonra 10 ile 15 dakika arasında bekletip, daha sonra ılık su yardımı ile temizlemeniz gerekir. Limon suyunda aşırıya kaçtığınız zaman kızarıklık ve tahriş gibi durumlar gözlenebilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına limon ayarını iyi yapmak gerekir. Gözünüze girdiği zaman bol su ile yıkayınız. Haftada 3 ya da 4 defa yapıldığı zaman bir ay içerisinde etkisini görmeniz mümkün olur.

Soğuk Kaşık 

Göz altı morluklarına doğal yöntemler denildiği zaman akla ilk gelen soğuk kaşık yöntemi olmaktadır. Son derece etkili yöntemlerden biri olan soğuk kaşık yöntemi, oluşan morlukların daha belirgin bir hale gelmesini engeller. 2 adet yemek kaşığını soğuk suya tutarak daha sonra göz altlarınıza yerleştirmeniz gerekiyor. Kaşıkları buzdolabına atıp 5 dakika bekletmek de ideal bir yöntem olabilir. Bu şekilde göz altlarını da kan dolaşımı hızlı alacağı için renk açılımı sok konusu olur. Bu işlemi her sabah yaparsanız uykudan uyandığınızda oluşan şişliklerden kurtulmanız da mümkün olur. Aynı zamanda göz çevresinde oluşan kırışıklıkları ortadan kaldırmak için de son derece etkili bir yöntem olmaktadır. Olumlu bir etkiye görebilmek adına mutlaka düzenli bir şekilde kullanmanız gerekir. Aksi takdirde olumlu bir etkiye görmeniz mümkün olmaz.

Papatya Çayı

Oluşabilecek göz altı morluklarına karşı en etkili doğal yöntemlerden bir diğeri ise papatya çayı olmaktadır. Daha etkili bir sonuç alabilmek için ilk olarak 1 adet patatesi rendeleyip göz çevrenizde yarım saat kadar bekletmeniz gerekir. Daha sonra patatesi yüzünüzden çıkarıp papatya yağı ile yüzünüzü 3 ya da 4 defa yıkamalısınız. Bu işlemi haftada 2 defa gerçekleştirdiğiniz zaman göz altı morarmalarınızın azaldığını görmeniz mümkün olur. Hem kadınlar hem de erkekler için uygun olan doğal yöntemlerden biridir. Aynı zamanda papatya çayı cildinizi besleyici için daha pürüzsüz bir cilt görünümüne kavuşmanız de mümkün olur. Düzenli bir şekilde gerçekleştirerek en kısa zamanda olumlu bir etki almak mümkün olur. Bir ay kadar düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman son derece etkin bir sonuç ortaya çıkar.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Göz altı şişlikleri ve morarmaları konusunda en büyük fayda sağlayan doğal yöntemlerden bir diğeri ise üzüm çekirdeği yağı olmaktadır. Cildi tahriş etme olasılığı düşük olduğu için direkt cilde uygulanması uygundur. Bu sebeple göz altı morlukları için son derece fayda sağlayan ve tercih edilen yöntemlerden Biri haline gelmiştir. Gözaltında bulunan damarları güçlendirir ve şişlik, morarma gibi problemleri ortadan kaldırır. Bu yağı kullanırken çok fazla kullanmamaya özen göstermek gerekir. Aksi takdirde tahriş gibi problemler meydana gelebilir. Bir parmağınızın ucuna birkaç damla üzüm çekirdeği yağı alarak göz çevrenize ve göz altlarınıza nazik hareketler ile uygulamanız gerekir. 2 ya da 3 hafta içerisinde düzenli olarak uygulandığı takdirde etkisini görmeniz mümkün olur. Üzüm çekirdeği yağı etkisi kanıtlanmış olan doğal yöntemlerden biridir.

Maydanoz 

Maydanoz insan vücudu için son derece gerekli olan besinlerden biridir. Hazırlanışı da son derece kolay olduğu için gönül rahatlığı ile tercih edilmesi gereken doğal yöntemler arasında yer alır. Göz altında oluşan morlukları ve şişlikleri kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırır. Bir tutam maydanoz ile 3 yemek kaşığı yoğurt birbirine karıştırılır ve daha sonra mikser yardımı ile küçük parçalara bölünür. Bu işlemin gerçekleştirilmesi ile birlikte maske kıvamında bir karışım elde edilir. Göz altlarına ince bir tabaka halinde sürüldükten sonra 20 ile 25 dakika arasında bekletmeniz gerekir. Bu işlemi uyumadan önce gerçekleştirirsiniz çok daha büyük bir fayda sağlayabilirsiniz. Haftada en az bir defa uygulayarak kısa bir süre içerisinde etkisi ile karşılaşmanız mümkün olur. Hem kadınlar hem de erkekler için uygun olan doğal maskelerden biridir. Maydanoz ve yoğurt cilt için son derece faydalı olan besinlerdir. Göz altı morluklarını kaldırmanın yanı sıra cildin beslenmesine ve pürüzsüz bir görünüm elde etmesine de yardımcı olur.

Elma

Göz altı morlukları konusunda büyük bir fayda sağlayan elma kolay bir şekilde hazırlanıp uygulanır. İlk olarak katı meyve sıkacağı içerisinde 1 adet elmayı koyarak suyunu çıkarıp, pamuk yardımı ile göz altlarınıza ve çevresine uygulamanız gerekir. Yüzünüzün tamamına uygulamanız için de uygun bir maskedir. Herhangi bir sağlık probleminden kaynaklı olarak göz altı morlukları problemi yaşıyorsanız uzman bir hekime başvurmanız gerekir. Fakat çevresel kaynaklı olarak meydana geliyor ise elma suyunu her akşam uygulayarak göz altı morluklarını ortadan kaldırmanız mümkün olur. Elma sayesinde daha canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmanız da mümkün olur. Göz altı morluklarına karşı doğal yöntemler arayan kişilerin en fazla tercih ettiği yöntemler arasında yer alır. Bir ay kadar düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman cildinizde oluşan pozitif yönde ki etkiyi görmeniz mümkün olacaktır. Elmanın içerisinde yer alan besinlerden kaynaklı olarak cilt üzerinde oluşan gözenekler küçülmeye, kırışıklıklar da zamanla açılmaya başlar.