Fındık Yağı Nedir? Saç Ve Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Fındık Yağı Nedir? Saç Ve Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Fındık yağı fındık ağacı meyvesinden elde edilen oldukça şifalı bir yağdır. Salata ve yemeklerde kullanıldığı gibi bakım ürünü olarak da kullanılabilmektedir.

Fındık Yağı Nedir?
İçerisinde barındırdığı e vitamini, potasyum, magnezyum ve b vitamini ile birçok fayda sağlamaktadır. Zengin besin değerine sahip olan fındık yağı cildin nemlendirilmesi ve dolgunlaştırılması için yoğun olarak tercih edilmektedir. Tüketilebilir bir yağ olması cildin içerden beslenebilmesine olanak sağlamaktadır. Cilt ve saç bakımı için farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Günümüzde kullanımı oldukça yaygın olan fındık yağı yoğun bir yağdır. Bu sebeple kullanırken dikkatli olunması gereklidir. Aktarlardan kolayca temine dilebilen fındık yağı doğal bir antioksidan içeriğine sahiptir.

Fındık Yağı Cilt İçin Nasıl Kullanılır?
Fındık yağı antioksidan içeriği sayesinde cilt kusurlarını minimum seviyeye indirmeye olanak sağlamaktadır. Cilt yüzeyindeki aktif sivilcelerin giderilmesine ve sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olmaktadır. Yoğun içerikli bir yağ olduğundan cilt yüzeyinde kullanımında aşırıya kaçılmaması gereklidir. Az miktarda fındık yağı uygulanması sonuçların kısa süre içerisinde alınabilmesi için yeterlidir. E vitamini ve yağ asitleri içeren fındık yağı hassas cilt tipi için de uygundur. Fındık yağı kuru, karma ve yağlı cilt tipinde de rahatlıkla kullanılabilmektedir. Özellikle yağlı cilt tipine sahip kişiler fındık yağının cildi olduğundan daha fazla yağlandıracağını düşünmektedir. Bu bilinen yanlışın aksine fındık yağı cildin yağ dengesini sağlamaktadır. Yağlı cilt tipine sahip kişiler haftada 3 kez fındık yağını kullanabilmektedir. Cildin ihtiyaçları doğrultusunda fındık yağının kullanım şekline ve miktarına karar verilmesi gereklidir. Cilt yüzeyinde akne veya leke probleminin giderilebilmesi için kusurlu olan bölgeye uygulanması yeterlidir. Fındık yağı farklı yağlar ile karıştırılarak da kullanılabilen bir yağdır. Fındık yağını ilk kez kullanacak kişiler öncelikle kolun iç kısmında fındık yağını denemelidir. Kolun iç kısmına sürülen fındık yağı deri yüzeyinde 24 saat bekletilerek sonuçlarına bakılmalıdır. Eğer deri yüzeyinde herhangi bir reaksiyon olmaz ise fındık yağı cilt yüzeyine de uygulanabilir.

Fındık Yağının Cilde Faydaları
Fındık yağı zengin içeriği sayesinde oldukça faydalı yağlar arasında yerini almıştır. Düzenli kullanımda saç ve cilt bakımının en önemli destekçisi haline getirilebilmektedir. Cildin beslenmesi ve kusurlarının giderilebilmesi için düzenli kullanımı tavsiye edilmektedir. Cilt bakımı rutinine eklenmesi gereken fındık yağı cildin yağ ve nem dengesini sağlamaktadır.

 • Cilt yüzeyinde oluşan aktif sivilceleri giderir.
 • Cilt yüzeyinde ki lekelerin rengini açar.
 • Cilt tonunu eşitler.
 • Cildin yağ dengesini sağlar.
 • Cildi besleyerek sağlıkla parlamasına neden olur.
 • Kolajen üretimini arttırır.
 • Cilt yüzeyinde görülen kırışıklıkları yok eder.
 • Yaşlanma belirtilerini geciktirir.
 • Cildi nemlendirir.
 • Cildin kurumaya bağlı olarak kızarmasını ve pullanmasını engeller.
 • Cilt yüzeyinde ki bakterileri yok eder.
 • Gözenekleri sıkılaştırır.
 • Cildin esnekliğini arttırır.
 • Sarkmayı önler.


Fındık Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?
Fındık yağının saç için kullanımı oldukça yaygındır. Saç köklerinin beslenmesi ve saç tellerinin onarılması için tavsiye edilen bir yağ çeşididir. İçerisindeki besleyici vitamin ve mineraller sayesinde saçın nemlendirilmesine olanak sağlamaktadır. Fındık yağının saç için birbirinden farklı kullanım çeşitleri mevcuttur. Yağ saç diplerine direkt olarak uygulanabileceği gibi şampuan ile karıştırılarak da kullanılabilmektedir. Kullanım şekli kişinin kendi ihtiyaçları doğrultusunda karar vermesi gereken bir unsurdur. Saç tellerinin onarılmasında oldukça etkili olan fındık yağının etkilerinin görülebilmesi için düzenli kullanım oldukça önemlidir. Saç maskesi olarak kullanılabilen fındık yağının aşırıya kaçılmadan uygulanması gereklidir. 10 günde bir saç diplerine masaj yapılarak uygulanması saç köklerini besleyerek kan dolaşımını arttırmaktadır. Saçın yumuşamasına olanak sağlamasına karşın sürekli olarak yapılması tavsiye edilmemektedir. Saç maskesi dışında duş sonrasında nemli saça serum olarak da uygulanabilmektedir. Saç diplerine değdirmemeye özen gösterilerek saç uçlarına fındık yağı uygulanması saç tellerinin yumuşamasına ve aynı zamanda beslenmesine yardımcı olmaktadır.

Fındık Yağının Saç İçin Faydaları
Kuru, cansız ve mat görünen saçlar kişinin özgüvenini düşürmektedir. Kadınlar özellikle saçlarının bakımlı ve hacimli görünmesine oldukça önem vermektedir. Fındık yağının düzenli kullanılması saç tellerinde ciddi bir değişime olanak sağlamaktadır. Fındık yağının saç üzerinde ki etkisinin görülebilmesi için en az bir aylık düzenli kullanım gereklidir. Doğru miktarda fındık yağının doğru uygulama ile sonuçları muazzamdır. Saç bakımı rutininin vazgeçilmez içeriklerini barındıran fındık yağı saçların hacimli ve parlak görünmesine yardımcı olmaktadır.

 • Saç tellerini onararak çatallaşma görüntüsünü giderir.
 • Saçların parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.
 • Saç köklerini besleyerek saç dökülmesini azaltır.
 • Saç diplerinde kabuklanma sorunu yaşanmasının önüne geçer.
 • Kırılmış ve cansız görünen saç tellerini besler.
 • Saç tellerini içerden onararak saçların hacimli görünmesine yardımcı olur.
 • Saç tellerini yumuşatır.