Bu Yağlar Sağlığınız İçin Faydalıdır

Bu Yağlar Sağlığınız İçin Faydalıdır

Yüksek yağlı yiyecekler yemek kalbe zarar verir: Bu inanış doğrudur ve günümüzde hala devam etmektedir. Ancak yağ kendi başına sağlıksız değildir. Doğru yağı seçmek aslında kalbiniz için iyi bir şey yapmaktır.

Kardiyologlar, sağlıklı bir kalp için uzun süredir Akdeniz mutfağını tavsiye ediyorlar. Bu pizza, makarna ve ızgara et anlamına gelmez, bol miktarda sebze, baklagil, marul, meyve, tam tahıllı ürünler, balık, kuruyemiş ve bitkisel yağlar içeren bir diyet anlamına gelir. Tereyağı, krema, peynir veya et şeklindeki hayvansal yağ, Akdeniz diyetinde yalnızca ölçülü olarak servis edilir.

Sağlıklı Yağlar Kalp Hastalığını Önlemeye Yardımcı Olabilir

Kalp uzmanları, Akdeniz mutfağına yönelik bir diyetin kalp krizi ve diğer kalp ve damar hastalıkları riskini azaltabileceğini gösteren çok sayıda çalışmaya işaret ediyor. Zeytinyağı ve fındık gibi bitkisel yağlar kalbin korunmasında önemli rol oynuyor. 2013 yılında İspanya'da Akdeniz diyeti ile kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yönelik bir çalışma yapılmıştır.

Kalp veya damar hastalığı olmayan, riskli 7.400'den fazla kişi rastgele üç gruba ayrıldı:

  • Günde ek 50 gram zeytinyağı ile Akdeniz diyeti
  • Günde 30 gram ek fındık içeren Akdeniz diyeti
  • Yağı azaltılmış Akdeniz yemekleri diyeti uyguladılar.

Sızma zeytinyağı veya fındık ile desteklenen sınırsız kalorili Akdeniz diyeti yoluyla kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yönelik bu ilk, büyük ölçekli, randomize beslenme çalışmasında, ciddi kardiyovasküler hastalık riskinde yüzde 30 azalma vardı. Özellikle yağı azaltılmış diyete kıyasla.

Uzmanlara göre, bu sonuçlar, 570.000'den fazla kişi üzerinde uzun yıllar boyunca yürütülen gözlemsel çalışmaları doğruluyor ve bu, Akdeniz diyetinin kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi için olumlu faydalarına da işaret ediyor.

Hangi Katı ve Sıvı Yağlar Özellikle Sağlıklıdır?

Doğru yağları kullanmak önemlidir. Hayvansal yağlar ve tereyağı, aynı zamanda hurma yağı, daha elverişsiz doymuş yağlar arasında yer alırken, zeytinyağı, kolza tohumu yağı ve diğer bazı bitkisel yağlar, avantajlı tekli doymamış veya çoklu doymamış yağlar arasındadır. Et söz konusu olduğunda, kahvaltılık et, terbiye edilmiş veya tuzlanmış et ve sosis önerilmemektedir. Kırmızı et sadece haftada iki kez menüde olmalıdır. Beyaz etli kümes hayvanları ve balık daha sağlıklıdır.

Hayvansal Yağlar Neden Kalbe Zarar Verebilir?

Hayvansal yağlar, kolesterolü yüksek olduğu için kalp sağlığı açısından zararlıdır. Her şeyden önce: Kolesterol vücut için hayati öneme sahiptir, hem HDL kolesterol hem de LDL kolesterol. Bu nedenle karaciğer kendi başına kolesterol üretebilir. Ancak: Çok fazla kolesterol sağlıksızdır. Kandaki uzun süreli yüksek kolesterol seviyesi, kalp hastalığı için risk faktörlerinden biridir. Kan damarlarının duvarlarında tortular ve hasar meydana getirir. Uzmanlar bu uyarıyı, "Bugün bildiğimiz kadarıyla, her gün 300 miligramdan fazla kolesterol tüketilmemelidir" diye vurguluyor.

Bu miktara hızlı bir şekilde ulaşılabilir:

  • 1 yumurta: yaklaşık 240 miligram kolesterol
  • 100 gram tereyağı: yaklaşık 220 miligram kolesterol
  • 100 gram karaciğer sosis: yaklaşık 170 miligram kolesterol
  • 100 gram peynir: yaklaşık 100 miligram kolesterol
  • 100 gram sosis: yaklaşık 100 miligram kolesterol
  • 100 gram çırpılmış krema: yaklaşık 80 miligram kolesterol

HDL Kolesterol LDL Kolesterolü Kontrol Altında Tutar

Akdeniz diyeti, kolesterol seviyelerini dengede tutmaya yardımcı olur. Kuruyemiş, balık ve bitkisel yağlardaki doymamış yağ asitleri "kötü" LDL kolesterolü büyük ölçüde azaltmaya ve "iyi" HDL kolesterolü büyük ölçüde artırmaya yardımcı olur. Baklagillerde, tam tahıllı ürünlerde ve sebzelerde bulunan lif, aynı zamanda kolesterol açısından dengeyi de destekler. Ve: sebzeler, meyveler, salatalar, pirinçler ve patatesler kolesterol içermez.

Ne Kadar Yağ Sağlıklı?

Bitkisel yağlarla yemek yapmak ve çerez olarak kuruyemiş atıştırmak sağlıklıdır. Bununla birlikte sağlıklı yağlara da dikkat edilmelidir. Yağ, kalori bakımından çok yüksektir. Altmış gram zeytinyağı, günlük kalori ihtiyacının önemli bir parçası olan yaklaşık 530 kilokalori içerir. Vücudun günlük kalori ihtiyacını defalarca aşan herkes kilo alır. Buna karşılık, aşırı kilolu olmak metabolik sendromla ilişkilidir. Metabolik bozukluk, artan kan basıncı, kan şekeri ve kan lipid değerleri ile ilişkilidir. Ayrıca vücuttaki iltihaplanma seviyeleri artar. Metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalıklar ve kalp krizi riskini artırır.