Bebeklerde Açık Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bebeklerde Açık Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık kalp ameliyatının bebeklerde yapılmasını öngören uzman doktorların, öncesi ve sonrası ile ilgili hasta yakınlarını bilgilendirmekte oldukları görülecektir.

Buna göre bebekler açık kalp ameliyatı risklerinin neler olduğunu ve sonrasında nasıl davranılması gerektiğini merak edenler için sizlerle bu yazımızı paylaşacağız. Dikkatli bir biçimde yapacağınız incelemeler sayesinde bebeklerde açık kalp ameliyatı ile ilgili bilgilere hızlıca ulaşmış olacaksınız.

Hamilelikte bebekte kalp tehlikesini anlamak!

Doğumsal olarak oluşan bebeklerde kalp hastalıklarında detaylı bir şekilde ultrason istendiğinde bazı belirlemeler yapılmaktadır. Böylece yapılacak olan ameliyatlara doğar doğmaz başlanmaktadır. Yaşamak için ihtiyaç duyulan oksijenin, tüm organlara taşınması esnasında, doğumsal bir kalp hastalığı olması halinde miktarı düşecektir. Bununla birlikte temiz kanın içerisine karışacak olan kirli kan, mavimsi veya mor bir renge dönüşecektir.

Bu sayede bebeğinizin dudak çevresinde oluşan renk değişimleri, parmak uçlarında veya tırnak diplerinde de kendisini gösterecektir. Bazı durumlarda ise beslenme halinde efor sarf ettiği sırada ortaya çıkmaktadır.
Sizler de bebeklerinizde bu tür belirtileri gördüğünüzde hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora götürmeli ve erken tanı konmasının hayat kurtaracağını unutmamalısınız.
Bazı durumlarda bebeğin yaşına gelmesi beklenmeden hemen ameliyata alınmaktadır. Böylece zaman kaybetmeden müdahale edilmesine olanak verilmektedir. Tanı konmasının ardından açık kalp ameliyatı yapılarak, tüm sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik adımlar atılmaktadır.

Eğer ağır seyreden bir rahatsızlığının olduğu görülüyorsa, bu durumda öncelikle anjiyoya yer verilmekte olup, sonrasında ise açık kalp ameliyatına alınmaktadır. Açık kalp ameliyatı sonrasında ise bebeğin enfeksiyon kapmamasına özen gösterilmelidir. Hasta ziyaretlerini kabul etmemeye dikkat etmesi gereken ailelerin, hastalık bulaşma ihtimaline karşı da temkinli davranmaları gerekmektedir.

Bebeklerde görülen doğumsal kalp hastalıkları nelerdir?

Fallot tetralojisi, büyük arter transpozisyonu, hipoplastik sol kalp sendromu ve hipoplastik sağ kalp sendromu gibi hastalıklar bebeklerde doğumsal olarak görülen kalp hastalıkları arasında yer almaktadır. Ciddi olan bu hastalıkların, kalp naklini gerektirdiğine de dikkat çekilmekte olup, hastalığın seyrine göre kararların uzman doktorlar tarafından verildiği görülmektedir. Bu nedenle vakit kaybetmeden bebeklerinizi muayene ettirmeniz ve tedavisine başlamanız gerekecektir. Bebeklerde açık kalp ameliyatı, riskleri ve sonrası hakkında uzmanlardan fikir almayı da ihmal etmemelisiniz.