Bal Yüze Sürülür Mü? Balın Cilde Faydaları Neler? Ballı Maske Tarifleri!

Ciltteki birçok sorunu ortadan kaldırmak için doğadan gelen mucizeyi kullanmak uzmanların sık önerdiği yöntemlerden birisidir. Bu doğadan gelen mucizelerin arasında bal da vardır.

Hastalıkların kurtarıcı olan bal ile cildinizi güzelleştirmeye ne dersiniz? Sivilcelerden siyah noktalara, ciltteki çukurlardan ölü derilere kadar tüm cilt sorunlarını ortadan kaldıran balın cilde faydalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bal her evde bulunan kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan, arıların binlerce çiçeğin nektarını toplayıp getirdiği bir besindir. Vücut için yaşamsal değeri olan mineral, enzim ve aminoasitler açısından çok zengin önemli besin olan balın 10 gramın da tam 304 kalori bulunmaktadır. İçinde 15 çeşit şeker ile birlikte birçok aminoasit ve enzim bulunan bal da şeker hastalığı olan ya da aşırı kilosu bulunan insanlar tarafından doğal tatlandırıcı olarak da kullanılır. Bitkiler de bulunan ve etkili antioksidanlardan birisi olan polifenol açısından zengin olduğundan çeşitli hastalıklara karşı koruyan balı mutlaka sabahları bir kaşık ile tüketilmesi uzmanlarımız tarafından önerilir. MÖ 700 yılından beri medikal ve beslenme amaçlı olarak üretilen bal, mumyalama işleminden dini törenlere kadar halk arasından hazırlanan ilaçlardan yemeklere kadar çok geniş kullanım alanına sahiptir.

Yapılan araştırmalara göre bal, cilt yaraları, enfeksiyonlu cilt sorunları, egzama ya da mantar tedavisinde kullanılır. Belirgin bir yan etkisi olmayan bal gönül rahatlığı ile insanlar tarafından uygulanabilir. Fakat sık rastlanan polen alerjisi bal kullanımının sırasında alerjik reaksiyonlara da yol açabilir. Bu alerjik reaksiyonlar, cildin pullanması, cilt kuruluğu ve tahriş olarak görülür. Bala karşı alerjiniz olup olmadığını denemek için elimizin üst kısmında küçük alana sürüp 3-4 saat bekleterek test edebilirsiniz.

Direkt olarak yüze bal sürülebileceği gibi çeşitli karışımlarla hazırlanan bal maskeleri birçok cilt sorununun kısa zamanda ortadan kalkmasını sağlar. Bal akneli ve sivilceli ciltlerde ise bu sorunlara bağlı olarak izlerin azalmasına yardımcı olur. Anti aging niteliğinde olan bal, kaz ayakları, kırışıklıklar gibi problemler için de son derece faydalıdır.

Son zamanlarda özelliklede akne tedavilerinde kullanıldığı gözlemlenen bal aynı zamanda kolajen desteği sağlar. Cildin onarımına etki sağlayan bal, yeni yeni hücrelerin de oluşmasını sağlar. Gözenekleri temizleyerek siyah nokta oluşumunu önler.

BAL CİLDE NASIL UYGULANIR?

Cildi Nemlendiren Bal Maskesi

  • 1 tane şeftali.
  • 1 yemek kaşığı ile bal.

Hazırlanışı

Şeftalinin kabuklarını soyalım ve çekirdeklerini çıkararak rondodan geçirelim. Püre haline getirelim. Daha sonra şeftali püresine balı ekleyelim ve iyi bir şekilde karıştırarak maskeyi hazır hale getirelim. Parmaklarınız ile masaj yaparak yüzünüze güzelce uygulayın. Yaklaşık 30 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

GÖZENEKLERİ TEMİZLEYEN, BAL MASKESİ

Malzemeler

  • 1 tane elma
  • 5 yemek kaşığı ile bal

Hazırlanışı

Elmanın kabuklarını soyalım ve çekirdeklerini ayıkladıktan sonra mikser de balla beraber iyi bir şekilde kıvama gelene dek karıştıralım. temiz cilde direkt uygulayın. Ortalama olarak 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Maskeyi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

10 YAŞ GENÇLEŞTİREN BALLI MASKE

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı ile bal
  • 1 yumurtanın akı

Hazırlanışı

Öncelikle yumurtanın akını ayıralım. İyi bir şekilde köpürtelim. Daha sonra balı ilave edelim biraz bekleyelim. Maskeyi yüzümüze özelliklede kaz ayaklarının olduğu bölgelere iyice yedirelim. Yaklaşık 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile iyi bir şekilde temizleyelim ve durulayalım. Bu maskeyi de haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.