Güneş Lekelerinin Tedavisi Var mı?

Güneş Lekelerinin Tedavisi Var mı?

Güneş lekeleri beyaz tenlilerin korkulu rüyası. Peki, güneş lekelerinin tedavisi var mı? İşte sorunuzun yanıtı…

Güneş lekeleri beyaz tenlilerin korkulu rüyası. Peki, güneş lekelerinin tedavisi var mı? İşte sorunuzun yanıtı…

Güneş ışınları ile cildinizde oluşan lekeler olabilir. Güneş lekelerinin tedavisi var mı sorusu, güneşten dolayı cildinde lekeler oluşmuş ve rahatsızlık duyan kişiler tarafından sık sık sorulur. Elbette lekelerden kurtulmak için uygulanabilecek olan çözümler var. Farklı teknikler ile, cildinizin durumuna göre, doktor önerileri ile mevcut olan cilt lekelerinden kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Cilt lekelerinde tedavi yöntemleri neler? İşte yanıtı…

Leke Açıcı Kremler

İlk akla gelen yöntemler arasında leke açıcı kremler var. Bu kremlerin kullanılması ile mevcut olan güneş lekelerinin renginde bir açılma olması söz konusu olabiliyor. Elbette sizin bu çözüm yöntemi ile ne kadar başarılı bir sonuç alacağınız, tamamen kullanacak olduğunuz kremlerin dışında lekelerin ne boyutta olduğu ile alakalı bir durumdur. Göz önünde bulundurmanız durumunda leke açıcı kremler sayesinde siz de sorunsuz bir şekilde cildinizi koruyabilirsiniz. Mevcut olan lekelerden de kurtulma imkanı bulabilirsiniz. Krem ile etkili sonuç almak kremin içeriği ve lekelerinizin derinliği ile alakalı olacak.

Leke açıcı kremlerin içeriği;

  • C vitamini
  • B3 vitamini
  • Traneksamik asit
  • Retinoik asit
  • Azeleik asit
  • Kojik asit
  • Niacinamid
  • Glikolik asit
  • Arbutin

Gibi maddeler ile ciltte leke açıcı kremler ile tedavinin uygulanması söz konusu olabiliyor. Leke tedavileri kapsamında güneş lekesi için önerilen kremler olabilir. Bu krem uygulamaları için doktor önerisinin olması önemlidir. Bunları göz önünde bulundurmanız halinde, uygulama sonrasında direkt olarak cildinizde mevcut olan lekelerin azalması sonucunu da elde edebilirsiniz.

Kimyasal Peeling

Cilt lekeleri için uygulanabilecek olan kimyasal peeling seçeneği de var. Peeling için uzman olan kişi tarafından içeriğin hazırlanması gerekiyor. Düzenli olan, bu alanda uzman olan kişi tarafından uygulama olması konusunda herhangi bir sorun yaşanmadan, mevcut olan lekelerin azalması sağlanabilir. Göz önünde bulundurarak siz de olumlu sonuç alabilirsiniz.

Derin lekeler için kimyasal peeling;

Kimyasal peeling uygulamaları, direkt olarak leke konusunda biraz daha ısrarcı olan lekeler için önerilir. Yani lekelerin daha derinde olması gibi durumlarda cilt lekeleri için kimyasal peeling uygulaması önerilenler arasında yer alıyor. Bunun dışında uygulanan TCA peeling olarak da uygulama olabiliyor. Hem deride olan hücrelerin soyulması hem de atılması, ciltte renk üretimini baskılamak açısından öneriliyor. Cilt dokularınıjn yenilenmesi sağlanıyor.

Enzimatik Peeling

Doktor kontrolünde uygulanan peeling yöntemleri arasında yer alıyor. Güneş lekeleri için enzimatik peeling uygulama yapılabiliyor. Bu uygulama amaç salgılanan melaninin koyu renge dönüşmesini sağlayan syrosinase enziminin baskılanmasıdır. Bu şekilde ciltt melanin oluşumunun azaltılmasıyla lekeler azalır.

Plazma (PRP) İşlemleri

Cildin gençleşmesi açısından uygulanan yöntemler arasında. Genel anlamda hem lazer tedavisinin hem de PRP işlemlerinin bir arada uygulanması öneriliyor. Bunu göz önünde bulundurup, doktorunuz tarafından ihtiyaç görülmesi durumunda lekeler için iki işlem düşünerek de kesin çözüm bulabilirsiniz. Uzman olan hekimin bu alanda inceleme yaparak karar vermesi en doğrusu olacaktır. Değerlendirip, siz de hizmet alabilirsiniz.

Lazer Tedavileri

Klinik olarak etkisi kanıtlanmış olan seçenekler arasında tıbbi yöntemler var. Bu alanda uzman olan doktor tarafından öncelikle inceleme olur. Ardından direkt olarak tedavi yöntemi konusunda bilgi verilir. Mevcut olan lekelerin iyileştirilmesi için gerekli olan lazer tedavileri olacaksa, direkt olarak lazer tedavisi ile lekelere çözüm doktor tarafından sağlanacaktır. Siz de doktor muayenesi olarak, cilt lekeleri ile alakalı olan sorunların çözümünü bulabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.