Yağ Fiyatlarına Zam Gelebilir: Yetkili İsim Açıkladı!

Yağ Fiyatlarına Zam Gelebilir: Yetkili İsim Açıkladı!

Ayçiçek yağına zam gelmeye devam edebilir. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’den moralleri bozacak bir açıklama geldi. Yağ’ın ham madde maliyetinin yükselmesinden kanyaklı %20’lik zam gelebilir.

 

Ayçiçek yağına zam gelmeye devam edebilir. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’den moralleri bozacak bir açıklama geldi. Yağ’ın ham madde maliyetinin yükselmesinden kanyaklı %20’lik zam gelebilir.

5e21b48f55427f1cdccef3be.jpg

Türkiye’de en hızlı zam gelen ürünlerden birisi de ayçiçek yağı olduğunu söylemek mümkün. Her ay yeni bir zamla karşı karşıya gelen yağ için yeni uyarılar geldi. Tahir Büyükhelvacıgil yaptığı basın açıklamasında, korona virüs salgın sürecinde yerli üretimin artması, kendi durumuna yeterlilik ve iklim değişikliği konularının öne çıkmasının altını çizdi. Türkiye’de en çok ithal edilen ürünler arasında yağlı tohumların yer aldığı belirtildi.

​​​​​​​650x344-uzmanindan-trans-yag-uyarisi-1581930921731.jpg

Tahir Büyükhalvacıgil, ayçiçek yağının rekoltesinde düşüş yaşandığını belirtmesinin yanı sıra 2 – 3 milyon ton ihtiyaç bulunmasına rağmen 2019 yılında 1,5 milyona yakın üretim yapıldığını belirtti. Büyükhelvacıgil sözlerine şunları ekledi, ‘’Ayçiçek yağının ürün eksikliği problem olmaya devam edecek. Geçen yıl çekirdek fiyatların 5 bin 300 liraya kadar gelmişti. Ham yağın fiyatı da ton başında 10 bin lira sınırını rahatlıkla aştı. Bu durum sadece Türkiye’nin eksikliği olmadığını söylemekte fayda var. Rusya ve Ukrayna gibi üreticilerde de kuraklık sebebinden kaynaklı olarak %20 ila %25 ar​​​​​​​asında düşüş yaşandı.

Ham yağın ton fiyatı 700 dolar civarına yaklaştı. Bugün itibari ile bu fiyat 1325 dolar seviyesine erişebildi. Bu durum oldukça ürkütücü. Doların da karşılıksız basılmasıyla emtia fiyatlarına yönelmenin büyük ölçüde olduğu biliniyor’’ dedi.

10yag-1.jpg​​​​​​​

‘’%20’lik Zam Gelebilir’’

Tahir Büyükhelvacıgil, yaptığı açıklamada en dikkat çeken nokta ise yeni bir zamlanmanın olması oldu. %20’lik bir zamın her an gelebileceği belirtildi. Büyükhelvacıgıl şunları ekledi, ‘’Rusya ve Ukrayna’nın dışarı mal vermemesi ve orada fiyatların yükselmesi bizleri de oldukça etkiledi. Türkiye’de uzun yıllar boyunca 5 litre yağ fiyat 25 lirayı geçmemişti. Şimdi baktığımızda ise 75 liraya kadar geldi. Bugün ham yağın oranın 10 bin lira olması da rafa yansımadı. O da kısa bir süre içerisinde yansıya bilir. Çünkü bizler ithal etme durumundayız başka çare yok. Önemli malın bulunabiliyor olması. Yoksa bu yağ fiyatlarını bile konuşmamızın anlamı olmaz.’’ Dedi.

5e21b48f55427f1cdccef3be-001.jpg​​​​​​​

‘’Fiyatları Bizden Kaynaklı Değil’’

Tahir Büyükhelvacıgil, yaptığı açıklamada fiyatların kendilerinden kaynaklı olmadığını belirtti. Başkan ise sözlerine şu şekilde devam etti, ‘’havaların iyi gitmesiyle birlikte eksiklik yaşanmayacağı vurgulandı. Yağ fiyatlarının yüksek olmasının sebebi bizlerden kaynaklı değil. Sektörün bunu yapmadığını bilmekte fayda var. Yağı, Rusya veya Ukrayna’dan ithal etmek durumundayız. Yıllarca bu tarihlerde yağların fiyatı 750 dolar fiyatındaydı. Bugün yokluk ve salgının etkisinden kaynaklı olarak 1325 dolar. Benim öngörüm önümüzdeki günlerde fiyatların artacağı yönünde’’ dedi.