​​​​​​​WhatsApp Kan Kaybetmeye Devam Ediyor

​​​​​​​WhatsApp Kan Kaybetmeye Devam Ediyor

WhatsApp kullanım ve gizlilik şartlarını güncellemesi ile birlikte, kullanıcılarının özel hayat ihlali gerekçesiyle uygulamayı kullanmayı bırakanların sayısı 35 milyonu geçti. Uygulamayı kullananların büyük bir bölümünü rakiplere kaptıran şirkette kara

WhatsApp kullanım ve gizlilik şartlarını güncellemesi ile birlikte, kullanıcılarının özel hayat ihlali gerekçesiyle uygulamayı kullanmayı bırakanların sayısı 35 milyonu geçti. Uygulamayı kullananların büyük bir bölümünü rakiplere kaptıran şirkette kara bulutlar dağılmak bilmiyor. Günden güne büyüyen kullanıcı göçü firmanın gelecek planlarını da alt üst etmiş durumda.

Rakiplerinin İşine Yaradı

WhatsApp kullanmayı bırakıp, telefonlarından silen milyonlarca kişi, diğer mesajlaşma uygulamalarını tercih edip, bunlara yönelmeye başladı. Telegram, Signal vb. gibi iletişim organlarını tercih eden kullanıcılar, gizliliğe önem verdikleri için bu geçişi sağladıklarını söylüyorlar. Telegram ve Signal ’in kullanıcı sayısında ki artışın nedeni, WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini sunduktan sonra insanların özel hayatlarının takip edileceği ve izleneceği endişesi ile kullanmayı bırakması olduğunu söyleyen yetkililer, bu durumun oldukça doğal olduğunu belirttiler.

screenshot-23.jpg

WhatsApp’ın söz konusu güncellemesi sonrasında, 7,5 milyon kullanıcıya sahip olan Signal ise bu durumdan bir hayli kazançlı çıkmış durumda. Asıl aslan payını Telegram kazanmış gibi görünüyor. 25 milyon takipçi kazanan şirkette, bu artış sevinçle karşılandı. Sadece Telegram ve Signal değil, diğer mesajlaşma seçeneklerini de tercih eden kişilerin sayısı da artmaya devam etmekte.

Şirketten Açıklama

WhatsApp’ın kıtalar arası sorumlusu, Niamh Sweeney İngiltere Parlamentosu Konseyinde bazı açıklamalarda bulundu. Sweeney ‘’ Hiçbir bölgede Facebook vb. uygulamalar ile veri paylaşımında bir değişiklik söz konusu değildir’’ açıklamalarında bulundu.   Güncellemede amaçladıkları iki şeye vurgu çeken Sweeney, yapılan iş mesajlaşmaları ile ilgili, bazı özellikleri geliştirmek ve bunun yanında hali hazırda ki politikalarını açıklamak ve şeffaflaştırmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Gaurdian gazetesinde yapılan bir haberde, App Annie’nin pazarlama ve tanıtım sorumlusu Amir Ghodrati; ‘’Bu tarz mesajlaşma uygulamalarında, böylesine yapılan değişiklikler anormal değildir, son dönemlerde şifreli mesajlaşma uygulamalarına talebin fazla olduğunu tespit ettik’’ diye konuştu. Ayrıca whatsaap’ı kullananların sayısının düşüşe geçmesi, bu yaşanan son olaydan önce başladığını da iddia etti.

WhatsApp Çözüm Arıyor

Kullanıcıların tepkileri üzerine şirket yetkilileri 8 Şubat olarak kararlaştırılan yeni sözleşme kabulünü, 15 Mayıs’a ertelediğini duyurmuştu. Bu açıklama ile de kullanıcıları rahatlatmayı başaramayan şirketin, ileri ki zamanlarda nasıl bir politika izleyeceği ise merak konusu. Şirket istatistiklerine göre, uygulama İngiltere’de en çok indirilenler arasında 8. Sırada iken, gizlilik ve veri güncellemesi ile birlikte 23. Sıraya gerilemiş durumda.

WhatsApp kullanmayı bırakarak, telefonlarından silmiş bulunan milyonlarca vatandaş, diğer mesajlaşma uygulamalarını tercih ederek, bunlara yönelmeye başlamış bulunuyor. Telegram, Signal vb. gibi iletişim organlarını tercih etmekte olan kullanıcılar, gizliliğe önem verdikleri için bu geçişi sağladıklarını söylüyorlar. Telegram ve Signal ’in kullanıcı sayısında ki artışın nedeni, WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini sunduktan sonra insanların özel hayatlarının takip edileceği ve izleneceği endişesi ile kullanmayı bırakması olduğunu söyleyen yetkililer, bu durumun oldukça doğal olduğunu belirttiler.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.