Virüsten Dolayı Gelir Kaybı Olanlara Devlet Desteği!

Virüsten Dolayı Gelir Kaybı Olanlara Devlet Desteği!

Ticaret Bakanlığından gelen açıklamaya göre e-devlet üzerinden yapacağınız başvurularınız da gelir kaybı için en az 2000 lira ödeme desteği sağlanacak. Ülkemizde milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu karar ile ciro kaybı gelir kaybı yaşayan kişilere destek

Ticaret Bakanlığından gelen açıklamaya göre e-devlet üzerinden yapacağınız başvurularınız da gelir kaybı için en az 2000 lira ödeme desteği sağlanacak. Ülkemizde milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu karar ile ciro kaybı gelir kaybı yaşayan kişilere destek ödemesi sağlanacak. Korona virüs salgını sebebiyle işyerini açamayan esnafa yiyecek ve içecek hizmetlerinde faaliyet gösteren işletmelere gelir kaybı desteği sağlanacak.

Ticaret Bakanı yapmış olduğu açıklamada gıda hizmetinde faaliyette bulunan işyerlerine gelir kayıpları sebebiyle destek ödemeleri sağlanacak. Bunun için başvuru süreci başlatıldı. Başvurularınızı ‘31 Mart 23.59'a’ kadar e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Destek ödemelerinde cirosu yıllık 3 milyon liranın altında olan işletmeler gelirlerinde yaşamış oldukları %50 lik azalış sebebiyle destek sunulmaktadır.

Devlet Desteği

screenshot-44.jpg

Bu destekler 2 bin liradan başlayıp 40 bin liraya kadar verilmektedir. Gelir tespitlerinde kişilerin 2009-2020 beyanları dikkate alınacaktır. Ayrıca aralık ayında yayınlanan ve kişilere yaklaşık 3 ay boyunca verilen 1000 lira gelir kaybı desteği 3000 liralık destek şeklinde sunulmaktadır. Bu durum gelir desteği alacak kişilerin alacağı miktardan düşülecektir. Başvurularınızı e-devlet üzerinden yapabiliyorsunuz, aynı zamanda ödemeler tarafınıza banka üzerinden yatırılacaktır.

Bu ödemelerin detayları, ödemelerin ilk amacı yiyecek, içecek hizmeti veren işyerleri için görmüş oldukları zararı en aza indirmek ve gelir kayıtları için destek sağlamaktır. Bu durum Cumhurbaşkanı kararı ile yürürlüğe girmiştir. Size belirtilen dönemler içerisinde 2019 ve 2020 yılında yapmış olduğunuz gelir beyanı esas alınarak tarafımıza ödeme yapılacaktır. 2019 yılındaki geliriniz 2020 yılından fazla olması durumunda oranlama yapılarak destek sunulacaktır. Bu destek karşılıksız olarak sunulmaktadır ve yaşanmış olan gelir kaybına en aza indirmek için yapılmıştır. Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan bu destek vergi mükellefi olan kişilere verilmektedir. E-devlet üzerinden başvuru yapmamız gerekiyor!

Ülkemizde milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu karar ile ciro kaybı gelir kaybı yaşayan kişilere destek ödemesi sağlanacak. Korona virüs salgını sebebiyle işyerini açamayan esnafa yiyecek ve içecek hizmetlerinde faaliyet gösteren işletmelere gelir kaybı desteği sağlanacak. Ticaret Bakanı yapmış olduğu açıklamada gıda hizmetinde faaliyette bulunan işyerlerine gelir kayıpları sebebiyle destek ödemeleri sağlanacak. Bunun için başvuru süreci başlatıldı. Başvurularınızı ‘31 Mart 23.59'a’ kadar e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Gelir Kaybı Olanlara Destek

Başvuru ile ilgili detayların kontrol edilmesiyle birlikte uygun olan vatandaşların müracaatları belirtilen yerlere bizzat veya online olarak yapmaları gerekmektedir. Bu destekler 2 bin liradan başlayıp 40 bin liraya kadar verilmektedir. Gelir tespitlerinde kişilerin 2009-2020 beyanları dikkate alınacaktır. Ayrıca aralık ayında yayınlanan ve kişilere yaklaşık 3 ay boyunca verilen 1000 lira gelir kaybı desteği 3000 liralık destek şeklinde sunulmaktadır. Vatandaşların müracaat etmelerinin arkasından uygun bulunan miktarda vatandaşa destek verilmektedir. Her vatandaş eşit olarak bu desteği almayacaktır.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.