Vatandaşın Kredi Kartı Borçlarının Yarısını Bu Banka Ödeyecek..! Piyasalar Bu Haberle Çalkalanıyor..!

Vatandaşın Kredi Kartı Borçlarının Yarısını Bu Banka Ödeyecek..! Piyasalar Bu Haberle Çalkalanıyor..!

Bankalara olan borçların en yüksek olduğu bir zamanda bulunuyoruz. Ekonomik olarak birçok kişi tam olarak ne yapacağını bilemiyor. Çıkış olarak iş arayan vatandaşlar evlerine eli boş dönüyor.

Bankalara olan borçların en yüksek olduğu bir zamanda bulunuyoruz. Ekonomik olarak birçok kişi tam olarak ne yapacağını bilemiyor. Çıkış olarak iş arayan vatandaşlar evlerine eli boş dönüyor. Pandemi döneminde en büyük sıkıntıyı bilindiği üzere alt gelir gurubu vatandaşlar yaşamış bulunuyor. İşini kaybeden veya maaşını tam olarak alamayan vatandaşlar birde ayrıca kredi ve kredi kartı borçlarının ödenmesi ile ilgili sıkıntılar yaşıyor.

screenshot-13.png

Kredi ve kredi kartlarının ödenmesi noktasında kendilerine bir ayrıcalık isteyen ve ödemelerin bir kısmının ertelenmesini talep eden vatandaşlar seslerini duyuramadı. Birçok destek paketinin açıklanmasıyla birlikte kredi kartı borcu olan veya kredi borcu bulunmakta olan vatandaşlara müjdeli haber verilmedi. Bu durum iki farklı şekilde yorumlandı. Bunlardan ilki devletin kredi kartı borçlarıyla ilgili her hangi bir adımının olmayacağı konusuydu. Bu duruma bir diğer karşıt bir görüş ise devlet tarafından büyük bir yardım paketinin hazırlandığı konusu oldu.

screenshot-18.png

Kredi Kartı Borçları Ödenecek mi?

İkinci fikri savunanlar bazı kanıtlarla birlikte devlet tarafından büyük bir yardım paketinin hazırlandığı ve bu noktada kredilerini ödemekte güçlük çeken vatandaşlara yakın bir zamanda büyük bir sürpriz olacağı fikrini savundu. Edinilin bilgilere göre kredi ödemeleri bulunmakta olan vatandaşların bu ödemelerinin 3 ay kadar erteleneceği söyleniyor. Bu noktada bir çalışma hazırlayan ilgili kurumlar özel bankaların da erteleme yapması için gerekli düzenlemeyi bugünlerde çıkaracağı söyleniyor.

Bir diğer önemli husus olan kredi kartlarının ise ödemelerinin son zamanlarda oldukça fazla vatandaş tarafından aksatıldığı ve bu noktada da bir çalışma olup olmayacağı konusu da tartışılmaktadır. Kredi kartı ile ilgili de kamu bankalarının öncülük edeceği bir çalışmanın bitmek üzere olduğu bilgisi de bir kesim tarafından dillendirilmektedir. Kredi kartı borçlarının 100 TL üst limite kadar devlet tarafından ödenmesi durumu da bulunmaktadır. Aylık ödeme miktarı maksimum 2 bin TL olan vatandaşların ödemelerinin yarısı olan 1000 TL limite kadar ödenmesi devlet tarafından yapılacaktır.

screenshot-16.png

Böylelikle 4 faz olarak sunulan 1000 TL pandemi yardımının yanı sıra düzenlenecek olan en büyük yardımın bu olması bekleniyor. Yardım herkese sunulmayacak. Bu dönem içerisinde işini kaybetmiş veya geliri asgari ücretin altına inmiş olan vatandaşların bu desteği alabilecekleri söyleniyor.

Kimler Yardımı Alabilecek?

Sağlanacak kredi kartı yardımından tüm vatandaşlar yararlanamayacak. Öncelikle vatandaşlara gelir testi uygulanacak. Pandemi döneminde işini kaybetmiş veya geliri asgari ücret altına düşmüş olan vatandaşlara öncelik tanınacak. Böylece ihtiyacı olan vatandaşların alabileceği bir destek olması sağlanacak.

screenshot-15.png

Destek ile birlikte asgari ücret zammını uygun bulmayan az bulan kesiminde gönlü alınmış olacak. Ayrıca başvurularda çok ciddi bir zorlama da bulunmayacak. Başvurular bizzat yapılabileceği gibi e devlet üzerinden de sağlanabilecek.

Başvurular Nereden yapılacak?

Başvurular direk olarak yapılabileceği gibi daha kolay bir yöntem olarak e devlet üzerinden de yapılabilecek. Burada hazırlanan formun doldurulmasıyla birlikte ilgili bakanlık değerlendirme yapacak ve 2 veya 3 gün içerisinde vatandaşa geri dönüş yapılacak. Başvuru esnasında kriterler arasında vatandaşın evli veya bekar olmasına ise bakılmayacak.

Atılacak bu adım ile birlikte ciddi seviyede bir kredi kartı mağdurunun elinin rahatlaması bekleniyor. Birçok kesim yapılan desteklerle son zamanlarda pandemi döneminde bir nebze rahatlamıştı. Bu süreç içerisinde gelir düzeyi zayıf olan vatandaşlara yapılmış bir takım yardımlar bulunsa da direk olarak katkı sağlayacak bu tarz bir yardım sunulmamıştı. Edinilen kulis bilgilerinin doğru olması durumunda vatandaşlar memnuniyet içerisinde bu haberi karşılayacak.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.