Uzmanlar uyardı: telefonunuza bu mesaj gelirse açmayın!

Uzmanlar uyardı: telefonunuza bu mesaj gelirse açmayın!

Cep telefon dolandırıcıları gün geçtikçe yeni yeni hile yöntemlerine başvuruyor. Korona virüs salgını da kullanan dolandırıcılar, birçok kişiyi kandırdı. Uzmanlar bu yöntemlere dikkat edilmesi gerektiğini belirtti!

 

Cep telefon dolandırıcıları gün geçtikçe yeni yeni hile yöntemlerine başvuruyor. Korona virüs salgını da kullanan dolandırıcılar, birçok kişiyi kandırdı. Uzmanlar bu yöntemlere dikkat edilmesi gerektiğini belirtti!

Korona virüs salgını tüm yurtta görülmeye devam ediyor. Salgının getirdiği tahribat yetmezmiş gibi birçok dolandırıcı korona virüsü kullanarak insanları kandırıyorlar. Dolandırıcıların yeni taktiği işe korona virüs aşısıyla ilgili. Uzmanlar bu tarz bir durum yaşanılması durumunda dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

akilli-telefon-sahipleri-icin-siber-saldirilardan-korunma-yollari-1603839080.jpg

‘’Aşı Sıranız Geldi’’ Dolandırıcılığı!

Dolandırıcıların yeni yöntemleri ise telefonlara ‘’aşı sıranız geldi’’ diye mesaj atarak, karşıdaki kişinin tüm bilgilerini ele geçirmek. SMS olarak telefonlara gelen ‘’aşı sıranız geldi’’ mesajına tıklayan birçok kişinin çeşitli bilgileri dolandırıcılar tarafından ele geçiriliyor. Ele geçirilen bilgilere bakıldığında kredi kartı bilgileri, e- posta bilgileri, e- devlet kapısı bilgileri ve bunlar gibi detaylar bulunuyor.

5fcf2ac10f25442770557574.jpg​​​​​​

Korona virüs salgınından kaynaklı olarak Türkiye’de aşılanma işlemlerine başlandı. Birçok kişinin aşı olmasının yanı sıra aşı sırası bekleyen insanlarda bulunuyor. Bunu bilen dolandırıcılar, cep telefonlarına ‘’aşı sıranız​​​​​​​ geldi’’ şeklinde mesaj atarak, kullanıcıyı yönlendiriyorlar.

Tüm Bilgileri Alıyorlar!

Dolandırıcıların yeni yöntemi önümüzdeki günlerde daha fazla konuşulacak gibi görünüyor. Dolandırıcıların bu yöntemler sayesinde kullanıcıların hassas bilgilerini ele geçirmeye ve devlet aitmiş gibi görünen web adresleri üzerine yönlendirme gerçekleştiriyorlar. Gelen mesajdaki linke tıklaya​​​​​​​n mağdurların hemen hemen bütün bilgileri dolandırıcıların tarafına geçiyor.

430abb-50541a65777b4c52be090b943fc30291-mv2.jpg​​​​​​​

Dolandırıcılar bu sistemi telefon virüsü sayesinde gerçekleştiriyor. Telefonlara yönlendirilen virüsler, hızı bir şekilde tüm bilgileri karşı tarafla paylaşıyor. Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, şunları ekledi, ‘’Randevu oluşturmak için atılan SMS’lere tıklayan yurttaşlar, kişisel bilgilerinin risk altına girdiğini unutmamasında fayda var’’ diye ekledi.

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.