Uzaydan düşecek roket, Türkiye’ye düşebilir!

Çin’in uzaya fırlattığı roketin kontrolünü kaybetmesi sonrasında dünyaya düşeceği aktarıldı. Söz konusu roket Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelere düşmesi an meselesi.

Korona virüs salgının ilk ortaya çıktığı yer Çin, yeni bir skandal ile karşı karşıya geldi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcülerinden Mike Howard, Çin’in 29 Nisan’da ulusal uzay istasyonunun çekirdek modülünü Long Marck 5B tipi roketini fırlattı. 22 ton büyüklüğündeki roketin kontrolden çıkmasından sonra dünyaya düşeceği belirtildi. Roketin ise denize mi yoksa yerleşim yerlerine mi düşeceği bilinmiyor…

6090e0265542852abc040c26-001.jpg

Çin Roketi Nereye Düşecek?

İrtifa kaybeden ve saatte 27 bin kilometre hızla yörüngede ‘dolaşan’ roketin düşme ihtimalinin bulunduğu ülkelerden birisi de Türkiye. Roketin tam olarak hangi noktada yeryüzüne çarpacağı bilinmemekte. Roketin düşebileceği söz konusu enlemler arasında da İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra Pekin, Madrid, New York ve Sydney gibi şehirlerde bulunmakta.60930a12c03c0e0c98afb53e-001.jpg​​​​​​​

İnsanların Üzerine Düşebilir

Uzmanlar söz konusu roketin bir yerleşim birimine düşme ihtimalinin olduğunu belirtti. Ancak bu ihtimalin çok düşük olduğunu ve roketin yerleşim yerlerine düşmesini beklemediklerini aktardı.

Çin’den Açıklama Yok

Bunların yanı sıra roketi uzaya gönderen Çin’den konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmiyor. Çin yerel medyasında da bu konuya herhangi bir yer verilmezken, hükümette resmi bir açıklama yapmış değil.