Ucuz İkinci El Araç Almak İsteyenler Dikkat!

Ucuz İkinci El Araç Almak İsteyenler Dikkat!

Geçen yıl 2 milyonu aşan ikinci el çevrim içi binek ve ticari araç piyasasında artış seyredildi. Geçen yılın en fazla binek ve hafif ticari araç otomobil piyasasında sırayla Fiat, Renault ve onu takip eden Ford oldu.

Geçen yıl 2 milyonu aşan ikinci el çevrim içi binek ve ticari araç piyasasında artış seyredildi. Geçen yılın en fazla binek ve hafif ticari araç otomobil piyasasında sırayla Fiat, Renault ve onu takip eden Ford oldu. İkinci el çevrim içi ve hafif ticari araç satışı 2019 yılında 1 milyon 771 bin 257 idi.

Geçen yıl 2 milyon 53 bin 55 olan pazardaki araç satışı artışı gözlerden kaçmadı. 2020 yılında 2019 yılına göre çevrim içi binek ve hafif ticari araç atış pazarında artış gözlemlendi. İlana çıkan ve daha sonra kaldırılan araçların tamamı satılmış kabul edildiğinde ise bu oran %61 kabul edildi. 

C Segmenti Pazar Lideri 

2020 yılı segment bazında ele alındığında en fazla satış ile C segmenti lider kabul edildi. B segmenti ikinci sırada yer alırken D segmenti 303 bin 175 adet, yüzde 17,9 pay ile üçüncü sırada yer aldı. %83 payla binek araçlar ikinci el çevrim içi satışlarda önemli bir yüzdeliğe sahip oldu.

%17 pay ile ise hafif ticari araçlar yer aldı. İkinci el çevrim içi araç satışında yaş sınırı dikkate alındığında en az yüzdeliğe %22 ile 1-4 yaş sınırı kaydedildi. En fazla yüzdelik ise %49 ile 5-10 yaş aralığında araçlar oldu.

Araç Ederi Yükseldi Fiyatlar Arttı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün etkisi ile ikinci el araç al sat işlemi bir hayli azalmıştı. Geçtiğimiz yıl da ikinci el araç bulmak imkânsız hale gelmişti. Son aylardaki durgunluk ve kampanyalar dışında 2020 yılında araç fiyatları bir hayli arttı. Ortalama fiyat artış miktarı 52,6 civarında belirlendi. 2019 yılında alınabilecek bir arabanın fiyatındaki artış alış gücünü azaltmıştır.

Satılmak üzere bireysel olarak ilana konulan ikinci el araçlar ilandan kaldırılınca sistem tarafından satıldı olarak kabul görüyor. Bu da 2020 verilerine bakılarak 2019 yılına göre daha fazla ikinci el araç satıldığı gerçeğini ortaya koyuyor. İlk üç sırada yer alan araç markaları ise Fiat, Renault ve Ford olarak sıralanabilir. Otomobil satışında Renault marka araçlar lider iken hafif ticari araçlarda lider Ford oldu.

Ucuz araç almak isteyenleri son zamanlarda fiyatların yükselmesiyle birlikte çoğaldı. Durumun bu şekilde olmasıyla birlikte çözüm olarak birçok şey gündeme geliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum