Türkiye’den Sosyal Medya Platformlarına Reklam Yasağı Geldi!

Türkiye’den Sosyal Medya Platformlarına Reklam Yasağı Geldi!

Geçtiğimiz aylarda uygulamaya alınan sosyal medya yasası gereğince Türkiye’de temsilcilik açmayan sosyal medya platformlarına yaptırımlar başladı.

Türkiye’de geçtiğimiz yılın ekim ayında sosyal medya yasası yürürlüğe girmişti. Yasa gereğince Türkiye’de 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunan sosyal medya platformlarının temsilci ataması ve temsilcilik açması isteniyordu. Bugün ise sosyal medya platformlarına tanınan süre sona erdi ve bu platformlara 3 ay süreyle reklam verme yasağı uygulamasına geçilecek.

24752231242733428945untitled-2.jpg

Bu yasak ile birlikte Türkiye’de Facebook, Tik Tok gibi uygulamalara reklam veren KOBİ’lerin zarar edeceği ifade ediliyor. Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Furkan Çayır, yasak kararından dolayı birçok KOBİ ve işletmenin sosyal medya platformlarından çekilmek zorunda kalabileceğini belirtiyor.

KOBİ’leri Zor Günler Bekliyor

1 Ekim’de yürürlüğe giren yasa kapsamında ilk etapta Türkiye’de temsilcilik açmayan sosyal medya platformuna 10 milyon Türk lirası ceza uygulanıyor, ceza daha sonrasında 30 milyon liraya yükseliyor. Cezadan sonra temsilcilik açılması için şirketlere 30 gün süre tanınıyor, süre sonunda temsilcilik açmamış olan şirketler içinse reklam yasağı uygulaması başlıyor. Reklam yasağının ardından temsilcilik açmama konusunda ısrarını sürdüren şirketleri ise bant daraltma uygulaması bekliyor. Türkiye’de birçok KOBİ ve işletme sosyal medya platformuna verdiği reklamlar aracılığıyla kitlelere ulaşabiliyor ve yeni ürünlerini tanıtabiliyor, yasakla birlikte Türkiye’de bulunan kullanıcılar artık bu kişilerin vermiş olduğu reklamları göremez hala gelecek. Bundan dolayı da KOBİ ve işletmeler büyük bir zarara uğrayacak.

Çayır açıklamasında, bu yasakların ülkemize bir artı katmadığı gibi var olan imajının da zedelenmesine neden olduğunu, KOBİ’lerin reklam veremediği için zarar uğrayacağını belirtiyor, bir sonraki aşama olan bant daraltma cezasında ise insanların artık sosyal medya platformuna girmesinin oldukça zorlaşacağını ve artık reklam verilmesinin bir anlamı kalmayacağını bu sürecin KOBİ’ler ve işletmeciler için sıkıntılı geçeceğini dile getirdi.

unnamed-001.jpg

Temsilcilik Açmayan Sosyal Medya Platformları Hangileri?

YouTube geçtiğimiz haftalarda Türkiye’ye temsilci atayacaklarını duyurmuştu, Bundan dolayı YouTube bu kısıtlamanın dışında tutulacak. Aşağıda yer alan sosyal medya platformlarına temsilci atamamaları durumunda reklam yasağı uygulanacak.

  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
  • Tik Tok
  • Dailymotion
  • Periscope
  • LinkedIn
  • Pinterest

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.