Türkiye bankalar birliği Kredi Kartı Ve Kredilerle İlgili Yeniliği Açıkladı! Vatandaşlar Bayram Etti!

Türkiye Bankalar Birliği'nin almış olduğu yeni karar ile limit ve borç ödemelerinde yeni dönem başlıyor. Türkiye bankalar birliği çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Türkiye Bankalar Birliği'nin almış olduğu yeni karar ile limit ve borç ödemelerinde yeni dönem başlıyor. Türkiye bankalar birliği çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye bankalar birliği tarafından yeni limit ödeme ve borç durumu hakkında karar verildi. Bugün itibarıyla alınan karar sisteme geçiriliyor. Vatandaşın borç ödemeleri konusunda büyük bir yenilik meydana getirildi. Artık günlük takip sistemine geçiliyor.

Milyonlarca ülke vatandaşını ilgilendiren yeni karar bugün itibariyle uygulamaya konuldu. Bu durum Kredi kullanımında da yeni bir sürece meydana getirecek. Türkiye bankalar birliği gerçek kişi ticari işlemleri ve tüzel kişi müşterilerinin cari bilgilerini içeren ticari nitelikteki Kredi hizmetine ilişkin yeni kararını açıkladı ve bugün itibariyle aylık bildirimler günlük bildirme geçildiğini duyurdu.

screenshot-39.jpg

Türkiye bankalar birliği yapmış olduğu açıklamada ‘uygulamaya konulan yeni kararda müşterilerin üyeleri olan borç ve ödeme bilgileri günlük olarak izlenebilecek ve değerlendirilecek’ diye açıkladı. Ayrıca açıklamasına şu şekilde devam etti Türkiye bankalar birliği ‘risk merkezinin Kredi kuruluşları ile Bankacılık düzenleme ve denetleme kurulunca uygun görülen finansal kuruluşların müşterilerinin risk bilgilerini topladığını hatırlatarak. Risk merkezi aynı zamanda liste bilgilerini üyelerine gerçek veya tüzel kişilere kişilerin kendi onaylarını almak koşuluyla özel hukuk kurallarına uygun olarak 3. Kişilerle de paylaşabilecek’ diye aktarıldı.

Türkiye Bankalar Birliği şu bilgileri üçüncü kişilerle paylaşabiliyor;

screenshot-41.jpg

  • Derecelendirme not bilgisi
  • Kişinin kredi sigorta bilgileri
  • Kredinin türev işlem bilgileri
  • Yabancı para kredisi
  • Gelir bilgileri
  • Ticari kredi bilgileri
  • Bireysel nitelikteki kredi bilgileri
  • Çek ve senet durumu
  • Kredi limiti kredi risk durumu tasfiye olunacak alacak bilgiler i günlük fazla üçüncü kişilerle paylaşılabiliyor.

Bunların haricinde çek senet bilgileri ve bireysel nitelikteki kredi ve kredi kartı uygulamaları daha öncesinden aylık bazda değil günlük bazda değerlendirilmeye başlandığını da açıklandı. Gerçek kişilerin ticari işlemleri ile tüzel kişi ve müşterilerin ticari kredi bilgilerini içeren ticari nitelikteki Kredi hizmetine 12 Nisan tarihinde geçildi. Bu karar ile birlikte aylık bildirimlerden günlük bildirime dönüşüm yapıldı. Bu dönüşüm sayesinde müşterilerinin üyeleri olan borç ve ödeme bilgileri aylık bazda değil günlük bazda izlenip değerlendirilebilecek.

Türkiye Bankalar Birliği tarafından alınan bu karar vatandaşın ticari işlemlerinde rızası olması durumunda bilgileri üçüncü kişiler ile paylaşılacak. Ayrıca günlük bazda değerlendirme ile birlikte aylık olarak günlük olarak borçlarını görebilecekler.