Tırnaklarınızın Sağlığınız Hakkında Verdiği 5 İpucu

Tırnaklarınızın Sağlığınız Hakkında Verdiği 5 İpucu

Tırnaklarınızda oluşan değişikliklere dikkat ederek genel sağlığınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Tırnakların vücut sağlığınız ile ilgili verdiği 5 sinyali anlattık

Tırnaklar sağlığınız hakkında bazı ipuçları verebilir. Bu sinyalleri vererek, farkında olmadığınız sağlık sorunlarına işaret eder. Tırnaklar oldukça belirgin işaretler verdiği halde, bahse konu sinyaller çoğu kez görmezden gelinir.

Tırnaklarınızın da yapı taşı tıpkı cildiniz ve saçınız gibi keratindir. Tırnakta yer alan keratin çok katmanlıdır. Bu yazımızda tırnak sağlığı ile dikkat etmenizde yarar bulunan 5 ipucundan bahsediyoruz.

1. Tırnak Dibinde Bulunan Beyaz Bir Yarım Ay

Bu görüntü normal bir ay şeklindedir. Küçük ay kütikulinizden dışarı doğru bakıyor olabilir. Beyazımsı, tırnağın alt kısmını kaplayan küçük ay şekli ciddi olarak endişelenmenizi gerektirmez.

Fakat bu beyaz bölüm büyüyerek, tırnağınızın yarısından fazlasını kapladığında bunu görmezden gelmeyin. Bu vücudunuzda karaciğer hastalığından, kalp yetmezliğine kadar pek çok sistemik hastalık olabileceğine dair bir işaret olabilir. Bu kadar ciddi bir işaret olması için, yarım ay görüntüsü tırnağın en az yarısını kaplamalıdır.

2. Kırılgan Zayıf Tırnaklar

Kırılgan zayıf tırnakların pek çok sebebi olabilir. Bu sebeplerden en sık rastlananları şunlardır:

  • Stres
  • Aşırı alkol tüketimi
  • Genel yaşlanma
  • Vitamin eksikliği
  • Demir eksikliği olabilir.

Özellikle yetersiz beslenme sonucu ortaya çıkan bir belirtidir. Kırılgan zayıf tırnaklara yardımcı olabilecek başlıca vitaminler B ve D vitaminleri olup, demir takviyesi  ile de çok olumlu sonuçlar alınabilir. Demir eksikliği kendini daha çok yorgunluk ile gösterse de, kırılgan tırnaklar ile de kendini gösterebilir.

Kırılgan zayıf tırnakların en sık rastlanan sebeplerinden bir tanesi de strestir. Vücut stres altında iken asıl besin kaynakları, beyin ve kalp gibi daha hayati organlar yollanır. Saçlar ve/veya tırnaklar gibi göreceli olarak daha az önemli yerlere ise sınırlı besin maddeleri yollanır. Bu yolla tırnaklar sağlığınız hakkında size önemli sinyaller verebilir.

3. Siyah Veya Kahverengi Çizgiler

Siyah ve/veya kahverengi çizgiler dikkat edilmesi gereken en önemli işaretlerden bir tanesidir. Tırnak sağlığı bakımından bir numaralı acil durum, tırnak etinde başlayan kahverengi şerit oluşumudur.

Teknik olarak tırnak yatağında bulunan siyah ya da kahverengi pigment ‘’melanonişi’’ olarak tanımlanır. Çoğu kez iyi huylu olsa da, bazı şartlar altında ‘’melanom’’ belirtisi olabilir. Bu cilt kanserinin en ölümcül formu olup, kanserli bir lezyon olduğu için tehlikelidir. Yaşamı tehdit etme riski dahi vardır.

Tırnak yatağınızda ( genellikle dikey olmak üzere) kahverengi çizgi görürseniz, vakit geçirmeden dermatoloğunuzla görüşün.

4. Yatay Çıkıntılar

Tırnağın kendisinde, yani üst yüzeyindeki çıkıntılar, olabilecek bazı kaza ve travmalardan meydana gelebilir. Fakat eğer herhangi bir kaza ya da travmatik bir olay yaşanmamışsa ( kapının tırnak üzerine kapanması vs.) yatay çıkıntılar ciddi bir işaret olabilir.

Tırnak yatağındaki çıkıntılar yetersiz beslenme, tiroid problemleri ya da sedef hastalığının sinyali olabilir. Tırnaklarınızda sebepsiz oluşan yatay çizgiler gördüğünüzde, doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.

5. Kırmızı Renkli Enfeksiyon

Tırnak ve/veya parmak ucu kapalı bir bölmedir. Bu nedenle şişmeye çok müsaittir. Enfekte olması halinde dolaşımın kesilmesine sebep olur. Tek bir tırnağınızın kırmızı, şiş ve enfekte olduğunu fark ederseniz hemen acil servise gitmelisiniz.

Cildiniz vücudunuzun en büyük organı olup sağlık problemleri hakkında size ipuçları  verir. Cildiniz sağlıksız ise, bu durumda tırnaklar devreye girer ve size alarm verme görevini yüklenir. Vücudunuza ne kadar iyi bakarsanız, cildiniz ve tırnaklarınız o kadar sağlıklı olur. Tırnaklarınızın sağlığınız hakkında verdiği en yaygın işaretler bunlardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.