Teksas’ın Katı Kürtaj Yasası Ekonomi İçin Neden Zararlı

New York kürtaj hakları savunucuları, eyalette kürtajı etkili bir şekilde yasaklayan bir Teksas yasasıyla mücadele etmek için çabalarken, ekonomistler, kadınların üreme hakları kısıtlandığında ortaya çıkabilecek finansal zorluklara ve sonraki ekonomik olumsuzluklara dikkat çekiyorlar.

15 Eylül 2021 23:49 Gündem
Teksas’ın Katı Kürtaj Yasası Ekonomi İçin Neden Zararlı

New York kürtaj hakları savunucuları, eyalette kürtajı etkili bir şekilde yasaklayan bir Teksas yasasıyla mücadele etmek için çabalarken, ekonomistler, kadınların üreme hakları kısıtlandığında ortaya çıkabilecek finansal zorluklara ve sonraki ekonomik olumsuzluklara dikkat çekiyorlar.

Çocuk sahibi olmanın bir kadının kariyeri ve maaşı üzerindeki etkileri iyi belgelenmiştir: Karşılaştırılabilir niteliklere ve işlere sahip erkekler ve kadınlar kariyerlerinin başında benzer şekilde kazanırken, kadınlar çocuk sahibi olmayı seçtiğinde bu durum değişir, bundan sonra maaşları bir darbe alır. Buna genellikle "annelik cezası" denir."

Ancak sınırlı üreme özgürlüğünün etkileri hakkındaki veriler de aynı şekilde anlatılıyor. Kürtajın reddedilmesi büyük maddi sıkıntıya neden oluyor ve bu sıkıntı, yoksul olan ve siyahi olan kadınlara orantısız şekilde zararlı oluyor.

Kürtajın reddedilmesinin etkisi

Kürtajları altı hafta kadar erken yasaklayan yasanın eleştirmenleri, tedbirin kürtaj isteyen kişilerin orantısız derecede fakir ve orantısız şekilde siyahi insanlar olduğunu görmezden geldiğini söylüyor

Middlebury College'da ekonomi profesörü olan Caitlin Myers," Kürtaj isteyen birçok insan zaten zor mali koşullarla karşı karşıya " şeklinde bir ifadede bulunuyor. "Yaklaşık dörtte üçü düşük gelirli, yaklaşık yarısının zaten çocukları var ve yarısından fazlası işini kaybetmek veya bir partnerlerinden ayrılmak gibi son zamanlardaki yıkıcı yaşam olaylarını rapor ediyor."

Turnway çalışması, istenmeyen gebeliğin kadınların yıllar içinde hayatlarına yaptığı etkiyi araştıran bir çalışma. Bu çalışmaya dahil olan bir kadının yaptığı analizlere göre ise, istenmeyen gebelik durumu olduğunda; kişinin borç oranları 30 gün içerisinde %78 veya daha üstünde bir oranla artmakta. Aynı şekilde iflas ve tahliye gibi olumsuz kamu kayıtları örneklerini %81 arttırmakta.

California San Francisco Üniversitesi'nde kadın hastalıkları, jinekoloji ve üreme bilimleri profesörü olan; aynı zamanda da Turnway çalışmasını yürüten Diana Greene Foster," Bu, insanların ekonomik yaşamlarına bir müdahaledir " dedi.

Michigan Üniversitesi'nde işletme ekonomisi ve kamu politikası profesörü olan, ayrıca Foster'ın çalışmasındaki verileri analiz eden Sarah Miller," Kürtaj yapan bazı kadınların çocukları vardı ve finansal sorunlarda küçük bir artış gördük, ancak kürtaja erişimi olmayan kadınlar için oluşan zorlukların yakınından bile geçemez " dedi. Foster'a göre, kürtaj isteyen insanların çoğunluğu- %60- zaten anneler. Bulgular açık: Üreme özgürlüğü ile ekonomik özgürlük el ele gider. Bunun da cinsiyet eşitliği ve eşit ücret üzerinde etkileri olduğu bir gerçektir.

Ağustos ayı itibariyle kadınlar ABD işgücünün %47'siydi ve ekonomistler arasında kadınların işgücüne katılımını arttırmanın, Amerika'nın en geniş ekonomik faaliyet göstergesi olan gayri safi yurtiçi hasılasına milyarlarca dolar ekleyebileceği konusunda geniş bir fikir birliği var.

Kürtajlara erişimin zorlaşmasını sağlamak, doğum kontrolü, tasarruf veya aile desteğine erişim de dahil olmak üzere bir annenin sahip olabileceği kaynakları da göz ardı eder.

Foster'ın sözlerinde, "bir kadının kürtajı reddettiğinde, uzun vadede eşi veya ailesi tarafından desteklenmediğini gördük." cümlesi de dikkat çekti. Miller’ın örnek verirken de iki çocuklu bir annenin, üçüncü bir çocuğun mevcut çocuklarının maddi refahını tehdit edeceğinden endişe edebileceğini söyledi.

Çoğu kadın gebeliğin ilk üç ayında erken kürtaj yapar. Ancak kadınların başlangıçta hamile olduklarını öğrendikleri nokta değişkenlik gösterir. Düzensiz dönemleri gibi, sosyo-ekonomik durum faktörü de olaya dahil olabilir.

Kürtaj ve fırsat

Kürtaj erişimine ilişkin veriler ayrıca eğitim düzeyi ile bir korelasyon göstermektedir.

Myers, e-postayla gönderilen yorumlarda," Kürtajın yasallaştırılmasının kadınların eğitimlerini bitirmelerine, branşlarına ait mesleklere girmelerine, gelirlerini arttırmalarına ve yoksulluktan kaçınmalarına olanak sağladığı tahmin ediliyor. " dendiğini belirtti.

Kadın Politikası Araştırma Enstitüsü'nden bir rapor, kürtaj erişiminin özellikle siyahi kadınlar için genç hamileliği azalttığını ve onlara daha fazla eğitim alma konusunda daha fazla fırsat sağladığını göstermektedir.

Öte yandan Myers, çalışmalar siyahi kadınların ve yoksul kadınların kürtaj kısıtlamalarından orantısız bir şekilde etkilendiğini gösteriyor, diye ekledi.

Washington Adil Büyüme Merkezi'nin geçici baş ekonomisti Kate Bahn," Sağlıklı bir ekonomiden istediğimiz, insanların istedikleri fırsatlara erişebilmeleri " dedi. "Ayrıca eğer nüfusun yarısı bu seçim özgürlüğüne sahip değilse, işgücü piyasasının dinamizmi etkilenir." diye ekledi. "Özerklik, insanların ekonomiye nasıl dahil oldukları için gerçekten kritik öneme sahiptir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.