Tam kapanma sürecinde marketlerde bazı ürünler yasaklandı!

Tam kapanma sürecinde marketlerde bazı ürünler yasaklandı!

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine ‘’market tedbirleri’’ konulu genelge gönderdi. Gönderilen genelgede alkol yasağına vurgu yapılmasının yanı sıra elektronik eşya, kırtasiye, giyim, aksesuar, bahçe malzemeleri ve zücaciye vb. gibi ürünler kısıtlandı.

Genelgede tam kapanma sürecinde sokağa çıkma kısıtlamaların yanı sıra yeni yasaklar getirildi. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderildi. Bu kapsam içinde daha önceden illere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, temizlik ve ilaç ürünlerinin satıldığı yerlerle tedarik, üretim, imalat ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamı dışında tüm ticari işletme, işyeri ve / veya ofislerin kapalı olacağı aktarılmış, vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçların karşılamakla sınırlı olacak şekilde market, manav, kuruyemişçi, kasap ve tatlıcıların tam kapanma sürecinde 10:00 ve 17:00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin de Pazar günlerinde kapalı kalacağı aktarılmıştı.

1607451886456-market.jpg

Söz konusu genelgede, sokağa çıkma kısıtlamasında oluşabilecek herhangi bir yoğunluk önüne geçmek amacıyla Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile ele alınan kararlar şu şekilde sıralandı;

icisleri-bakanligi-ndan-81-ile-market-tedbirleri-5037015.jpg

  • -Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. 
  • -7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.​​​​​​​
  • -Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.yasakli-saatlerde-marketlerde-alkol-satisi-yapilamayacak.jpeg​​​​​ 
  • Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.
  •  
  • - Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.