Tam kapanma ile birlikte vatandaşa dev destek geldi! Başvuru E Devlet Üzerinden!

Esnaf için sağlanacak gelir kaybı ciro kaybı sigorta prim destekleri Perşembe akşamı itibariyle başlıyor. Salgın döneminin başı itibari ile ülkemizde tedarik üretimi zinciri olumsuz yönde etkilendi ve etkilenmeye devam ediyor.

Esnaf için sağlanacak gelir kaybı ciro kaybı sigorta prim destekleri Perşembe akşamı itibariyle başlıyor. Salgın döneminin başı itibari ile ülkemizde tedarik üretimi zinciri olumsuz yönde etkilendi ve etkilenmeye devam ediyor. Ülkemizde salgın dönemi ile birlikte de hayata geçirilen ekonomik istikrar ve tedbirleri bulunmaktadır. Bu dönemde yapılan düzenlemeler, sağlanan destekler esnafın ticari açıdan korunmasını sağlamak için. Başta Ticaret Bakanlığı olmak üzere gerekli bütün kurum ve kuruluşlar kapsamlı çalışmalar yapıyorlar.

screenshot-351.jpg

Salgın sürecinde esnafın işletme sahibinin yaşamış olduğu mali kayıpları en aza indirmek bu süreçte gelir desteği olmak kira ve ciro desteği sağlamak için birçok uygulama yapıldı. Bu zamana kadar gelir kaybı desteği için 3 milyar liraya yakın destek sağlandı. 133 meslek kolunda 3 aylık süre ile 1000 liralık sağlanan gelir kaybı desteğinden 23 Nisan itibariyle toplamda 13.305.89 kişi yararlandı ve bu kapsamda toplamda 3 milyar liraya ulaşan bir destek yapıldı. Bu süreçte kişilere kira desteği de sunuldu.

Devlet Desteği

screenshot-353.jpg

Kira desteği için 16.650.00 kişiye 3 ay süreyle Büyük şehirlerde 750, diğer şehirlerde 500 olmak üzere toplamda 250.518.870 lira kira desteği de gerçekleştirildi. Bu süreçte yiyecek içecek sektöründe faaliyet gösteren 6798 işletmeye de 15 Nisan tarihi itibariyle 73 milyon 297 bin 105 lira destek sağlandı. Tam kapanma ile birlikte destekler devam edecek. Tam kapanma sürecinde esnafa verilen destekler verilmeye devam edecek. Bu kapsamda yiyecek, içecek işletmeleri, cafe ve restorant, lokanta, kıraathane, spor salonu gibi birçok alanda 1500 liralık sigorta prim desteği Mayıs ayı sonuna kadar devam edecek.

screenshot-352.jpg

Gelir kaybı için destek, kira gideri için destek ve ciro kaybı desteğinde başvuru süreçleri de devam ediyor. Son başvuru tarihi 30 Nisan’ dır. Bu kapsamda destekler haricinde esnafa 42 milyar lira faiz destekli kredi sunuldu. Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde esnaf ve sanatkara salgın sebebiyle kredi ve kefalet kooperatifleri tarafından yapılandırma imkanı da sunuldu. Bu süreçte nakit sıkıntısı yaşayan olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkar için geri ödeme kolaylığı sağlanırken söz konusu durumdan yaklaşık 30.000 esnaf ve sanatkar yararlandı. Bu kapsamda esnaf ve sanatkara 650 milyon lira destek yapıldı. Ayrıca 2020 yılı içerisinde 9841937 esnaf ve sanatkara toplamda 42 milyar lira hazine desteği sunuldu. Esnaf ve sanatkara verilen kredilerde ödeme için öteleme tarihleri verildi.