Tam Kapanma Geliyor Mu? Kabine Toplantısı Öncesinde Kulislerde Son Durum!

Koronavirüs vakalarının hızlı bir şekilde yükselmesi sonrasında Türkiye’de Ramazan ayında nasıl tedbirler uygulanacağı merak ediliyor. Kulislere yansıyan son bilgiler…

Koronavirüs vaka sayısının 1 Mart’ta atılan normalleşme adımları sonrasında hızlı bir yükseliş trendine girerek 55 bine kadar çıkması sonrasında yeni tedbirlerin ilan edilebileceği iddia ediliyor, peki kulislere yansıyan son bilgiler ne?

ramazan-da-kapatma-mi-olacak-tam-kapanma-mi-14057888-4735-m.jpg

Bilim İnsanları ve Siyasiler İkiye Bölündü

Ramazan ayı 13 Nisan Salı günü başlıyor, 12 Nisan Pazartesi günü de Ramazan ayından bir gün önce Kabine toplantısı yapılacak, bu toplantıda Ramazan ayına yönelik yeni tedbirlerin ilan edilmesi bekleniyor, kimileri vakaların azalması için ülke çapında Ramazan ayı boyunca tam kapanma uygulanması gerektiğini kimileri ise akşamları uygulanan sokağa çıkma yasağının yeterli olduğunu belirtiliyor.

Tam Kapanma ve Kapatma Arasındaki Fark

Kapalı kapılar ardında yapılan toplantılarda turizm sezonu başlamadan önce vaka sayılarının mutlaka kontrol altına alınması gerektiği belirtiliyor, Ramazan ayında uygulanacak olan ‘kapatma’ sayesinde vaka sayısında düşüş hedefleniyor Mayıs ayının ikinci yarısından itibaren de ‘kontrollü pandemi’ sürecine geçilmesi bekleniyor. Vaka sayılarının düşmesi ile birlikte turizm için Türkiye’nin daha güvenli bir ülke haline getirilmesi amaçlardan birisi. Uzmanlara göre Türkiye’de 1 Mart tarihinde atılan normalleşme adımları erken atıldı ve bunun faturası şimdilerde ödeniyor.

Ayrıca ‘tam kapanma’ ve ‘kapatma’ arasında ciddi farklar olduğu da belirtiliyor, Türkiye’nin salgının başlangıcından beri tam kapanma uygulamasına gitmediği, salgının en riskli dönemlerinde kapatma uygulamasına gittiği ifade ediliyor. Tam kapanmanın üretim ve dağıtım zincirlerinin de durması anlamına geldiği belirtildi.

Hükümet Kanadı Kapatmaya Daha Yakın

Kulislerde hükümetin Ramazan ayı boyunca kapatmaya daha yakın olduğu konuşuluyor, ancak lokanta, restoran ve kafe sahiplerinin kapatmadan ziyade gündüzleri de işletmelerin açık kalması yönünde talebi var, sadece oruç tutmayanların işletmelere geleceği ve mesafe sorunun da bu şekilde ortadan kaldırılacağı belirtiliyor.

ramazan-da-kapatma-mi-olacak-tam-kapanma-mi-14057888-8793-m.jpg