Tam Kapanma Gelecek Mi? Yetkili İsimlerden Önemli Açıklamalar!

Ülkemizde vaka sayılarının ve vefat sayılarının son günlerde rekorlar kırması sonrasında yeni tedbirler alınabileceğine yönelik yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Türkiye’de vaka sayısı 55 binin üzerine çıktı, risk haritasında kırmızı renkte olan il sayısı ise 58 oldu. 3 büyükşehir çok yüksek riskli il kategorisine yükseldi. Vaka sayılarındaki artış sonrasında tam kapanma iddiaları yeniden gündeme geldi. Yetkili isimler açıklamalarında Ramazan ayında tam kapanmanın uygulanabileceğini belirtiyor, aynı zamanda tam kapanmanın önümüzdeki kabine toplatısında da masada yer alması bekleniyor.

hafta-ici-ve-hafta-sonu-sokaga-cikma-yasaklari-ile-5000942.jpg

İl bazında kararlar alınmaya ise devam ediliyor, Ankara’da geçtiğimiz günlerde artan vakalardan sonra il bazında tam zamanlı uzaktan eğitime geçildiği açıklanmıştı. Bursa, Erzurum, Samsun, Eskişehir, Malatya, Gaziantep ve Çorum’da da yüz yüze eğitime ara verildiği açıklandı.

Türkiye’de normalleşme adımları 1 Mart tarihinde atıldı, o dönemde günlük vefat sayısı 68 düzeyindeydi, normalleşmeden bir ay sonra vakalar ve vefat sayıları adeta patlama yaptı, vakalar 40 bini geçerek rekor kırdı, ölüm sayısı ise 250'leri geçti. Vakaların sonraki günlerde yükseliş devam etti ve 55 binin de üzerine çıktı, vaka sayılarında yüzde 35’lik bir artış oldu.

Ak Parti’den Numan Kurtulmuş, konula ilgili olarak açıklamada bulundu. Kurtulmuş, Türkiye’nin ağır bir tablo ile karşı karşıya olduğunu, sağlığın ilk planda olduğunu ancak ekonomiyi de etkilemeyecek olan tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti. Ramazan ayında yeni tedbirlerin alınabileceğini belirtti ve yeni kararlar için kabine toplantısını işaret etti.

hafta-ici-ve-hafta-sonu-sokaga-cikma-yasaklari-ile-5000943.jpg

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise artan vakaların henüz hastaneler için bir yük oluşturmadığını ancak vaka artışının bu şekilde devam etmesinin sorun yaratma ihtimali olduğunu belirtti, bunun engellenmesi için aşının daha büyük bir kesime ulaştırılması ve hareketliliğin minimum seviyeye indirilmesi gerektiğini belirtti. Ramazan ayında hareketliliğin düşmesi ile birlikte vakaların da düşeceğinin altını çizdi.

hafta-ici-ve-hafta-sonu-sokaga-cikma-yasaklari-ile-5000944.jpg