Sosyal Medya Platformları İçin Reklam Yasağı Başladı!

Sosyal medya yasası ile birlikte Türkiye’de günlük 1 milyondan fazla erişim alan sosyal medya platformlarına temsilci atama zorunluluğu getirilmişti. Atamayan platformlar için reklam yasağı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni yasa gereğince Türkiye’ye temsilci atmayan sosyal medya platformlarının reklam alamayacağını açıklandı.

Ömer Fatih Sayan açıklamasını Twitter ve Yaay platformları üzerinden yaptı. Sosyal medya yasasının 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe girdiğini ve artık yaptırımlarda 3. aşamaya gelindiğini bu aşamada hala temsilci atamamış olan sosyal medya platformlarına reklam yasağı uygulanacağını açıkladı.

turkiyeye-temsilcilik-atamayan-twitterinturkiyeden-reklam-almasi-durduruldu-7747-dhaphoto1.jpg

Kurumlar Denetleyecek

Sayan açıklamasında, sosyal medya platformlarına uygulanan reklam yasağının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurmu (BTK), Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Vergi Denetim Kurulu ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından düzenli bir şekilde denetleneceğini, reklam yasağını ihlal eden şirketlere ise ceza uygulanacağını ifade etti.

Gerekli Adımların Atılmasını Umarım

Sayan, Türkiye’de yasalara uyarak resmi temsilci ataması yapan şirketlere teşekkür etti ve hala temsilci ataması yapmayan Twitter ve Pinterest’in de gerekli adımları atmasını umduklarını ifade etti.

turkiyeye-temsilcilik-atamayan-twitterinturkiyeden-reklam-almasi-durduruldu-7747-dhaphoto2.jpg

Müsaade Edilmeyecek

Sayan, yeni yasa kapsamında reklam yasağının ardından temsilci atamayan şirketler içi bant daraltma cezası uygulanacağını, Türkiye’de dijital faşizmin hakim olmasının istenmediğini ancak iftira ve hak ihlallerinin de bir suç olduğunu sözlerine ekledi. Bu suçların işlenmesine müsaade edilmeyeceğini de son olarak belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.