Son Dakika: WhatsApp Geri Adım Attı!

Son Dakika: WhatsApp Geri Adım Attı!

WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesi için açıklama yaptı.

 

WhatsApp biraz önce oldukça tartışılan sözleşmesi için açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şirketin geri adım attığı görülüyor. Açıklama ise şu şekilde:

"Şimdi, insanlardan şartları incelemelerinin ve kabul etmelerinin isteneceği tarihi geri alıyoruz. 8 Şubat'ta hiç kimsenin hesabı askıya alınmayacak veya silinmeyecek"

whatsapp-yeni-karar-verileri-facebook-paylasmayi-zorunlu-tutuyor.webp

 

WhatsApp Sözleşmesi 3 Ay Ertelendi

WhatsApp açıklaması oldukça ses getirdi. Şirket yaptığı açıklamada bilgi kirliğinin oldukça fazla olmasından kaynaklı olarak bilgilendirme yapacağının altını çizdi. Şirket şunları ekledi, ‘’ Yapılan yeni güncelleme herhangi bir değişikliği beraberinde getirmiyor. Bunun yerine, güncelleme insanların WhatsApp üzerinde bir işletmeye mesaj gönderebilmesi gereken yeni seçenekleri içermekte ve verileri nasıl topladığımıza, kullandığımıza dair şeffaflık sunuyor.’’

rekabet-kurulu-ndan-whatsapp-ve-facebook-hakkinda-sorusturma-827666-5.jpg

WhatsApp geri adım atma sebeplerinden birisi de bilginin kirliği oldu belirtiliyor. Şirket 15 Mayıs’a kadar Gizlik Politikasını ertelediğini ve çalışmalara devam edeceğini bildirdi. Sonrasında ise şunları ekledi, ‘’ 15 Mayıs’ta yeni iş seçenekleri sunulmadan hemen önce politikayı kendi hızlarında gözden geçirmek için insanlara kademeleri olarak gideceğiz. WhatsApp, dünyanın dört bir yanından insanlarla uçtan uca şifreleme getirilmesine yardımcı oldu. Bu güvenlik teknolojisini gelecekte savunmayacağız.’’

Açıklamaya göre WhatsApp geri adım atarken tekrar yenileneceğini belirtiyor. Bunun sebebi ise yüksek ihtimal ile WhatsApp’a dair yapılan bilgi kirliği oldu iddia ediliyor. Şirketin önümüzdeki günlerde nasıl hareket edeceği oldukça merak ediliyor. Şu an için hiç kimsenin WhatsApp hesabı askıya alınmayıp, kapatılmayacak.

 

 

xbvbpapopuqyrz3hwujkbw.jpg

Neler Olmuştu?

Geçtiğimiz aylarda WhatsApp yaptığı açıklamada Gizlilik Politikası üzerinde çalıştığını ve güncelleme yapacağını belirtmişti. Bu açıklama ise kısa bir süre sonra gerçekleşti ve WhatsApp Gizlilik Politikası üzerinden güncelleme getirdi. Getirilen güncelleme ise hem sosyal medyada hem de medyada oldukça tartışıldı. Çünkü WhatsApp’ın getirdiği Gizlilik Politikası, güvenlik ihlallerinden kaynaklı olarak tartışmalıydı.

Getirilen yeni Gizlilik Politikası, güvenlik sorularını da beraberinde getirmişti. Gizlilik Politikasından söz edecek olursak, kullanıcıların kişisel bilgileri, e- posta bilgileri ve buna benzer bilgilerin Facebook – İş Ortaklarıyla paylaşılması oldu. Bilindiği gibi WhatsApp, Facebook bünyesinde hizmet sağlıyor.

whatsapp-shutterstock-1-16-9-1610225441-16-9-1610345369.jpg​​​​​​​

Getirilen politika değişikliğinde kişisel bilgilerin Facebook ve 3. Şirketlerle paylaşılması oldukça ses getirdi. Çünkü WhatsApp’da her gün milyarlarca mesaj atılıyor. WhatsApp’ın milyara yakın kullanıcısı bulunuyor ve aktif olarak kullanılıyor.

Yaşanılan bu olaylar birçok uzman tarafından oldukça tedirgin edici olarak ifade edildi. Çünkü Facebook geçtiğimiz yıllarda kişisel bilgileri ve çeşitli bilgileri izinsiz olarak farklı şirketlerle paylaşıldığı biliniyor. Bundan kaynaklı olarak da Amerika’da mahkeme karşısına çıkmıştı.

og6t4l7fyugngr9uvn0fcg.jpg

Milyonlar Telegram ve Signal’a Geçti!

WhatsApp’ın yeni getirdiği Gizlilik Politikası birçok kişi tarafından eleştirilmesinin hemen ardından oldukça ses getirdi. Sonrasında ise kullanıcılar farklı alternatif platformlara geçiş yaptı. Bu platformlardan en yüksek kullanıcı sayısını alan aplikasyon ise Telegram aldı. Çünkü Telegram daha çok güvenlik önlemleriyle bilinen bir mesajlaşma uygulaması ve ücretsiz.

WhatsApp’ın getirdiği Gizlilik Politikası birçok noktadan tedirgin etmesinin temel sebeplerinden birisi de kullanıcıları zorunlu tutmasıydı. Yani kullanıcılar belirli bir süre sonrasında getirilen gizlik politikasını onaylamaması durumunda WhatsApp’a giriş yapamayacaklardı. Bundan kaynaklı olarak da milyonlarca insan Telegram ve Signal’a geçiş yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.